מגלגל...

קאנוניק מפתחת זנים מיוחדים ומחפשת מועמדים לפיילוט

בעזרת אינטילגנציה מלאכותית (AI), ביולוגיה חישובית וביג דאטה, מפתחת חברת הקנאביס החדשה "קאנוניק" זנים ייחודיים, עתירי קנבינואידים, שישמשו באופן ספציפי להקלה על כאבים ודלקות. "נספק טיפול אפקטיבי יותר," אומר מנכ"ל החברה ומזמין את המטופלים להשתתף בפיילוט מעניין. הזן הראשון, G200 מסדרת G-nnovation, כבר בשוק

מעל 100 אלף המטופלים בעלי הרישיונות לקנאביס רפואי בישראל, מספר השובר שיאים מדי חודש, מתמודדים עם אתגרים ובעיות רבות הנובעות לא רק מביורוקרטיה מרגיזה או ממחירים גבוהים, אלא פעמים רבות מאיכות הזנים הנמכרים ומקשיים ברצף הטיפולי.

מי שמתכוונת לתת מענה לחלק מהבעיות הללו היא חברת הקנאביס הרפואי החדשה קאנוניק (Canonic), שהוקמה בתחילת 2019 כחברת בת של חברת אבוג’ן (Evogene) הישראלית, הנסחרת בנאסד”ק ומתמחה בתחום הביולוגיה החישובית וגנטיקה של צמחים. 

ארנון הימן
“אנחנו כאן כדי לפתח מוצרים איכותיים, יציבים ובעלי אפקט טיפולי אופטימלי – זני עילית של קנאביס” | ד”ר ארנון הימן, מנכ”ל קאנוניק

לאחרונה קאנוניק השיקה פיילוט חשוב מבחינתה במסגרתו מספר מוגבל של מטופלים יירכשו את הזנים הראשונים של החברה (G150 ו-G200) במחיר השתתפות סמלי (ניתן להצטרף לניסוי כאן).

לכבוד הפרוייקט המעניין והחדשני, תפסנו את מנכ”ל קאנוניק, ד”ר ארנון הימן, לשיחה על החברה ועל העתיד הצפוי לה בשנים הקרובות.

“לקאנוניק, שהוקמה במטרה להתמקד בתחום הקנאביס הרפואי, יש כיום רישיון בלעדי לפיתוח זני קנאביס בעזרת טכנולוגית הביולוגיה החישובית הייחודית של אבוג’ן, שהיא מהמתקדמות בעולם ופותחה בהשקעה של עשרות מיליוני דולרים”, אומר הימן. 

זני הקנאביס החדשים G150 ו-G200 מסדרת G-nnovation של קאנוניק
זני הקנאביס החדשים G150 ו-G200 מסדרת G-nnovation של קאנוניק

לדבריו, “השימוש בטכנולוגיה ובידע הללו, שנצברו בעשור האחרון באבוג’ן ובשנתיים האחרונות גם אצלנו בקאנוניק, מעניק לנו יתרון במענה לאתגרי השוק באמצעות התמקדות במיפוי ובייצוב הגנטיקה של הצמח ובפיתוח מוצרים שיתבססו על זני קנאביס ייחודיים לצרכים רפואיים ספציפיים, כמו למשל הקלה בדלקות או בכאבים, המהווים למעלה מ-60 אחוזים של שוק הקנאביס הרפואי.

“על מנת להשיג את המטרה הזו, לקאנוניק יש ידע גנטי רחב, שהולך ונצבר כל הזמן במאגר ‘ביג דאטה’ ומשלב טכנולוגיה הכוללת אינטיליגנציה מלאכותית והבנה עמוקה של הגנטיקה ותכונות הצמח. את הפעילות אנו מבצעים במתקן הטיפוח הייחודי שלנו כאן בארץ, והדור הראשון של המוצרים צפוי להתמקד בתכונות הפרימיום הנדרשות היום על ידי הצרכנים, קרי המטופלים בקנאביס רפואי.

פרח קנאביס של קאנוניק
“אנחנו עומדים להתחיל בשיווק שתי משפחות של זנים, הראשונה היא MetaYield, והשנייה היא Precise”
פרח קנאביס של קאנוניק
“התירס שאנחנו אוכלים היום לא דומה בכלל לתירס הבר, הוא עבר שינויים גנומיים שהביאו לשינוי במראה הצמח ולעליה דרמטית ביבול גרעיני התירס. באותה דרך אפשר לייצר גם קנאביס רפואי איכותי”

“בגדול – אנחנו כאן כדי לפתח ולשווק מוצרי קנאביס רפואי איכותיים, יציבים ובעלי אפקט טיפולי אופטימלי, המבוססים על זני קנאביס ייחודיים. אני מאמין שבעזרת היכולות שפיתחנו, הידע שלנו בגנטיקה של הצמח והשימוש בטכנולוגיה הייחודית של הביולוגיה החישובית, אפשר לספק טיפול קנאביס אפקטיבי יותר.

מהם האתגרים המשמעותיים ששוק הקנאביס הרפואי ניצב בפניהם, ואיך אתם מתגברים עליהם? 

“בשוק הקנאביס הרפואי יש אתגרים רבים, למשל מראה ותכולת התפרחות שאינן אחידות וקבועות, כלומר זן קנאביס שמשווק במועד אחד אינו זהה לאותו זן המשווק במועד אחר, מה שגורם למוצרים שאינם הדירים בהשפעתם הרפואית ולפגיעה ברצף הטיפולי. 

מעבדות קאנוניק
חוות ריבוי והשרשה, חדרי תרבית רקמה, מעבדה מולקולרית ומתקן מתקדם לטיפוח הצמחים
ייחורים של קנאביס במתקן גידול של חברת קאנוניק
“אנחנו מפתחים זנים לשתי התוויות עיקריות – טיפול בכאבים וטיפול בדלקות” – ייחורים במתקן המו”פ של החברה ברחובות

“אתגר נוסף הוא הצורך להגדיל את כמות החומר הפעיל בצמח ואת ההכנסה שניתן להפיק פר יחידת שטח שבה מגדלים אותו, והאתגר האחרון, ואולי החשוב מכולם, הוא הפער המשמעותי הקיים בידע, שאינו מאפשר להתאים חומרים בצמח לאפקט הרפואי שלהם ולהגיע למוצרים מותאמים במדויק לצרכיהם של המטופלים. אנחנו בקאנוניק רואים באתגרים האלה גם הזדמנות עבורנו, שכן דרך הידע שלנו בגנטיקה של הצמח אנחנו מאמינים שאנחנו מסוגלים לתת להם מענה”.

תסביר בבקשה.

“ידע גנטי הוא הבסיס לפיתוחי זני הקנאביס הטובים ביותר, שכן לגנומיקה יש כוח לשנות תכונות. אתן לך דוגמא, קח למשל את צמח תירס הבר. התירס שאנחנו אוכלים היום לא דומה בכלל לתירס הבר, הוא עבר שינויים גנומיים שהביאו לשינוי במראה הצמח ולעליה דרמטית ביבול גרעיני התירס. באותה דרך אפשר לייצר גם קנאביס רפואי איכותי.

מתקן הקנאביס של קאנוניק
“המאגר מכיל נתוני מידע של למעלה מ-1,000 זנים”
מתקן הקנאביס של קאנוניק
“את המחקר הפרה-קליני למוצר הטיפול בכאב אנחנו עושים בעזרת מכון המחקר והפיתוח מיג”ל שבצפון, ואת המחקר הפרה-קליני למוצר לטיפול בדלקות בעזרת המרכז הרפואי הדסה בירושלים”

“אנחנו היום החברה היחידה בישראל המחזיקה באופן מורשה בכל טכנולוגיות הפיתוח, הן חישוביות והן תשתיתיות. יש לנו חוות ריבוי והשרשה, חדרי תרבית רקמה ומעבדה מולקולרית, מתקן מתקדם לטיפוח הצמחים והעיקר – יכולות פורצות דרך בגנומיקה חישובית וכלים מתקדמים לאפיון של תכונות הצמח, קנאביס במקרה הזה. בעזרת הטכנולוגיה שלנו, העושה שימוש הן במאגר נתונים עצום והן בבינה מלאכותית ובכלים חישוביים מתקדמים, אנחנו יודעים להפוך ‘מידע’ ל’ידע’ ולעשות בו שימוש לטובת שיפור זני הקנאביס”.

מה בעצם מכיל מאגר המידע שלכם?

“המאגר, שהוא משותף עם זה של חברת אבוג’ן, מכיל נתוני מידע של יותר מ-200 צמחים שונים ולמעלה מ-1000 קווים (“זנים”) מאופיינים של צמח הקנאביס, לצד מידע פרה-קליני ייחודי לקנאביס, וכפי שציינתי כלים ייחודים בגנומיקה חישובית.

מעבדת קאנוניק
“יש לנו את האפשרות לפתח סמנים גנטיים, שהם כמו דגלוני סימון על פני הגנום הצמחי המכוונים אותנו לצמחים עם התכונות הרצויות ביותר” – מעבדות קאנוניק

“יש לנו בקאנוניק מומחיות ייחודית בגנומיקה של הצמח, המאפשרת לנו להשפיע על תכונות כמו העלאת ריכוז החומרים הפעילים שבו, דחיסות התפרחת וצפיפות הטריכומות, עמידות הצמח למחלות, גודל התפרחת, קיצור זמן הפריחה ועוד. בשורה התחתונה, יש לנו יתרון בקביעת איכות הקנאביס הרפואי”. 

באופן פרקטי, איך למעשה הטכנולוגיה, הידע ושאר היכולות שלכם מאפשרות לכם לייצר קנאביס איכותי יותר? מה בעצם היתרונות שלכם וכיצד אתם מממשים אותם כדי לעשות מוצר טוב יותר?

“אנחנו יודעים לאפיין כמות אדירה של צמחים ברמה הגנטית, הכימית והחיצונית, ובשלב הבא אנחנו יודעים גם לתת לכל רצף גנטי שם, כלומר בעצם לנבא מה התכונה הצמחית שמושפעת מכל רצף. שתי היכולות הללו מקנות לנו את האפשרות לפתח סמנים גנטיים, שהם כמו דגלוני סימון על פני הגנום הצמחי המכוונים אותנו לצמחים עם התכונות הרצויות ביותר. זהו המנוע מאחורי תוכנית הטיפוח שלנו ומכאן הייחודיות שלנו בפיתוח גנטיקה חדשה ומוצרים חדשים”. 

ספר קצת על הזנים הראשונים שאתם עתידים לשווק.

“אנחנו עומדים להתחיל בשיווק שתי משפחות של זנים, הראשונה היא MetaYield, והשנייה היא Precise. המוצר הראשון של MetaYield צפוי בתחילת 2022, כסדרת זנים תחת השם G-nnovation שיכללו תכונות כמו תפרחת דחוסה, ריחות וארומות מעניינים, יבול גבוה, אחוז THC גבוה וטריכומות צפופות. סגמנט השוק של הסדרה יהיה T20/C4, כלומר 20 אחוזי THC ו-4 אחוזי CBD וגם T15/C3 כלומר 15 אחוזי THC ו-3 אחוזי CBD. אנחנו מעריכים, גם על פי הערכות של משרד הבריאות ותחזיות שונות נוספות, שלמוצרים הללו יש שוק של כ-840 מיליוני שקלים בישראל ושל כ-1,600 מיליוני שקלים באירופה. 

פרח קנאביס של קאנוניק
“סדרת הזנים תחת השם G-nnovation תכלול תכונות כמו תפרחת דחוסה, ריחות וארומות מעניינים, יבול גבוה, אחוז THC גבוה וטריכומות צפופות”

“את משפחת הזנים השנייה שלנו, Precise, אנחנו צופים שנשיק בישראל בשנת 2023. במשפחה הזו אנחנו מפתחים זנים לשתי התוויות עיקריות – טיפול בכאבים וטיפול בדלקות. את המחקר הפרה-קליני למוצר הטיפול בכאב אנחנו עושים בעזרת מכון המחקר והפיתוח מיג”ל שבצפון, ואת המחקר הפרה-קליני למוצר לטיפול בדלקות בעזרת המרכז הרפואי הדסה בירושלים. גם כאן אנחנו מעריכים שיהיה שוק גדול למוצרים הללו. למוצר הכאב יש שוק יעד של כ-900 מיליוני שקלים בישראל ושל 2,400 מיליוני שקלים באירופה, ואילו למוצר לטיפול בדלקת פוטנציאל שוק יעד של 370 מיליוני שקלים בישראל ושל 970 מיליוני שקלים באירופה”.

פרח קנאביס של קאנוניק
“שוק יעד של כ-900 מיליוני שקלים בישראל ושל 2,400 מיליוני שקלים באירופה”

מבחינת גידול, לקאנוניק עצמה אין כיום מתקן לגידול מסחרי. לכן, הזנים שלה עוברים בשני מקומות – מתקן המו”פ של החברה הממוקם באזור רחובות, וחממת הגידול של חברת טלקאן (Telcann), שאיתה יש לקאנוניק שיתוף פעולה. את הניסויים הראשונים מבצעת קאנוניק במתקן המו”פ שבבעלותה, הממוקם על שטח של 2,000 מ”ר באזור רחובות והוא מתקן מו”פ הקנאביס הגדול בישראל.

במתקן נסרקו כ-400 קווי קנאביס שקאנוניק היתה מעוניינת לבדוק ובוצעו בו, בין היתר, מבחנים לזנים השונים המועמדים לגידול מסחרי. כל הניסויים והגידולים במו”פ מתבצעים אינדור, כאשר הזנים שמצליחים ממשיכים בתהליך, והשאר עוברים להשמדה.

שני הזנים הראשונים כאמור, G150 ו-G200, גודלו במו”פ ועברו לחוות טלקאן כדי לוודא שגם בגידול שם הם עומדים בכל המבחנים ויש להם את אותן תכונות רצויות. לאחר מכן עברו הזנים לגידול מסחרי וכיום הם משתתפים בפיילוט המטופלים של החברה.

צוות חברת קאנוניק
מימין לשמאל: ד”ר ענבל דנגור, עידו זינגר, גיא אדלר, אלעד בונג’ק, ד”ר מיכי ברוג, ד”ר ארנון הימן, יונתן וגמן – צוות חברת קאנוניק

“אנחנו מפתחים זני עילית של קנאביס רפואי וקוראים למטופלים ליצור איתנו קשר, להיות אלה שייהנו ראשונים מהמוצרים החדשים שלנו. בהמשך אנחנו מכוונים לחדור לשווקים הבינלאומיים באירופה ובארה”ב. מעבר לכך, יש לנו בקנה עוד מספר לא מבוטל של זנים חדשים לפתח”.

ד”ר הימן הוא כאמור מנכ”ל החברה, ד”ר ענבל דנגור היא מנהל המו”פ, גיא אדלר הוא מנהל הפיתוח העסקי של החברה, יונתן וגמן הוא אגרונום החברה, ד”ר מיכי ברוג הוא המטפח, אלעד בונג’ק הוא טכנאי הגידול ועידו זינגר הוא אחראי המשתלה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר