ורד רוזן היא מהיום האשה החזקה בענף הקנאביס | השבוע בבורסה

כבכל שבוע, סיכום השבוע בסקטור הקנאביס הישראלי בבורסות ברחבי העולם

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס הישראלי בבורסה: ורד רוזן מחזיקה מהיום מעל 15% ממניות חברת תיקון עולם קנביט והופכת בכך לאשה החזקה ביותר בענף המקומי; הכניסה לבורסה של רשת בתי המרקחת החדשה לאון פארם של המשקיע אייל זילברמן מתעכבת בגלל קשיים במיזוג עם השלד הבורסאי וונטייז; פיוצ’ר קרופס לא מוצאת את המימון הנדרש לפיתוח טכנולוגיית הדגל שלה שלמעשה די נכשלה בחברה אחרת; הרווחיות של שיח מדיקל בירידה לעומת הרבעון הקודם ככל הנראה בגלל עצירת היבוא; והבהרה קטנה לגבי הדיווח הקודם על IMC.

וונטייז: הנתונים של “לאון פארם” נחשפים – EFG הרוויחו מעל 18 מיליון ש”ח בשנה

במסגרת מזכר ההבנות למיזוג עם החברה הפרטית לאון פארם (Leon Pharm) המתכוונת להגיע לבעלות או שותפות בכ-25 סניפי בתי מרקחת ייעודיים לקנאביס ברחבי הארץ, פרסמה החברה הציבורית וונטייז (Vonetize) את פרטי הפעילות הנוכחית או לפחות חלק מהפרטים של חברת לאון פארם. על פי חברת וונטייז, במהלך שנת 2020 ההכנסות של לאון פארם עמדו על בין 18 ל-20 מיליון שקל. מכיוון שבשנת 2020 רק הסניף אי.אף.ג’י פארם של לאון פארם בפתח תקווה היה פעיל – המשמעות היא ש-EFG מגלגלת בין 18 ל-20  מיליון שקל בשנה, היקף מרשים מאוד בשביל בית מרקחת אחד. וונטייז לא סיפקה הערכה לרווחיות של לאון פארם במהלך 2020, אלא רק ציינה שלאון פארם מתכננת להגיע בעתיד לשיעור רווח תפעולי של בין 6% ל-8% מההכנסות – נתון נורמלי בשוק. וונטייז גם מציינת שאייל זילברמן, הבעלים הנוכחי של לאון פארם, יחד עם עוד מספר משקיעים, השקיעו בלאון פארם 9.9 מיליון שקל בתמורה ל-65% מבית המרקחת, כלומר הם רכשו את השליטה בלאון פארם לפי שווי של 15 מיליון שקל. וונטייז לא דיווחה מתי הושלמה עסקת ההשקעה עם אייל זילברמן – אבל מה שבטוח, בהתחשב בכך שלאון פארם מפעילה או תהליכי הקמה של 12 בתי מרקחת במצטבר בשלב זה, אין ספק שזו הייתה השקעה משתלמת למדי.

סימן השאלה הגדול ביותר כעת, אליו נושאים משקיעי החברה את עיניהם, הוא ההליך המשפטי שמתנהל סביב הפעילות של וונטייז בקולורדו. כזכור, וונטייז הייתה בגלגולה הקודם חברה בתחום הסטרימינג – סוג של נטפליקס קטנה. אך פעילות החברה לא הצליחה להתרומם, החברה נכנסה לחובות עתק ופשטה את הרגל. “השלד הציבורי” שלה – כלומר המניות שלה שנסחרות בבורסה ללא הפעילות העסקית של החברה – נמכר לקבוצה של רוכשים בראשות משפחת ברזני. עיקר התמורה שנתנו הרוכשים היא בהבטחה למיזוג פעילות הקנאביס שהם מחזיקים בקולורדו עם השלד של וונטייז. אך בשלב מסוים העניין התחיל להסתבך. בעיקר בגלל בעיות רגולציה בקולורדו שלא הסכימה שהבעלים של הפעילות שמורכבת מדיספנסרי וחוות קנאביס תהיה בידיים של בעלים שאינם תושבי קולורדו. במקביל, הרשות לניירות ערך הישראלית התנדבה גם היא לשים עוד מקלות בגלגלים והחליטה שלמרות שהקנאביס חוקי בקולורדו, בגלל שהוא לא חוקי ברמה הפדרלית בארצות הברית ועקב סעיף 38 בפקודת הסמים הישראלית האוסרת על פעילות של תושב ישראלי בתחום הקנאביס בשווקי הלגליזציה גם אם הדבר חוקי במדינה בה נמצאת הפעילות, הפעילות לא יכולה להתמזג לתוך חברה הנסחרת בבורסה הישראלית, אלא אם כן היא עומדת במגבלות נוקשות. המגבלות הן קודם כל שהחברה עצמה תיסחר בישראל אך תהיה רשומה בחו”ל (על זה וונטייז ענתה שהיא חברה שרשומה בקפריסין), ושהמנכ”ל, סמנכ”ל הכספים ומרבית הדירקטוריון, יהיו אזרחים זרים ללא תעודת זהות ישראלית (על זה וונטייז עדיין לא ענתה).

בשביל לטפל בבעיות הרגולטוריות בקולורדו, שלמען האמת היו ידועות מראש, התחייבה קבוצת הרוכשים שכל הרווחים מהפעילות בקולורדו, שמאוגדת תחת חברה בשם “אספן” – ישמרו לוונטייז. איך בינתיים לא עודכנו פרטים על הפעילות ונראה שהעניין מתמסמס לו. לכן, פנה לחברה הנאמן על ההסדר, עורך דין אמיר פלמר, בדרישה לקבל את המסמכים הנדרשים ומשלא נענה, על פי טענתו, פנה לבית המשפט שהודיע בתחילת החודש שעל החברה לפרסם את המסמכים הנדרשים עד ל-12 לחודש. אבל ה-12 לחודש כבר עבר והחברה עדיין לא פרסמה את המסמכים ועל כן ייתכן שתעמוד בפני סנקציות מצד בית המשפט. בכל מקרה, המצב אינו ברור. גם המצב של הפעילות של לאון פארם לא ברור וצריך לחכות לנתונים שמראים כמה הרוויחה בשנת 2020, כמה הכניסה ברבעון הראשון ועוד. עוד נורה אדומה נדלקה לאחרונה לאחר שיושב ראש וונטייז, שר המשפטים לשעבר חיים רמון, התפטר מתפקידו בחברה לאחר שלטענתו לא שולם לו שכר עבור עבודה במשך כמה חודשים. רמון גם הגיש תביעה נגד החברה, אבל “הצדדים הגיעו להסכמות” שלא ברור מהן והאם הסכום שולם לא או שלא, והתביעה בוטלה.

אינפימר: פיוצ’ר קרופס האריכה תוקף מזכר הבנות כי עדיין לא מצאה מימון

חברת אינפימר (Infimer) שנמצאת בתהליך מיזוג עם חברת פיוצ’ר קרופס (Future Crops) המפתחת טכנולוגיה לגידול ורטיקלי (כלומר גידול אנכי – מלמעלה למטה), דיווחה שחברת פיוצ’ר קרופס האריכה את מזכר ההבנות שחתמה עם שני שותפים להקמת מתקן אינדור לגידול קנאביס בשיטת הגידול הוורטיקאלית בפורטוגל. שתי השותפות של החברה בפרויקט הן חברת קנתירסו (CannThyrso) הפורטוגלית וחברת פרדייס סידס (Paradise Seeds) שהיא חברת זרעי קנאביס ותיקה מאמסטרדם. החברות מעריכות שמתקן האינדור יוכל לגדל עד 4 טון בשנה ולשם כך תידרש השקעה כוללת של 5 מיליון אירו. לחברות אין כרגע את הסכום הנדרש על מנת להקים את המתקן ולכן הן דחו את המועד האחרון לחתימת הסכם מחייב על בסיס מזכר ההבנות עד ל-20 ליולי. כמו כן, החברות הודיעו כי בכוונתן להשיג מימון חיצוני של 60% לפרויקט, זאת באמצעות מענק של 30% מהסכום הנדרש לצורך הקמה (מענק שלא צריך להחזיר) וכן הלוואה לטווח ארוך של 30% נוספים ממדינת פורטוגל במסגרת תוכנית עידוד חקלאות שמציעה ממשלת פורטוגל (שאותם כן יצטרכו להחזיר).

עכשיו נשאלת השאלה, האם שלוש החברות יצליחו לגייס כ-2 מיליון אירו שחסרים להם מתוך 5 מיליון (לאחר שישיגו את ה-60% הנ”ל)? מצד אחד, זה לא סכום מאוד גדול שכן הוא מתחלק בין שלושת החברות. מצד שני, הטכנולוגיה של פיוצ’ר קרופס עדיין לא נוסתה ולכן אין שום אינדיקציה האם הפרויקט אכן יצליח ולכן יתכן שיהיה קשה יותר לגייס מימון. יש לציין כי פרויקט דומה של גידול ורטיקלי שביצעה בשנים האחרונות חברת קנאשור (Cannassure) הישראלית כשל כישלון חרוץ והחברה למיטב ידיעתנו זנחה אותו. אומנם קאנשור לא השתמשה בטכנולוגיה של פיוצ’ר קרופס, אבל זה בכל זאת לא סימן טוב בקשר לחקלאות הוורטיקאלית בענף הקנאביס. בכלל לא בטוח שהדחייה היא שלילית מדי, שכן היא רק לצורך השגת מימון. בנוסף, החשיבות של השגת המימון היא מעבר לשאלה האם הפרויקט יהפוך לרווחי או לא והאם המימון יושג או לא, אלא בכך שהוא יוכל להראות האםב בכלל הטכנולוגיה של פיוצ’ר קרופס אכן יעילה, או שלא.

איי.אמ.סי: הבהרה לגבי דוחות החברה

בהמשך לתגובות שקיבלנו ממכם הקוראים לגבי הדוחות של חברת איי.אמ.סי (IM CANNABIS), נדגיש כי מתוך הכנסות של 23.7 מיליון שקל שרשמה החברה במהלך הרבעון הראשון, 7.5 מיליון שקל הגיעו לא ממכירת קנאביס אלא ממכירת ערכות לבדיקת קורונה, כלומר – הכנסות הקנאביס האמיתיות של IMC ברבעון Q1 של 2021 עמדו על 16.2 מיליון שקל בלבד.

תיקון עולם קנביט: הבוסית החדשה – ורד רוזן

ורד רוזן, אשתו של המשקיע ברק רוזן, קיבלה השבוע מבעלה את כל מעל ל-6 מיליון המניות שהחזיק במישרין ובעקיפין בחברת הקנאביס תיקון עולם קנביט (Tikun Olam Cannbit). בכך הפכה ורד לאשה החזקה ביותר בענף הקנאביס הישראלי כשהיא מחזיקה במעל 15% ממניות החברה, כשאחריה במקום השני האשה שמחזיקה באחוז מכובד של מניות היא יעל פיגל עם כ-10% ממניות חברת אינטרקיור (Intercure). 15% של ורד מורכבים מכ-10% מתוך 18% המניות בהן החזיק עד כה ירון נאור שנותר עם 8%, פלוס כל 5% המניות שהוחזקו על ידי בעלה, שלמעשה ימשיך לנהל את החברה דרכה. כזכור, המניות שהחזיק עד כה ירון והועברו כעת לורד, הוחזקו אצלו באופן זמני בעבור ברק, לאחר שברק לא הורשה להחזיק ביותר מ-5% בעת כניסתו לפעילות בענף הקנאביס בעקבות הנחיית היק”ר הנוגעת לאיסור על מעורבות מהותית של מי שלא קיבל אישור משטרה נדרש. למעשה לא מדובר בשינוי מהותי שכן גם כאשר ירון החזיק במניות ברק היה זה שניהל את העניינים, וכך גם יהיה כעת.

ורד רוזן (צילום מסך - אינסטגרם)
ורד רוזן (צילום מסך – אינסטגרם)

דיווח שני של חברת תיקון עולם קנביט השבוע נוגע לכוונתה לבצע הנפקת זכויות במסגרתה כל משקיע שמחזיק ב-20 מניות או ב-20 אופציות מאחת הסדרות של החברה שכולן אינן נסחרות, יהיה זכאי לרכוש מניה אחת במחיר של 5.36 שקל. המחיר הזה משקף הנחה של 4.8% על המחיר של המניה בבורסה בזמן פרסום ההודעה על הנפקת הזכויות. אם ההנפקה אכן תצא לפועל וכל הזכויות ימומשו החברה צפויה להכניס לקופתה כ-11.7 מיליון שקל. סביר להניח שהגיוס בא לאחר שהחברה הפסידה 23 מיליון שקל בשנת 2020 והמצב הפיננסי שלה לא היה איתן נכון לסוף השנה.

שיח מדיקל: למרות הייצוא לאוסטרליה ואולי בגלל עצירת היבוא – הרווחיות ירדה

חברת שיח מדיקל (Seach) הציגה ברבעון הראשון של השנה הכנסות של 11 מיליון שקל, כך בדוח הרבעון שפרסמה החברה השבוע לבורסה ולמשקיעים. בדוחות מציגה שיח השוואה בין הרבעון הראשון של 2021 לרבעון המקביל אשתקד כך שניתן לטעות ולחשוב שהחברה בצמיחה שכן ההכנסות צמחו ב-43.5% ביחס לרבעון המקביל אשתקד. אבל, אם משווים את הנתונים לרבעון הקודם ולא לרבעון המקביל, כלומר לרבעון Q4 של 2020, מקבלים שההכנסות של החברה לא צמחו שכן גם ברבעון הקודם ההכנסות הסתכמו בכ-11 מיליון שקל. כלומר, למרות יצוא של 120 ק”ג לאוסטרליה במהלך הרבעון הראשון של 2021, וכנראה בגלל הקשחת נהלי הייבוא שהובילו לעצירת המשלוחים מקנדה של זנים מובחרים ופופולריים כמו “מרמלדה” ועוד, לא נרשמה עלייה בהכנסות. כמובן שהנתון המשמעותי יותר הוא לא ההכנסות אלא הרווחיות. שיח הציגה רווח גולמי בנטרול שינויים בנכס ביולוגי של 4.5 מיליון שקל ברבעון Q1 של 2021, כלומר ירידה של 23.7% לעומת רווח גולמי בנטרול שינויים בנכס ביולוגי של 5.9 מיליון שקל ברבעון Q4 של 2020. התוצאות בהחלט מעלות סימני שאלה. האם המחיר שלה בייצוא באמת גבוה? או שהחברה מרוויחה על הייצוא פחות מעל המכירות בארץ? בכל מקרה, מצופה מהחברה שתבהיר את הנושא בדיווח לבורסה, שכן עד כה היא לא ציינה את המחירים שבהם היא מוכרת את התוצרת בחו”ל.

סיכום העליות והירידות של השבוע:

 • וונטייז – 15.91%+
 • סמארט אגרו – 9.41%+
 • אינטרקיור – 8.37%+
 • קאנומד – 3.41%+
 • עמיר שיווק –  3.33%+
 • שיח מדיקל – 0.46%+
 • פארמוקן – 0.23%+
 • קנאשור – 0.39%-
 • תיקון עולם – קנביט – 1.02%-
 • פנאקסיה – 1.55%-
 • טוגדר – 2.70%-
 • נקסטייג’ – 2.78%-
 • אינפימר – 4.52%-
 • איי.אמ.סי – 4.65%-
 • אינטליקנה – 6.07%-
 • יוניבו – 6.26%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר