טוען...

עם חובות עצומים לבנק ו-100 מיליון ש”ח ש”התאדו”: קנטק פושטת רגל

עם חובות של 25 מיליון שקל, ואחרי שכבר "שרפו" 100 מיליון שקל על פעילות שברובה לא יצאה לפועל, חברת "קנטק", שקיוותה להיות "הסופר גרופ של עולם הקנאביס", נמצאת רגע לפני פשיטת רגל. החברה ביקשה מבית המשפט זמן "להרים את הפעילות על הרגליים", אך הבעלים, שמואל קפואנו, עלול לאבד 3 בתים פרטיים

השבוע נראה כי כלו כל הקיצים ולאחר “פרפורי גסיסה” שנמשכו כמה חודשים, בתום כשלוש שנות פעילות בשוק הקנאביס המקומי, חברת קנטק (Cantek) הגיעה לסוף דרכה העסקית.

קנטק פעלה כדי להקים בישראל פעילות היקפית בתחום הקנאביס, כזו שחולשת על כל שרשרת הערך, כולל חוות גידול, בית מסחר, מפעל ורשת בתי מרקחת, לצד פעילות יבוא בלעדית מתאגיד הקנאביס הקנדי אורורה (Aurora) ואפילו פעילות-בת בגרמניה, ללא הצלחה.

השבוע קנטק הגישה לבית המשפט בקשה לעיכוב הליכים, כתוצאה מהגעת החברה למצב בו היא אינה יכולה לשלם את חובותיה לנושים (“פשיטת רגל” בעגה העממית) בגובה עשרות מיליוני שקלים.

סדאמן T20/C4 אורורה
זנים של חברת אורורה שבחלקם הצליחו בשוק הישראלי, אך חלק נכבד מהסחורה “תקוע” במפעלים

קנטק, הפועלת באמצעות חברת-אם בשם הלת’פרו (HealthPro), תוארה רק לפני כשנה וחצי בכתבה באתר “גלובס” בכינוי “הסופר-גרופ של עולם הקנאביס”, לאחר שהחלה בפעילות נרחבת באמצעות כמה חברות בנות כמו קנטק גלובל בע”מ, קנטק יזמות ומסחר בע”מ, קנאביס מעבדות טכנולוגיה בע”מ, מרכז יעוץ ובית מרקחת “עץ הדעת” ועוד – כולן בבעלות מרכזית של שירי קפואנו ובעלה שמואל קפואנו, שהקימו את החברה עם דניאל מחלוף ונצח ישראל.

מהמסמכים שהגישה קנטק לבית המשפט לגבי מצבה הכלכלי, המשתרע על פני כ-168 עמודים, עולה כי קנטק “שרפה” במהלך פעילותה יותר מ-100 מיליון שקלים, כאשר מתוך הסכום הזה כ-75 מיליון שקל הושקעו בידי קפואנו עצמו מכספו הפרטי. למרות השקעות-עתק, נכון למועד זה בית המרקחת של החברה עדיין לא החל בפעילות וכך גם החווה והמפעל (שמחכים לאישורים מהיק”ר), ולא נראה שלחברה ישנה פעילות נוכחית משמעותית מלבד יבוא מוצרי אורורה, שגם הוא “נתקע” ברובו במפעל של פנאקסיה בישראל, עקב חובות.

מכתב הבקשה שהגישו הנושים, בראשם בנק מזרחי טפחות וחברת אינטרקיור, עולה כי קנטק “שרפה” מיליוני שקלים בכמה עסקאות שהתבררו ככושלות. בין העסקאות שנכשלו גם תשלום מקדמה של כ-5 מיליון שקל שהעבירה לחברת טוגדר עבור רכישת סחורה, שכיום קנטק טוענת שהייתה באיכות נמוכה עד כדי כך שלא ניתן היה למוכרה. קנטק ביקשה לסיים את ההסכם ודרשה את המקדמה בחזרה – אך טוגדר מסרבת בינתיים לבקשה.

שלומי סנדק שמואל (סמי) קפואנו
שיתוף הפעולה התפרק, החברה לפני פשיטת רגל: שמואל (סמי) קפואנו (משמאל) – קנה מאגר של 15,000 מטופלים מפעיל הלגליזציה שלומי סנדק (מימין)

בנוסף, רכשה קנטק שטח של כ-60 דונם בכפר הס עבור חוות גידול, ושילמה עבורו כ-4.3 מיליון ש”ח (חלק מהשטח עדיין לא נרכש והועבר לבעלות החברה, לדבריה כתוצאה מעניין משפטי הקשור לרישום הקרקע), וכן השקיעה כ-9 מיליון שקל בהקמה של מפעל הקנאביס. אך גם לאחר שהמפעל הוקם, עדיין לא התקבל אישור מהיק”ר לצורך הפעלתו והחברה מציינת כי היא הפסידה, בעלות תחזוקה ושכירות, סך נוסף של לא פחות מ-7.4 מיליון ש”ח.

עוד הרפתקה כושלת של החברה החלה בחודש פברואר 2020, עת היא רכשה חברת הפצה גרמנית בתמורה לסך של כ-3.4 מיליון יורו (11.8 מיליון ש”ח) שהיתה אמורה להפיץ קנאביס לדברי קנטק לכ-500 בתי מרקחת. לדברי החברה כעת, הרגולציה כיום בגרמניה לא מאפשרת לחברה אחת להפיץ יותר מ-7 ק”ג של קנאביס לבתי המרקחת ומשכך היא נאלצה לסגור לאלתר את פעילות החברה הבת, שהפסידה כסף.

לכך יש להוסיף עוד כל מיני “מיזמים” שלא נראה כי צלחו, ביניהם שיתוף הפעולה של החברה עם פעיל הלגליזציה המוכר שלומי סנדק, שהקנה לו שכר של 35,000 שקלים בחודש כיועץ ועוד יותר ממיליון שקל בתמורה למה שהחברה מכנה “מאגר של 15,000 מטופלי קנאביס רפואי”, כמו גם מרכז הייעוץ למטופלים של החברה שלדבריה הינו הפסדי ואפילו מועדון חברתי שהיא תיכננה החברה להקים ועדיין לא הוקם.

עסקאות ופעילויות של קנטק שלא הושלמו
חלק מעסקאות ופעילויות של קנטק שלא הושלמו (מתוך פניית החברה לבית המשפט השבוע)

לחברה ישנם חובות מצטברים של כ-25 מיליון ש”ח למספר נושים, בראשם כאמור בנק מזרחי טפחות (חוב של כ-10.4 מיליון ש”ח) וחברת אינטרקיור (חוב של כ-2.9 מיליון ש”ח). בכל אופן, שני הנושים העיקריים הללו מחזיקים בבטוחות משמעותיות, שיתכן מאוד שבאמצעות אותן הבטוחות הם גם יחזירו לרשותם את כל החוב, או לפחות את רובו. חברת אינטרקיור מחזיקה בחלק מהשטח של החווה בכפר הס כבטוחה, ובנק מזרחי מחזיק בכ-3 נכסי נדל”ן בבית שמש שמשועבדים לו – בתוכם גם דירת המגורים של הזוג קפואנו ושל ילדיהם.

על פי הערכות, שמואל קפואנו – שעשה את הונו ממכירת חברת “גרין סמוק” לחברת הסיגריות Altria בשנת 2014 בתמורה לכ-110 מיליון דולר (בחברה היו עוד כ-2 שותפים ולכן ההערכות הן שהוא הרוויח קרוב ל-40 מיליון דולר, לפני מס) – ככל הנראה “שרף” את כל הונו על ההשקעה בקנטק. אפילו את נכסי הנדל”ן שלו, שבבעלותו האישית, הוא העמיד כאמור כערבות לצורך תשלום החובות לבנק מזרחי.

בבקשת עיכוב ההליכים לפירוק שהגיש קפואנו, הוא ציין כי החברה נמצאת כפסע מהפעלת בית המרקחת והמפעל שלה, ולכן הוא מבקש מהשופט ארכה של כ-90 יום, במהלכה לא יוכלו הנושים לפרק את החברה. להערכתו בתקופה זו יוכל להתחיל בפעילות אמיתית שתתחיל להזרים מזומנים לחברה. קפואנו גם הסכים להזרים בעצמו לחברה חצי מיליון שקלים נוספים ממשקיעים אחרים ששמם לא צוין, שאמורים לכסות את עלויות החברה עד למועד תחילת הפעילות המסחרית של החברה. לאחר מכן, מתעתד קפואנו ככל הנראה למכור את החברה ולכסות את החובות של הנושים.

עם זאת, על פי המסמכים שהגישו באי כוחם של קנטק, עולה כי גם בשלושת החודשים שלאחר פתיחת בית המרקחת ובהנחת תחילת מכירות של תוצרת של חברת אורורה “שיושבת” במפעל של פנאקסיה, לא צפויה החברה לעבור לרווחיות. המפעל של החברה, שלא ידוע מתי יפתח בודאות, יצטרך להתמודד עם המשוכה של השגת לקוחות, אחרת העלויות השוטפות שלו (אבטחה, רישוי, שכירות, תחזוקה) יעבירו אותו להפסד משמעותי. אי לכך, החליט השופט בתיק, אביגדור דורות, להורות על הקפאת הליכים של כ-30 יום בלבד, וגם זה בתנאי שיוזרמו כ-500 אלף ש”ח מצד קפואנו, ולא כהלוואת בעלים אלא כתרומת בעלים (כלומר אין צפי שיוחזרו אליהם בעתיד).

כעת ניתן רק לחכות ולראות האם קנטק תצליח למצוא רוכש לפעילויותיה, או לחילופין, האם בתום 30 מי הארכה בעלי החברה יזרימו סכומים נוספים לחברה. במידה ולא יקרה כן, צפויה החברה להגיע לפשיטת רגל מלאה ולהיות מפורקת.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר