מגלגל...

“זה לחיות או למות”: נגמר הקנאביס הרפואי למטופלים

'לפנות לטלגראס? מה אני ילדה בת 12?' - חולים המטופלים בקנאביס רפואי חיים בחרדה יומיומית עקב חוסר ודאות, זוכים להתעלמות מצד משרד הבריאות, ולא מצליחים לחדש את הרישיון שלהם בזמן בגלל ביורוקרטיה סבוכה. הם מספרים על כך בכתבה ששודרה אמש בערוץ 'כאן'.

צפו בכתבה ששודרה אמש (ה’) בערוץ ‘כאן’ ובה מפרטים חולים המטופלים בקנאביס רפואי את מגוון הקשיים איתם הם נאלצים להתמודד בחיי היום יום שלהם.

בכתבה מתראיינת מטופלת בשם פרח מלכין, החולה בסרטן לימפומה ורישיון הקנאביס הרפואי שלה עומד לפוג. למרות שהגישה בקשה לחידוש הרישיון, מסתבר שהבקשה תקועה בסבכי הביורוקרטיה של משרד הבריאות מה שהותיר אותה ללא הטיפול היחיד שעוזר לה.

אך פרח היא לא היחידה. למעשה יש כיום 32 אלף בקשות של חולים לניפוק או חידוש רישיונות שאפילו לא הוקלדו עדיין למחשבים במשרד הבריאות, ביחידה לקנאביס רפואי (יק”ר).

אריאל קשת, הסובל משיתוק מוחין, מרואיין גם הוא בכתבה. “הגשתי בקשה לחידוש הרישיון בספטמבר ומאז עדיין לא קיבלתי תשובה,” הוא אומר.

העיכוב הזה דוחק חולים לקנות קנאביס בשוק השחור. “לאן אני אפנה, לטלגראס? מה אני ילדה בת 12?” אומרת פרח. “למה אני צריכה לעבור על החוק? אני משלמת כל החיים ביטוח לאומי וקופת חולים, ואת התרופה שלי אני לא מקבלת”.

ד”ר מיכאל דור, המנהל ביחידה לקנאביס רפואי ומי שחותם על כל רישיונות הקנאביס הרפואי, מצדד בטענות המטופלים ומבהיר כי עומס הפניות על היחידה הוא עצום. “לצערי הרב החולים צודקים. העומס מטורף, כמות כח האדם קטנה מדי והמשרד לא מוסיף לנו כח אדם,” הוא אומר.

אריאל מסביר עוד כיצד חוסר המודעות מקשה על חייו: “אני תמיד נמצא במצב שאני לא יודע אם יהיה לי הרישיון בזמן, אם המינון יספיק לי, אולי משרד הבריאות לא יאשר את המינון שהרופא ביקש. אני כל הזמן נמצא במצב של חוסר ודאות, זה לא מאפשר לי לחיות”.

פרח חושבת על פתרונות אלטרנטיביים: “ממחר אין לי תרופה ואני אצטרך באיזשהו שלב למצוא פתרון, גם אם אצטרך לנסוע לאירופה, לרכוש את השמן. יתפסו אותי אז יתפסו אותי. לא יתפסו אותי אז הצלחתי. זה לחיות או למות”.

אייל בסון דובר משרד הבריאות מסרב להגיב.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר