טוען...

זוכה צעיר שנתפס עם 102 גרם קנאביס כי הבלשים לא הציגו ראיות

צעיר שהואשם בהחזקת 102 גרם קנאביס שנמצאו בבית הוריו זוכה מכל עבירה לאחר שמיעת עדויות השוטרים. משלא הציגו את הראיות השופטת קבעה כי העדויות היו מבולבלות ולא ניתן להבין אילו מוצגים נתפסו ומי תפס אותם.

השופטת טל לחיאני שהם, זיכתה לאחרונה צעיר מהחזקת קנאביס שלא לצריכה עצמית. על פי כתב האישום במאי 2019 נתפס בבית הוריו של הנאשם קנאביס במשקל של 102 גרם.

אף שהנאשם הודה בחקירתו בעבירה, השופטת כתבה כי יש בלבול רב באשר לתפיסת המוצגים וסימונם וכן בנוגע לשעות שבהן לא ברור מה נעשה עם הקנאביס שנתפש בחיפוש. בנסיבות אלה היא קבעה שהמאשימה לא עמדה בנטל הבאת הראיות כנדרש.

לפי כתב האישום, במאי 2019 נערך חיפוש בבית הוריו של הנאשם ונמצא כי הוא החזיק במספר מקומות קנאביס במשקל כולל של 102.1 גרם שלא לצריכה עצמית. 

פסק דין - ייעוץ וסיוע משפטי חינם לצרכני קנאביס
בסיוע “פסקדין” – אתר המשפט של ישראל. ייעוץ משפטי לצרכני קנאביס

עוד עלה כי במגירה בחדר השירותים החזיק הנאשם 2 מקססות, 2 משקלים וחבילת שקיות שקופות.

הנאשם בחקירתו במשטרה הודה בעבירת החזקת סם לצריכה עצמית אך במהלך המשפט כפר באשמה וטען שהחיפוש לא היה חוקי.

הראיות לא הוגשו לבית המשפט

השופטת טל לחיאני שהם מבית משפט השלום באשקלון זיכתה את הנאשם כאמור. היא ציינה שבעדויות הבלשים היה בלבול רב באשר לתפיסת המוצגים וסימונם. כמו כן, יש חוסר משמעותי בשרשרת הסם ושעות בהן לא ברור מה נעשה עם הסם שנתפס בחיפוש.

כך למשל, אחד השוטרים טען כי במהלך החיפוש מצא בקומה הראשונה בשירותים הצמודים לחדר 2 מקססות. בהמשך טען כי מצא מימין למיטה בחדר השינה בתוך שידה כסף מזומן בסך 2,450 שקל. 

בניגוד לעדותו, שוטר אחר העיד כי הוא זה שמצא בשירותים מקססות, משקל ושקיות. נוסף על כך, המאשימה לא טרחה להגיש את המוצגים לבית המשפט במהלך שמיעת הראיות.

בנסיבות אלה לא ברור מי תפס את הראיות, כיצד אלה סומנו ומהם הראיות שכן שני שוטרים שונים טוענים לתפיסת המקססות, שלא סומנו ולא הוגשו כלל כראיה בבית המשפט. במקביל, דו״ח החיפוש מולא באופן רשלני וכלל תיעוד כללי של חלק מהראיות שנתפסו. 

זאת ועוד, אין הסבר היכן שהו הסמים בין השעה 00:55, השעה בה העיד אחד השוטרים כי מסר את הסמים במטה הארצי, ועד לשעה 03:50, בה לפי דוח שרשרת הסם קיבל החוקר לידיו את הסמים והניחם בארון המוצגים.

השופטת הוסיפה כי שקית המוצגים לא נאטמה בשטח, אלא רק לאחר הגעתה לתחנת המשטרה ולאחר שחלק מהמוצגים הוצאו ממנה.

“בכך יש כדי להגביר החשש באשר לשאלה האם הסמים שהגיעו בסופו של יום למטה הארצי הם אלה שגם נתפסו בחיפוש,” קבעה.

ביחס להודאת הנאשם בחקירתו במשטרה כתבה השופטת כי צפייה מדוקדקת בחקירה מעלה כי אין וודאות שהנאשם התייחס דווקא לקנאביס שנתפס בחיפוש.

בנסיבות אלה זיכתה השופטת את הנאשם. 

השופטת טל לחיאני שהם כבר הקלה בעבר לא פעם על נאשמים בעבירות קנאביס.

  • ב״כ המאשימה: עו”ד חני שנפ
  • ב״כ הנאשם: עו”ד אבשלום גיספאן

הכותבת, עו״ד קריסטין חון העוסקת בפלילי, לא ייצגה בתיק.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר