חברת ‘יו ניבו’ פרסמה כותרת שגויה לכאורה לבורסה

החברה הציבורית המתיימרת לפעול בתחום הקנאביס הרפואי דיווחה לבורסה על חתימת הסכם מחייב עם חווה בעלת תקן GAP לגידול קנאביס רפואי, אך מסתבר שלחווה כלל אין תקן כזה עדיין והיא מחזיקה רק באישור ראשוני. בתגובה לידיעה מאיימת החברה לתבוע את מגזין קנאביס.

חברת ‘יו ניבו’ (לשעבר ‘די פארם’) הנסחרת בבורסה ומציגה עצמה כחברת קנאביס, פרסמה בשבוע שעבר דיווח רשמי לרשות ניירות ערך ולמשקיעים הנושא כותרת שגויה לכאורה.

כותרת ההודעה קבעה כי החברה חתמה על הסכם מחייב עם חוות גידול בישראל בעלת תקן GAP ותקן GSP לגידול קנאביס רפואי.

כותרת דיווח שגויה לבורסה של חברת "יו ניבו"
כותרת דיווח שגויה לכאורה לבורסה של חברת “יו ניבו”

עם זאת, מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי החווה איתה חתמה ‘יו ניבו’ על ההסכם המחייב כלל אינה מחזיקה בתקן GAP לגידול קנאביס רפואי, אלא רק באישור שלב א’ בדרך לתקן זה.

ואכן, בגוף ההודעה לבורסה ציינה גם ‘יו ניבו’ כי “החווה הציגה לחברה אישור שלב א’ לתקן גידול IMC-GAP בתוקף מ-3.12 וכן אישור תקן אבטחה IMC-GSP בתוקף למשך שנה החל מיום 2.11”.

למרות הפער בין כותרת הדיווח הקובעת כי החווה הינה “בעלת תקן GAP”, לבין הפירוט בגוף ההודעה על כך שמדובר רק באישור שלב א’ בדרך לתקן, לא פורסם עד כה דיווח משלים או מתוקן.

לדברי ‘יו ניבו’, כך במכתב התראה לפני תביעה ששלח עו”ד יהונתן ליאון מטעם החברה אל מערכת מגזין קנאביס, רשות ני”ע בחנה את הדיווח ולא דרשה דיווח מתקן או משלים על אף אי הדיוק בכותרת.

“יובהר כי רשות ניירות ערך בחנה את הדיווח המיידי ומצאה כי לאור האמירה המפורשת בגוף הדיווח לפיה מדובר באישור שלב א’, יו ניבו אינה נדרשת לפרסם דיווח מתקן או משלים לדיווח המיידי,” נטען.

עוד במכתב ההתראה טוענים נציגי ‘יו ניבו’ כי פרסום קודם במגזין קנאביס אודות נתונים כוזבים שמציגה החברה באתר האינטרנט שלה גם הוא אינו נכון.

טענה זו של החברה שגויה כמובן שכן לחברה כלל אין רישיון לגידול קנאביס, מה שלא מנע ממנה לפרסם באתר כי היא מייצרת (בלשון הווה) מגוון מוצרי קנאביס רפואי, כי היא בעלת “אחד ממאגרי המידע הגדולים ביותר” בתחום, כי היא בעלת מפעל קנאביס רפואי בתקן IMC-GMP וכי בידיה מבחר זני קנאביס רפואי.

לפני מספר חודשים זכתה החברה לכותרות כשדיווחה לבורסה על מינויו של מנהל בכיר ביחידה לקנאביס רפואי, ד”ר מיקי דור, כיועץ לפעילותה בחו”ל. הדיווח פורסם לבורסה למרות שבדיעבד הסתבר כי יועמ”ש משרד הבריאות כלל לא אישרה את המינוי ולפיכך הוא הושם בהמתנה עד הודעה חדשה. את דבר עצירת המינוי לא פרסמה החברה לבורסה.

רשות ניירות ערך בישראל נמנעה עד כה מלפקח באדיקות אחר תחום הקנאביס הרפואי בבורסה, אך בחודשים האחרונים בעקבות מספר דיווחים שגויים של חברות ציבוריות החלה הרשות לפעול. אתמול למשל חתכה ב-40% את השווי המוערך של פעילות מניית ‘תפן’.

יחד עם זאת בניגוד לרשות האמריקאית והקנדית לניירות ערך, שפרסמו אזהרות מפורשות בעניין הדיווחים הבלתי מדוייקים של חברות קנאביס בורסאיות, הרשות הישראלית נמנעת בינתיים מלעשות זאת.

מחברת ‘יו ניבו’ שלחו כאמור בתגובה לידיעה מכתב התראה לפני תביעה למגזין קנאביס, בו נכתב כי “אם וככל שיבוצע על ידך פרסום כוזב בקשר עם הדיווח המיידי הנ”ל תפעלנה מרשותיי להגנה על זכויותיהן בהתאם לדין, לרבות קבלת פיצוי הקבוע בחוק איסור לשון הרע”.

מרשות ני”ע נמסר בתגובה לידיעה כי “הרשות אינה מתייחסת לפעילותה מול הגופים המפוקחים”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר