חברות הקנאביס מאיימות: נגיש בג”ץ נגד משרד הבריאות

על רקע כשלון רפורמת הקנאביס הרפואי, המחסור בבתי המרקחת ועליית המחירים החדה, דורשות חברות הקנאביס ממשרד הבריאות ליישם את החלטת הממשלה ולהתיר להן ייצוא לחו"ל, מה שלדבריהן יאפשר פתרון. בימים אלו הן מתכוננות להגשת בג"ץ.

פרסום ראשון: פורום חברות הקנאביס הרפואי בהתאחדות התעשיינים, גוף המאגד תחתיו את מפעלי הקנאביס בישראל (“בזלת”, “יוניבו”, “BOL”), מתכונן להגשת בג”ץ נגד המדינה ומשרד הבריאות – כך נודע למגזין קנאביס.

בתחילת השבוע (א’) הוחלט במסגרת הפורום לאסוף הצעות מחיר מעורכי דין מומחים לצורך ייצוגם בבג”ץ בהליך זה. המטרה – לאפשר להן לייצא קנאביס לחו”ל כפי שכבר אושר בממשלה. התרת היצוא להערכת החברות היא גם הפתרון למשבר הנוכחי בענף.

ההחלטה מגיעה במקביל להליך שמנהלים המטופלים בבג”ץ, שם קבעו השופטים בשבוע שעבר כי על החברות לחזור למכור קנאביס במחירי האסדרה הישנה, 370 ש”ח, ולא לחייב חולים נזקקים לשלם עד פי 4 יותר בבתי מרקחת.

מכיוון שנאסר על החברות לייצר בתנאים הישנים, הזולים, הן טוענות בפני בג”ץ כי החלטה זו היא פגיעה כלכלית שלא מתקבלת על הדעת – בעיקר כשמדובר בחברות ציבוריות הנסחרות בבורסה ואינן יכולות למכור סחורה במחירי הפסד.

הפתרון לדבריהן הוא לא פיקוח מחירים כפי שמנסה לקדם משרד הבריאות, אלא דווקא היתר יצוא לחו”ל. בכך הן תעודדנה לגדל כמויות גדולות של קנאביס והמשקיעים יחלו להזרים כסף עבור פוטנציאל רווח משיווק במחירים גבוהים בחו”ל.

לחיזוק דרישתם הם מזכירים כי למעשה ממשלת ישראל כבר אישרה ייצוא קנאביס לחו”ל לפני כשנה, אך משרד הבריאות הוא שמונע מהן לבצע. מנכ”ל משרד הבריאות הורה כזכור כי לא יתאפשר יצוא כל עוד שוק הקנאביס המקומי לא מוסדר סופית.

מנגד כאמור, לטענת החברות דווקא האיסור על ייצוא הוא מה שמונע שקט בתעשייה. לדבריהן כל עוד לא יינתן להן לייצא קנאביס לחו”ל, לא צפוי להימצא כל פתרון לבעיית המחסור בבתי המרקחת ולעליית המחירים החדה.

החברות מוכנות, כפי שהבהירו בפגישות עם משרד הבריאות, להתחייב להותיר אחוז נכבד מהתוצרת החדשה בישראל על מנת להפיג את החשש שמא הן תעדפנה לייצא לחו”ל ברווחים גבוהים על חשבון שיווקו בשוק המקומי במחירים נמוכים יותר.

לגבי חשש נוסף, לפיו החברות תעדפנה למכור את התוצרת האיכותית לחו”ל ולהשאיר את הסחורה הירודה בישראל, מסבירים מקורות בענף כי “זה לא אפשרי. יש לנו בקרת איכות זהה ואחידה לכל המוצרים. כל מה שיוצא זה בתקן איכות הגבוה ביותר”.

משרד הבריאות לא מקבל דרישה זו בינתיים ועומד על התנגדותו. על כן החליטו בפורום חברות הקנאביס בהתאחדות התעשיינים להגיש עתירה לבג”ץ נגד משרד הבריאות בדרישה למלא אחר החלטת הממשלה ולאשר יצוא.

“ברגע שיתנו לייצא החברות ישתלו עשרות דונמים, השוק יוצף בקנאביס וההיצע יוביל גם לירידת מחירים,” אומר גורם נוסף. “לא ייתכן שיגידו לחברות לגדל כמויות גדולות של קנאביס וידרשו מהן למכור במחירי הפסד. ברור שייגרם מחסור. ברור שהמחירים יעלו.”

לדבריו “גם בקנדה וגם באנגליה בית המשפט הוא זה שהסדיר את השוק, אולי זה מה שצריך לקרות גם בישראל. הפתרון היחיד שעובד לטובת כולם הוא יצוא. שיגידו למגדלים להשאיר אחוז מסויים של אספקה לשוק המקומי, אפילו ללא רווח או עם רווח מועט, וישחררו אותן להביא את הכסף הגדול מייצוא לחו”ל”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר