כך חברות הקנאביס נערכות למשבר הקורונה

כמה מטופלי קנאביס חלו בקורונה, כיצד החברות הישראליות מתכוננות למשבר והאם האספקה תימשך גם לשוהים בבידוד? פנינו למנהלי החוות, המפעלים ובתי המרקחת - והם מרגיעים: "סיפקנו קנאביס כשהקסאמים שרקו, נספק גם כעת".

נגיף הקורונה שמתפשט במהירות ברחבי העולם ובפרט בישראל, הוביל בימים האחרונים לצניחה בשווי מניות חברות הקנאביס בבורסה. חלקן איבדו תוך ימים בודדים עד 50% משוויין. הבוקר (ד’) נרשמה התאוששות קלה, אך על רקע חששות מהעתיד לבוא ומהמשך התפשטות הוירוס, הכיוון הכללי הוא מטה.

מה שלא פחות מעניין הוא כיצד משפיע משבר הקורונה על הייצור והאספקה למטופלי הקנאביס הרפואי. מה יקרה במצב בו חלק מהעובדים יחלו בקורונה ולא יוכלו להגיע לעבודה, האם האספקה תימשך כסדרה עבור מטופלים שחלו בקורונה ונמצאים בבידוד, וכיצד ימשיכו החוות והמפעלים לייצר?

למרות פניות בנושא אל משרד הבריאות, טרם פורסמו נהלים או פרוטוקול מטעם היחידה לקנאביס רפואי (יק”ר) לעבודה בתקופת המשבר ו/או לאספקה למטופלים שנדבקו בקורונה ונמצאים בבידוד. יש לציין כי לא ידוע עדיין על מטופלי קנאביס שנמצאים בבידוד ובתשובה לפניית מגזין קנאביס בשאלה זו השיב דובר משרד הבריאות רק כי “אין לי מושג”.

לצורך הבהרות פנינו אל חברות הקנאביס בשאלה כיצד הן מתכוננות למשבר. חלק מהן, כמו “שאיפה לחיים” (BOL), טוענות כי הן אינן מתארגנות באופן מיוחד ומבחינתן הכל כרגיל. אחרות, כמו מפעל הקנאביס “בזלת” וחברת הגידול “פארמוקן”, כבר מכינות את הקרקע לגרוע ביותר. כך למשל הנהלת “פארמוקן” מבהירה כי אם יהיה צורך עובדי החברה אף ישנו בתוך חוות הגידול. חברת “בזלת” מבהירה כי כמו בזמני מלחמה הם ימשיכו לספק קנאביס כרגיל גם לבתי המבודדים.

בעלי “בזלת”, מאיר אריאל, כבר ידע אתגרים בתחום אספקת הקנאביס בימי מבצע “צוק איתן” בעזה בשנת 2014. באותם ימים, למרות אזעקות, נפילות רקטות, ומצב מלחמה, המשיכו עובדי החברה לשנע קנאביס לכל רחבי הארץ כולל לישובים המופגזים. בכתבת וידאו מיוחדת שפורסמה במגזין קנאביס ועקבה אחר חלוקת הקנאביס בעת מלחמה הבטיח אריאל כי יעמוד לצד המטופלים בכל מצב.

“הגענו כשהקסאמים שרקו, נגיע גם כעת”

כעת, במשבר הקורונה, מתחייבת שוב “בזלת” כי לא תפקיר את המטופלים, גם אם יידבקו בקורונה. “התפרצות הקורונה אינה משפיעה על פעילותנו הסדירה,” אומר אריאל בשיחה עם מגזין קנאביס. “הייצור וכל מגע עם הצמח מבוצע בתנאי חדר נקי וההקפדה על ההיגיינה גבוהה כתמיד. אנחנו נוקטים בפעולות זהירות ומנע ושמים תשומת לב מוגברת לבריאותם של העובדים. צמצמנו את הכניסה למפעל למטרות חיוניות בלבד. עובדים שאינם חשים בטוב אינם מורשים לעבוד ובכדי לא לקחת סיכונים מיותרים נאלצנו לבטל ביקורים עסקיים ואת השתתפותנו בכנסים.”

מאיר אריאל, מנכ"ל "בזלת"
“מודאגים מהתפרצות הקורונה, אבל נערכים לפעילות בצילה” – מאיר אריאל, מנכ”ל “בזלת”

לדבריו “אנחנו אופטימיים, אך ללא ספק גם מודאגים מהתפרצותה של הקורונה, בעיקר מהתחזיות לחודשים ארוכים שיתנהלו בצילה. מחסור בחומרי גלם ובייחוד בחומרי אריזה שמקורם בחו”ל עלול לעצור את הייצור במפעל ולשתק את התעשייה כולה. בקבוקונים וחומרים אחרים מיובאים מחו”ל וגם אלה המיוצרים באירופה נשענים על חומרי גלם מסין. בעולם מדברים על אפשרות למחסור ענק בשרשרת האספקה של חומרי אריזה לתעשיית התרופות ובהיבט הזה אין הבדל בין קנאביס לאופטלגין. מטה החברה נערך לוגיסטית ואסטרטגית ואנחנו עושים ככל האפשר להבטיח את המשך הייצור והאספקה למטופלים גם בתנאי חירום”.

לגבי המשך הפעילות הוא אומר כי “נהלי עבודה מיוחדים יאושרו בימים הקרובים ועוד השבוע יוכשרו צוותי חירום לעבודה תחת בידוד המפעל והצוותים. מלחמה לא עצרה אותנו, גם הקורונה לא תעצור. מערך ההפצה של בזלת דאג למטופלים והגיע לבתיהם גם כשהקסאמים שרקו מעל ראשי הצוותים המאובטחים שלנו. אנחנו מנוסים בעבודה בתנאים מורכבים ונעשה כל שיידרש להבטיח את רצף הטיפול עד לאחרון המטופלים. זו תקופה קשה עבור המטופלים. וירוס הקורונה מסכן בייחוד את החולים, ובפרט את אלה שמערכת החיסון שלהם חלשה ומדוכאת. לא נשאיר את המטופלים ללא פתרון.”

“נגיע עם חליפות ומסכות לבתי המבודדים”

גם חברת “פארמוקן” מתכוננת כאמור להרחבת הבידוד: “המטופלים שלנו ימשיכו לקבל אספקה כרגיל,” הם מבהירים בתשובה לפניית מגזין קנאביס. לגבי היערכות כללית בענף הקנאביס למשבר הקורונה אומר מנכ”ל החברה, גיל חובש, כי “אני מודה שנכון לעכשיו לא שמעתי על היערכות מיוחדת של כלל החברות בשוק, אבל לי היה ברור שאנחנו מוכרחים לתת מענה ראוי במקרה של התרחבות משמעותית של הבידודים בישראל – ואנחנו אכן ערוכים למצב כזה”.

גיל חובש, מנכ"ל "פארמוקן"
“ערוכים לקורונה” – גיל חובש, מנכ”ל “פארמוקן”

לדבריו “המטופלים שלנו ימשיכו לקבל אספקה עד הבית במידה ויהיה צורך בכך. מעבר לזה, אני חושב שאם ייתר החברות יתנהלו באופן דומה המטופלים לא צריכים להפגע, אבל ברור שהן חייבות להיות ערוכות למצב כזה. יש לנו במפעל ‘בזלת’ כמעט 1 טון קנאביס רפואי, לאחר שהיום העברנו עוד 250 ק”ג, כך שהמלאי הזה יוכל לשרת את מטופלי החברה למשך כחצי שנה לפחות. מעבר לזה, במקרה של בידוד נרחב בארץ, יישארו במפעל עובדים בבידוד שיתנו מענה להמשך הייצור. גם בחווה שלנו אנחנו מתרגלים מתכונת דומה, ז”א שכמה מהעובדים שלנו יישארו ללון בחווה ולתת מענה מיטבי לקו הייצור – כל תהליך הגידול, קציר והאריזה ימשיך לפעול כרגיל.”

לגבי המשך חלוקת הקנאביס הרפואי אומר חובש כי “אנחנו מאורגנים לשינוע אספקה למטופלי אסדרה ישנה ואסדרה חדשה דרך בתי המרקחת, כך שבמידת הצורך, אם מטופל לא ירצה להגיע לבית המרקחת או שהוא יהיה בבידוד, נבצע משלוח לבית המטופל. המשלוחים יגיעו עד למטופל המבודד בבית, כשהאנשים שלנו יגיעו מאובזרים בחליפות ומסכות נגד הדבקה לבית המטופל. לאור הדברים שציינתי, אני לא רואה סיבה לפגיעה במטופלים שלנו או בנו כחברה בהיבט הכלכלי.”

“פחות מגיעים לבתי המרקחת – יותר מזמינים משלוח”

חברת “גרין פארמה”, בית מרקחת המספק קנאביס בשינוע עד הבית, מעיד כי מאז התפרצות הקורונה נרשמה ירידה ברכישת קנאביס בבתי מרקחת ועלייה בהזמנות משלוחים. “אנו רואים פחות מטופלים מגיעים פיזית לבתי המרקחת ובדומה לשאר המשק הם מבצעים הזמנות משלוחים עד הבית כדי להקטין סיכונים מיותרים,” אומר רני לוז, מנהל גרין פארמה, בשיחה עם המגזין.

מבחינת החברה נכון להיום אין שינוי בפעילות אך כן יש הכנות לקראת מצב חירום. לדברי לוז “אנחנו מתנהלים כרגיל ובכל מקרה החברה שלנו מוגדרת כ’מפעל חיוני לשעת חירום’ ולכן אנו באופן טבעי ערוכים למצבי חירום במשק. אנחנו כן מתכוננים כחלק מהיערכות גורפת לחירום, בין היתר – ריתוק עובדים, אבזור בטיחותי במסכות, כפפות וציוד מגן למערך השילוח שלנו, נהלים קפדניים ועוד”.

לסיכום הוא מבהיר כי גם במקרה של מטופל קנאביס השוהה בבידוד תימשך האספקה. “יש להפריד בין מקרה של בידוד ביתי לבין מקרה של חולה מאומת הנמצא במתקן של משרד הבריאות,” אמר. “לבית הלקוח הנמצא בבידוד ניתן לבצע הפצה בהתאם להנחיות באמצעות גורם משנע. אנו נעשה כל שניתן על מנת להגיע לכל לקוח באשר הוא כפי שעשינו בכל מצבי החירום בשנים האחרונות”.

ראו גם:
האם קנאביס מטפל בקורונה?

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר