מגלגל...

4 השפעות שליליות של צריכת קנאביס – ואיך לטפל בהן

לקנאביס סגולות רבות, אך הוא מביא איתו גם תופעות לוואי מסויימות שחלקן עלולות להיות לא נעימות כלל. זה יכול לקרות מצריכת יתר, ממוצר לא איכותי ואפילו פשוט בגלל הגנטיקה שלכם, וכשזה קורה יש דברים שאפשר לעשות כדי להקל על המועקה.

מאת: יונתן רמון

לצריכת קנאביס יש הרבה מאוד היבטים חיוביים שמשתנים מאדם לאדם. אך לא כל “סאטלה” היא מושלמת וחלק מהאנשים חווים לעיתים השפעות קנאביס בדמות תופעות לוואי שליליות כתוצאה משימוש יתר, שימוש לא נכון, סביבה לא מתאימה וכד’.

כפי שהוסבר במאמר מרתק כאן, השפעות הקנאביס משתנות בין כל אחד ואחת ומבוססת בין השאר גם על הגנטיקה, ה-DNA שלנו.

לצד זאת ישנן גם כמה תופעות לוואי נפוצות יותר מאחרות, שאי אפשר להתכחש שהן שם ורבים נמנעים מהתענוג בגללן.

אז הנה 4 מהן – וגם עצות איך לטפל בהן בדרכים טבעיות:

גם זה בטח יעניין אותך

תופעות לוואי של עצלנות וחוסר עניין בביצוע מטלות

“תסמונת חוסר המוטיבציה” – מחקרים הראו שקנאביס הוא כל כך טוב עד כדי כך שיש מי שמעדיפים אותו על פני כל דבר אחר. השפעת קנאביס מעין זו גורמת לעתים להתנהלות ‘דחיינית’ בה דוחים דברים למחר.

בשביל חלק מהאנשים אין דבר גרוע יותר מאשר לעשן כשיש ברקע רשימה ארוכה של מטלות וסידורים על הראש, משום שזה גורם לסדר עדיפויות חדש, אחר.

הפתרון הברור לאנשים שכאלו הוא לא לצרוך קנאביס בזמנים עמוסים או כאשר ישנן מחויבויות קודמות חשובות. מומלץ לסיים את כל המטלות והמשימות שיש ואז ניתן להירגע ולעשן ללא דאגות על הראש.

מצד שני יש כאלו, מטופלים למשל, שצורכים את הקנאביס בכל שעות היממה. הפתרון עבורם הוא קודם כל בחירת זנים נכונים שתאפשר להיות אנרגטי ולהמשיך עם היום בלי “ליפול”.

אם לא מצליחים לשים יד על זן קנאביס ספציפי, כזה שמאפשר לנהל אורח חיים רגיל ונורמטיבי, ניתן לשקול כמה פעילויות שיתרמו לשינוי התחושה: למשל אימון גופני תדיר ואכילה נכונה ובריאה שיעזרו להישאר ערני ומלא אנרגיה. תוספי תזונה, ארוחות עתירות באומגה 3 ( לדוגמא דגים ואבוקדו) ונטילת וויטמנים כגון B12 על בסיס יומי יוכלו לסייע גם כן בתוספת אנרגיה.

פרנויות וחרדות

רבים מהצרכנים יוכלו להעיד שבמקרה כזה או אחר הם סבלו מהשפעת קנאביס שלילית כמו חרדה או מחשבות טורדניות לאחר עישון יותר מדי קנאביס. כשזה קורה רבים נלחצים וקשה להם מאוד להירגע לאחר מכן, לפחות עד שמגיעים למקלחת חמה או לשינה עמוקה. אך מסתבר שיש לבעיה הזו לפחות פתרון אחד שיכול לעזור – פלפל שחור. פשוט ללעוס או להריח את הפלפל השחור יכול לעזור להירגע ולטפל בהיבטים השליליים של הקנאביס.

מדענים מאמינים שזה קורה משום שה-THC מצמח הקנאביס והטרפנים מהפלפל השחור נקשרים לאותו קולטן קנאבינואידים במוח. שניהם ביחד יוצרים אפקט מרגיע.

זכרון לא רציף

חלק מצרכני הקנאביס סובלים לעתים בזמן שימוש מוגבר בדרך כלל מבעיות זיכרון קצר או קיטועים במחשבה. לכל מי שמשתמש בקנאביס באופן קבוע קרו מקרים שבהם הוא לא זכר על מה הוא דיבר הרגע, או שהזיכרון שלו מעט התערער והוא היה מעורפל לשנייה או שתיים. משום שקנאביס משפיע על כל אחד בצורה שונה, לחלק מהאנשים זה לא מפריע, אך חלק סובלים מזה ומפחדים שהתהליך הוא בלתי הפיך.

בעזרת קריאה, למידה, תרגול ואימוץ של המוח, ניתן לשמור עליו ערני ורענן. מעבר לכך אימון גופני ידוע בכך שהוא מקדם התחדשות של קשרים במוח שחשובים מאוד ליצירת ושמירת זיכרונות. בנוסף גם דיאטה בריאה תעזור, ישנם מאכלים שנמצאו כמשפרי זיכרון כמו ביצים, ארטישוק, פיסטוקים ועוד. בעזרת אכילה קבועה שלהם הזיכרון אמור להשתפר ולהתחזק ולהיות מושפע אולי מעט פחות מצריכת קנאביס.

מאנצ’יז

אחד מיתרונותיו הגדולים של צמח הקנאביס הוא היכולת הנפלאה שלו לגרום לתיאבון בריא. אך מה שעוזר מאוד לחולי סרטן ומטופלים רפואיים אחרים, מהווה דווקא חיסרון לחלק מהאנשים שרוצים להישאר בכושר ולא להפריז באכילה בכל פעם שהם מעשנים.

יש כמה דברים שניתן לעשות נגד השפעת קנאביס זו, למשל לסלק מבעוד מועד מזון לא בריא מהבית כדי למנוע את הדבר מראש. מומלץ להכין מראש במקרר חלופות בריאות ומזינות למאנץ’ נטול אשמה.

בנוסף שמירה על זמני ארוחות קבועים ומסודרים יובילו להפחתה במידת האינטנסיביות של התיאבון כתוצאה מהקנאביס.

כמובן שישנם גם זנים מסוימים שיגרמו ליותר תיאבון מאשר אחרים בשל הרכבם השונה.

יש לציין שלמרות עידוד התאבון שהקנאביס גורם, מחקרים מהשנים האחרונות הראו שדווקא משתמשי קנאביס הם בעלי סיכוי טוב יותר למשקל תקין ולרמות אינסולין העוזרות לווסת את המשקל.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר