טוען...

חברת הקנאביס של דנינו “טוגדר” הפסידה 24 מיליון שקל בשנה

חברת הקנאביס טוגדר לא הצליחה להתרומם גם בשנת 2021, עת הציגה גידול מינורי של 4.5% בלבד בהכנסות. במקביל, בשורה התחתונה היא הפסידה יותר מ-24 מיליון ש"ח והעתיד שלה לוט בערפל

חברת טוגדר (Together) שבהובלת מפכ”ל המשטרה לשעבר יוחנן דנינו, פרסמה את דוחותיה הכספיים לשנת 2021, בה הציגה הכנסות של כ-11.6 מיליון שקל, שהם גידול מינורי בלבד של כ-4.5% אל מול הכנסות של כ-11.1 מיליון שקל שהציגה בשנת 2020.

בשורה התחתונה, בנטרול תגמול מבוסס מניות, שינויים בשווי הוגן של נכסים ביולוגיים ועוד הוצאות או הכנסות שאינן חוזרות ונשנות, עמד ההפסד המייצג של החברה על כ-24.1 מיליון שקל בשנת 2021 (כולל הפרשה לירידת ערך מלאי של כ-11.6 מיליון שקל – הפרשה שחלק יחשיבו אותה כחלק מהפסד וחלק לא יחשיבו). מדובר בגידול של כ-35.2% מול הפסד מייצג של כ-17.7 מיליון שקל בשנה הקודמת.

על פי הדוחות הכספיים של החברה עושה רושם שהסיבה העיקרית לזינוק בהפסד המייצג של טוגדר היא מעבר של החברה מרווח גולמי (לפני שינויים בנכס ביולוגי) של כ-4.1 מיליון שקל אשתקד, להפסד גולמי של כ-6.5 מיליון שקל השנה. ההפסד הגולמי הושפע בעיקרו מהפרשה לירידת ערך מלאי של כ-11.6 מיליון, הפרשה שכאן במגזין קנאביס התרענו לגביה וצפינו שהיא תתרחש, וזאת על בסיס העובדה שלחברה היה מלאי עודף בהיקף של עשרות מיליוני שקלים. כעת, וכמתבקש, ניתן לראות זאת גם על גבי הדוחות הרשמיים.

עוד הוערך במגזין קנאביס בעבר שעסקת טוגדר-דמרי, במסגרתה הקבלן המיליארדר יגאל דמרי נתן לחברה הלוואה של כ-25 מיליון שקל, חלקה (15 מיליון שקל) המירה למניות וחלקה (10 מיליון שקל) כהלוואה רגילה – לא תצליח להביא את החברה לעדנה פיננסית, למרות ההיקף המשמעותי הזה. ואכן, נכון לסוף שנת 2021 בקופת החברה שכנו כ-7.1 מיליון שקל, כאשר ב-12 החודשים של 2022 יהיה עליה לפרוע אשראי בנקאי בהיקף של כ-6.2 מיליון שקל ולהתמודד כמובן עם ההפסדים שלפי דוחות 2021 היא עדיין רושמת. כתוצאה מכך, בחודש מארס 2022 דיווחה החברה על חתימת הסכם השקעה עם הסוכן לשעבר של אייל גולן ואיש העסקים מתחום הנדל”ן, בני פרץ, במסגרתו אמור פרץ להשקיע בחברה כ-10 מיליון שקלים.

תזרים מזומנים

בשורת תזרים המזומנים מפעילות שוטפת רשמה טוגדר תזרים שלילי בהיקף של כ-18.6 מיליון שקלים. חלק מהמשקיעים בשוק ההון מתייחסים לתזרים המזומנים מפעילות שוטפת כגורם חשוב מאוד המייצג למעשה את כמות הכסף שנכנסה או יצאה מהחברה לצורך פעילותה השוטפת. כלומר אם חברה ביצעה רכישה משמעותית של מלאי או לא קיבלה עדיין תשלום מלקוחותיה, התזרים שלה יהיה נמוך יותר.

מנגד, ישנן גם בעיות בתחשיב תזרים מזומנים. לדוגמה: אם חברת קנאביס א’ מכרה 100 קילוגרם קנאביס במהלך שנת 2021 והרוויחה על המכירה מיליון שקל אך את התשלום סוכם שתקבל רק בשנת 2022, אזי שבשנת 2021 היא לא תרשום תזרים מזומנים בגין המכירה למרות שכן נוצר לה רווח. בשנת 2022 היא כן תרשום תזרים מזומנים, למרות שהמכירה כלל לא התרחשה באותה השנה. מגזין קנאביס מחשב גם את נתון תזרים המזומנים מפעילות שוטפת, אך גם את הרווח המייצג שלנו – שמנטרל דברים לא תזרימיים כמו הוצאות תגמול מבוסס מניות שאינן חוזרות ונשנות.

מרג’ין אוף סייפטי

המרג’ין אוף סייפטי של טוגדר, אותו מחשבים באמצעות חיסור ההתחייבויות מהנכסים לא כולל רכוש קבוע ונכסים בלתי מוחשיים שאת השווי שלהם בעת מכירה, הוא שלילי בהיקף של כ-10.2%.

הסכמים ושת”פים

לטוגדר היו לאורך היסטוריית הפעילות שלה הסכמים, שיתופי פעולה ומזכרים לשיתופי פעולה רבים מספור, רובם המוחלט לא יצאו אל הפועל. מבין ההסכמים ושיתופי הפעולה הנוכחיים של החברה: מזכר הבנות מחייב עם חברה בברזיל במסגרתה תיכננה להפיץ את מוצריה בשוק הרפואי שם, אך על פי הדו”ח השנתי הסכם זה כרגע לא ממומש. במקביל, טוגדר הקימה יחד עם שותף פורטוגלי ששמו לא פורסם את חברת “טוגדר פארמה פורטוגל” שנמכרה בתמורה לכ-660 אלף אירו (2.3 מיליון שקל) שיתחלק שווה בשווה בינה לבין השותף המקומי. לחברה יש גם הסכם שיתוף פעולה עם חברת Cantourage הגרמנית, במסגרתו טוגדר כבר ייצאה כמה מאות קילוגרמים לגרמניה מהחווה שלה באוגנדה (ולדבריה כבר כ-50 ק”ג נמכרו). מתוך המשלוח הראשון שייצאה החברה לגרמניה – משלוח שהיה בהיקף כולל של כ-440 ק”ג – היא דיווחה כי אצווה אחת מבין ה-4 (כלומר כ-110 קילוגרם במידה ומדובר בחלקים שווים) כבר עברה את המבדקים בגרמניה. הדיווח הנ”ל יצא כבר בנובמבר 2021 כאשר לא ברור מה עלה בגורל שלוש האצוות האחרות.

כמו כן, לחברה יש שותפות עם רשת בתי המרקחת גוד פארם שבשליטת רשת הקמעונאות של רמי לוי (50.01%) – במסגרתה הייתה אמורה להקים טוגדר עד 10 בתי מרקחת קטנים לממכר קנאביס, בתוך בתי המרקחת של גוד פארם. בתי המרקחת לממכר קנאביס המדוברים אמורים להיות מוחזקים שווה בשווה בין טוגדר לגוד פארם. כבר ברבעון השני של 2021 היו אמורים להיבנות בין 3 ל-5 בתי מרקחת שכאלו במסגרת שיתוף הפעולה, אך כפי שהערכנו כאן במגזין קנאביס, תוך הבעת פסימיות בקשר ליכולת הפיננסית של החברה לבצע את ההקמה של בתי המרקחת הללו, אכן נכון להיום החברה עוד לא הקימה בתי מרקחת במסגרת שיתוף הפעולה המדובר.

מה הלאה?

אין ספק ש”עקב האכילס” של החברה בישראל הוא במכירות. רישום של הכנסות של כ-11.6 מיליון שקל בשנה בלבד על ידי חברה שחוות הגידול שלה בישראל היא בגודל של כ-17 דונם (ועל פי החברה פועלת בתפוקה מלאה) – זה נתון בעייתי שמקשה עליה לרשום רווחים בשורה התחתונה. 

סביר להניח שכחלק מכך אגב, דיווחה טוגדר על חתימת מזכר הבנות לרכישת השליטה (51%) בבית מרקחת הנמצא “מדרום לירושלים” בתמורה מוערכת של כ-1.6 מיליון שקל, וכן חתמה על הסכם למינוי של מנהל המכירות הראשי לשעבר של בול פארמה, סער יחזקאל, לתפקיד סמנכ”ל המכירות שלה וזאת בתמורה לשכר חודשי של כ-50 אלף שקל פלוס עמלות משמעותיות בהתבסס על המכירות. בכך אגב, אמור לקבל יחזקאל שכר הגבוה יותר משכרם של שלושת המנכ”לים המשותפים של החברה (ניסים ברכה, ניר סוסינסקי וגיא עטיה) שמקבלים כל אחד כ-35 אלף שקל בחודש.

האתגר של החברה יהיה לרשום צמיחה משמעותית יותר בהכנסות, שכן חברה שבקושי צומחת כשהשוק בו היא פועלת מזנק, תוך כדי שההפסד שלה דווקא מזנק, יהיה לה קשה לשרוד.

לסיכום

הדוחות של טוגדר לשנת 2021 היו לא טובים. החברה הציגה גידול של כ-4.5% בלבד בשורת ההכנסות והפסד של כ-24.1 מיליון שקל (כולל 11.6 מיליון שקל הפרשה לירידת ערך של מלאי). האתגר של החברה היה ועודנו להצליח להגדיל את שורת המכירות, אחרת גם ההלוואה שנתן לה דמרי וגם ההשקעה מאיש הנדל”ן בני פרץ, לא יצילו אותה.

אין בנכתב המלצה לפעול בניירות ערך, כל העושה כן עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לפעילויות בניירות ערך שיעשו בעקבות הכתבה.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר