זליכה נגד לגליזציה: "הציעו לי מיליונים מחברות קנאביס – סירבתי"

"חברות הקנאביס הציעו לי חוזה עתיר מיליונים, אבל אני לא רוצה להתחבר עם משהו שאני לא מאמין בו," אומר פרופ' ירון זליכה, העומד בראש "המפלגה הכלכלית" הנמצאת על סף אחוז החסימה בסקרים. "אני לא בעד לגליזציה, רק בפיקוח רפואי," הדגיש.

לשיקולם של תומכי הלגליזציה וצרכני הקנאביס בישראל לקראת בחירות 2021: ראש "המפלגה הכלכלית" החדשה, פרופ' ירון זליכה, שנמצא עדיין על פי הסקרים מתחת לאחוז החסימה אך מתקרב אליו, מצהיר השבוע כי הוא מתנגד להסדרת שוק קנאביס חוקי למבוגרים בישראל גם אם זה רק מגיל 21 ומעלה.

נגד לגליזציה. יו"ר "המפלגה הכלכלית" פרופ' ירון זליכה (צילום באדיבות: קבוצת "ליגלייז")

את הדברים אמר השבוע זליכה בשיחת זום עם בוחרים, בתשובה לשאלה של פעיל מקבוצת "ליגלייז", במהלכה גם חשף כי קיבל הצעות לחוזים בשווי מיליוני שקלים משתי חברות קנאביס גדולות שנסחרות כיום בבורסה. לדבריו הוא סירב לשתיהן כי הוא לא מאמין בזה.

"לפני שנתיים הציעו לי לעמוד בראש שתי חברות קנאביס, שתי חברות בורסאיות מכובדות, הציעו לי חוזה עתיר מיליונים אם אסכים להיות יושב ראש של החברות האלה," אמר. "אני סירבתי, אני לא רוצה להתחבר עם משהו שאני לא מאמין בו".

"נכון שזה הרבה מאוד כסף, ואני לא בוחל בכסף," הוסיף, "אבל אני חושש שהשקעה בקנאביס היא מאוד מסוכנת ופחדתי שהציבור יראה שאני יושב ראש החברה, אנשים יקנו את המניות שלה, יטיסו אותה לשמיים, ומה שעולה מהר גם יורד מהר. אחר כך אנשים יפסידו ויאשימו אותי שקנו את המניות רק בגלל שאני שם. אז לא רציתי להיות שם."

לגבי לגליזציה אמר כי "אני לא מתחבר לזה. אני מאוד חושש מהפצה רחבה ולא מבוקרת של קנאביס. אני מכיר את המחקרים וזה לא חד משמעי. אני יודע שהצעירים לא יאהבו את מה שאני אומר אבל אני אומר לכם ביושר – מי ששואל אותי שאלה צריך לקחת בחשבון שאני אגיד את דעתי גם אם הוא לא יאהב אותה. אני לא פוליטיקאי שיסתיר את דעתו כדי שאולי יצביעו לו. לא מתאים לי."

זליכה הסביר מנגד כי הוא כן בעד קנאביס לטיפול רפואי בפיקוח רופא. "אני לא בעד הלגליזציה המלאה הזאת, אני בעד פיקוח רפואי," אמר. "רק מה שרופא ממליץ, לא שכל ילד מגיל 21 יקנה את זה ברחוב, אני לא בעד זה".

בתשובה לתגובות כועסות מצד קהל הצופים כלפי עמדתו, סיכם: "אני מבקש – אם אתם רוצים לקלל אותי בחייאת עשו טובה רק אחרי כניסת שבת, כי אני מניח שהקללות מהחרדים יפסקו עד כניסת שבת אז לפחות שתהיה לי מנוחה, קללו אותי רק בשבת אני מבקש".

יש לציין כי זליכה כן היה מוכן בעבר לייעץ לחברות קנאביס תמורת תשלום של כ-200 אלף ש"ח. בטיוטת הסכם בין הצדדים, שלא יצא לבסוף לפועל בגלל שהצעת המחיר היתה יקרה מדי עבור חברות הקנאביס, סוכם כי זליכה יקבל את הסכום בתמורה לכתיבת חוות דעת כלכלית ושכנוע פקידי ממשלה רלוונטיים.

הבוקר, בעקבות חשיפת דבריו ובתגובה לפניית מגזין קנאביס, מסר דוברו של זליכה כי הוא כן בעד אי הפללה. "זליכה מאמין באי הפללה של צרכנים ובהרחבה משמעותית של רישיונות השימוש לצרכים רפואיים," אמר.

בשיחה ציין זליכה גם את עמדתו בנושא קצבאות הילדים והבהיר כי בכוונתו לקצץ אותן אם יתמנה לתפקיד שר האוצר. "קיצצנו את קצבאות הילדים ב-2003 ואם אהיה שר אוצר אעשה את זה שוב," אמר. "אוריד את קצבאות הילדים, אני לא מוכן לזה יותר".


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט