מגלגל...

השוטר שניידר הגיש תביעה בסך 220,000 ש”ח נגד מגיבים בפייסבוק

באמצעות עו"ד יוני ג'ורנו הגיש לאחרונה השוטר אלכס שניידר מאשקלון תביעה אזרחית בסך 220,000 ש"ח בגין לשון הרע נגד 7 אזרחים לאחר שאלו פרסמו בפייסבוק תגובות כלפיו בתגובה לדיווחים על מקרים בהם רשם שניידר דו"חות למטופלי קנאביס רפואי ללא סיבה מוצדקת לכאורה

בחודשים האחרונים אנו עוקבים אחר מעלליו של שוטר הסיור אלכסנדר שניידר, שזכה לכינוי “אימת המטופלים של אשקלון” ונוהג לחלק דו”חות רבים על עישון קנאביס, בעיקר בחופי הים של אשקלון, כשחלקם לכאורה חולקו באופן לא חוקי וגם כמובן כאשר מדובר בחולים מטופלים המחזיקים ברישיון קנאביס רפואי.

בין המקרים שעליהם דיווחנו, למשל, זכור במיוחד דו”ח שרשם שניידר לע’, נכה בת 46 המטופלת בקנאביס רפואי, לאחר שהדליקה ג’וינט בחוף הים כשסבלה מכאבים, תוך שהוא מטיח בה “את האישור שלך תראי לעצמך, יש לך עוד סמים בתיק?”.

במקרה אחר, שאירע שלושה ימים לפני המקרה עם ע’ הנכה, רשם שניידר דו”ח נוסף למטופל אחר, י’ בן 22, הפעם למרות שהמטופל לדבריו כלל לא עישן אלא רק החזיק את הקנאביס ברשותו, כפי שהחוק מתיר, בכמות של פחות משישית מהכמות החודשית הנקובה ברישיון. במקרה הזה, מאחר ולא היה חשד סביר לכאורה, ייתכן שמדובר אף בחיפוש לא חוקי שביצע שניידר.

אלכסנדר שניידר שוטר
השוטר אלכס שניידר, הגיש תביעה נגד מגיבים בפייסבוק

בעקבות פרסום המקרים, גם במגזין קנאביס וגם בעמוד הפייסבוק של גדי וילצ’רסקי, זכה שניידר לתלונה במח”ש שהגישה נגדו ע’, אך גם לתגובות רבות ברשתות החברתיות והחליט, ביחד עם בא כוחו עו”ד יוני ג’ורנו, לפנות גם לפסים משפטיים.

בתחילה איים כזכור על א’, מטופל בקנאביס רפואי מראשון לציון, שכלל אינו מכיר או פגש בו מעולם ושכל “חטאו” היה שהגיב בפייסבוק לפרסום על שניידר וכתב כי מדובר ב”עבריין על מדים, לכאורה”. 

אחרי התגובה זכה א’ לקבל מכתב איום לפני תביעה, תחת הכותרת “דרישה להתנצלות ופיצוי כספי טרם נקיטת אמצעים משפטיים”. במכתב דרש שניידר מא’ לפרסם התנצלות ולפצות אותו בפיצוי כספי של לא פחות מ-10,000 שקלים, עד לתאריך 30 בספטמבר.

למיטב ידיעת מערכת מגזין קנאביס שניידר ועו”ד ג’ורנו לא הגישו לבסוף תביעה נגד א’ למרות שא’ סירב לדרישת התשלום, אך כעת מתברר שא’ לא היה היחיד שקיבל משניידר מכתב איום שכזה. כמוהו היו לפחות עוד 17 מגיבים ברשתות החברתיות, ששבעה מתוכם גם אכן קיבלו לפני כחודש משניידר כתב תביעה ממשי ובו תביעת לשון הרע נגדם.

“ליצן חצר, מחלק דו”חות כמו כלום”

על פי כתב התביעה, שעותק ממנו הגיע לידי מערכת מגזין קנאביס, שניידר דורש משישה מתוך שבעת הנתבעים פיצוי של 35 אלף שקלים, ואילו מאחת מהם פיצוי של 10,000 שקלים, כלומר סכום התביעה הכולל הוא לא פחות מ-220 אלף שקלים.

כל זה למה? על פי כתב התביעה, שבו מצוין אגב כי לאיש מהנתבעים אין היכרות מוקדמת עם שניידר, הללו הגיבו לסרטון שצולם בעת ששניידר רשם דו”ח על עישון קנאביס למטופל בקנאביס רפואי בחוף דלילה באשקלון, שעלה בעמוד הפייסבוק של גדי וילצ’רסקי וב”עמוד קנאביס” (הכוונה לעמוד הפייסבוק של המגזין – מ”ק).

בין התגובות שבגינן החליט שניידר לתבוע היתה למשל תגובתו של “נתבע 2” שכתב: “אלכסנדר ליצן החצר מציק לכולם, מחלק דו”חות כמו כלום, זונה כזה שאוהב להציק לאנשים סתם, צריך לתת לו למצוץ, אולי יירגע קצת”.

נתבע 3, כך לפי כתב התביעה, כינה את שניידר “גסטאפו”, ואילו נתבעת 4 כתבה כי “זרע עמאלקקק (כך במקור) זה, וזה בדוק ההיטלר הזה”.

נתבע 5 כתב כי “עשו ייבוא מאסיבי של פשיסטים מרוסיה בדיוק בשביל זה”, ואילו נתבע 6 על שניידר כי “היו כבר אנשים שהתלוננו עליו, בן זונה גדול. אני אתקן, אני ורק אני לבד, דעתי האישית היא שהוא בן זונה גדול. אין הוכחות, לא חד משמעי, אבל בלב שלי אני מאמין שהוא בן זונה גדול”.

נתבעת 7, כך על פי כתב התביעה, כתבה כי מדובר ב”שוטר טמבל” ותהתה “מה יהיה עם כל העלובים האלה לא הבנתי, רק מי שעם פיגור קשה מגייסים אותו למשטרה?”.

בעוד שבהחלט מדובר בתגובות קשות בחלק מהמקרים, השיח ברשתות החברתיות הוא כידוע קיצוני ואלים במקרים רבים. לכן, לא ניתן להתעלם מההשערה כי שניידר ופרקליטו יוני ג’ורנו נוקטים לכאורה טקטיקה של ניסיונות להפחיד את המגיבים, בתקווה שמי מהם יתקפלו וישלמו את הסכומים המבוקשים. 

כך, למשל, בסעיף 27 של כתב התביעה מצוין כי שניידר שיגר לא פחות מ-18 מכתבי התראה ו”בסופו של יום בחר לתבוע את אלו שהגיבו בצורה קשה, בוטה, תוך ייחוס כינויים קשים לתובע, ביטויים נאציים, כינויי גזענות וקללות קשות, העולות לכדי לשון הרע”.

בסעיף שלאחר מכן מצוין כי אחד מאלו שקיבלו את מכתבי ההתראה אכן “צלצל לתובע, התנצל והגיע לפשרה שלפיה ישלם 7,000 שקלים בשבעה תשלומים שווים ועל כן לא נכנס לכתב התביעה. יתר הנתבעים בחרו שלא להגיב למכתבי ההתראה”.

“קללות ואיחולי מוות אינם לשון הרע”

פסק דין מעניין הקשור לשפה הנהוגה ברשתות החברתיות בכלל, וגם לכתב התביעה שהגיש שניידר באמצעות עו”ד ג’ורנו בפרט, ניתן לפני כחודשיים על ידי שופט בית משפט השלום בראשון לציון, מוטי פירר.

על פי אותו פסק דין, שפורסם באתר “המקום הכי חם בגיהינום”, פקד גיא זילברשטיין ממשטרת נתניה תבע שלושה מגיבים ברשתות החברתיות בסכום של 100 אלף שקל על פגיעה בשמו הטוב – אולם השופט פירר קבע כי “קללות ואיחולי מוות אינם לשון הרע”.

על פי הפרסום, מהסכום הגבוה שתבע השוטר זילברשטין משלושה מגיבים ברשתות החברתיות נפסקו לטובתו רק 3,000 שקלים, שאותם נדרש לשלם רק אחד מתוך שלושת הנתבעים. בנוסף, החלטת השופט הביאה למחיקת תביעות נוספות. אגב, אותם 3,000 שקלים כללו את שכר טרחתו של עורך הדין שייצג את זילברשטיין, שהיה מי אם לא מיודענו, עורך הדין יוני ג’ורנו. 

עו"ד יוני ג'ורנו (צילום מסך: יוטיוב, כאן 11)
עו”ד יוני ג’ורנו (צילום מסך: יוטיוב, כאן 11)

נתבעת אחת באותו מקרה נמחקה מהתיק שנה לפני פסק הדין, לאחר כשהתברר כי זילברשטיין וג’ורנו טעו בזיהויה ולמעשה תבעו עובדת סוציאלית תמימה, ששמה הפרטי דומה לכינוי של פרופיל השייך לגבר שהגיב לסרטון וקילל את השוטר. למרות שהנתבעת העלתה טענות אלה בפני עו”ד ג’ורנו, הוא לא הסיר אותה מהתביעה ועורך דין מטעם הסיוע המשפטי של משרד המשפטים החל לייצגה. עד שנמחקה מהתביעה, עלות ייצוגה עלתה למדינה 1,500 שקלים.

נתבע אחר, שהוא מי שחויב לשלם את 3,000 השקלים, כתב על זילברשטיין “השוטר פושע, חייב להיות בפנים, שוטר תוריד את המדים, קצין המשטרה העבריין גיא זילברשטיין”. למגיבה שכתבה “שוטר זבל, אמן תמות”, השיב הנתבע השלישי “הלוואי, הוא אחד המנוולים ביותר”.

השופט פירר קבע כי פרסומיו של הנתבע השלישי, הכוללים איחולי מוות ואת הכינוי “מנוול”, מעוררים שאט נפש אך “מהווים קללות וניבולי פה בעלמא” ולא נופלים להגדרת לשון הרע על פי החוק. לדברי השופט, חיובו של הנתבע בפיצוי של 3,000 שקל לשוטר נבע מ”הצגתו של התובע ברשת החברתית בשמו ובשם משפחתו כעבריין וכפושע”.

טעויות בזיהוי

בחזרה לשניידר, בהמשך כתב התביעה שלו מצורפים נספחים ובהם צילומי מסך של התגובות שבגינן החליט לתבוע, לצד תעודות הערכה שקיבל במהלך שנותיו במשטרה. 

פרט מעניין הוא שכמו במקרה של זילברשטיין, גם הפעם עשה עו”ד ג’ורנו טעות בזיהוי. כתב התביעה נשלח באחד המקרים לאדם לא נכון, שכל חטאו היה שהינו בעל אותו שם כמו אחד המגיבים נגד שניידר. לאחר פנייה מצד רעייתו של אותו אדם הודה ג’ורנו בטעות, ואף הגיש לבית המשפט בקשה למחוק את שמו של אותו נתבע מכתב התביעה. 

באותה בקשה, שהגיעה גם היא לידי מגזין קנאביס, כתב ג’ורנו כי “בבדיקה שנערכה, אכן יש אדם נוסף באותו השם בפייסבוק, אולם זה אדם אחר ולא הנתבע 2 כפי שצוין בכתב התביעה”.

ג’ורנו מפרט עוד כי “בעבירות סייבר לא פשוט לאתר נתבעים, האיתור נעשה באמצעות הצלבת מידע, חוקר פרטי ובסיום דרך משרד הפנים מקבלים ת.ז וכתובת. במקרה דנן כנראה נפלה טעות”. בסיום המכתב מבקש ג’ורנו מבית המשפט “להורות על דחיית התביעה כנגד הנתבע 2”.

מייצג שוטרים שנעלבים מתגובות ברשת

חשוב לציין כי עו”ד ג’ורנו עשה לעצמו נוהג להגיש תביעות דיבה רבות נגד אזרחים בשם שוטרים ממשטרת ישראל, שנפגעו לכאורה מטענות כלפיהם שפורסמו ברשתות החברתיות, כפי שפורסם בפברואר השנה בעיתון “כלכליסט”.   

תחת הכותרת “קילשון הרע”, נכתב כי “כמה משוטרי משטרת ישראל שאוכפים את הסדר בהפגנות מצאו דרך מקורית וקלה למדי להגדלת הכנסה: תביעות לשון הרע נגד מפגינים שעלבו בהם ברשתות החברתיות. את רובם ככולם מייצג עורך דין אחד, יוני ג’ורנו מנתניה, שפיתח התמחות מהירה בתביעות האלה. סוג של מונופול שמבוסס על הפטנט”.

על פי הנכתב בכתבה “ג’ורנו מתהדר בכ־80 שוטרים שאותם ייצג ומייצג, מול כ־200 נתבעים: כותבי פוסטים, משתפי פוסטים וטוקבקיסטים. חלק מהם לא מוותר ומגן על עצמו בבתי המשפט, אבל חלק לא מבוטל מתפשר או משלם כבר לאחר קבלת מכתב ההתראה הראשון. לעתים מפני שהוא נבהל, פעמים אחרות מפני שזול יותר לשלם 2,000 שקל לג’ורנו מאשר לשכור עורך דין שינהל נגדו את הקרב המשפטי”.

בדף הפייסבוק שלו משווק ג’ורנו את הישגיו ויכולותיו בתחום. הוא מעלה שם צילומים של פסקי דין והחלטות שיפוטיות לטובתו. לצדם הוא מוסיף, כמו לפני כשבועיים, את הטקסט המתריס הבא: “בוקר טוב, היי אתם… כן אתם, שקיבלתם את כתב התביעה עם שליח עד הבית. קיבלתם וחתמתם… רק חשבתם שאם ‘נתעלם’ זה ‘ייעלם’. אז זהו שלא! ארבעה פסקי דין בסך כולל של 186,595 שקל נחתמו על ידי בתי המשפט. מכאן הם יועברו אחר כבוד ללשכת ההוצל”פ לגבייה. על המקלדת אתם גיבורים… ברשתות אתם מצטיינים, בבתי המשפט אתם ‘נעלמים’. לא ארפה, לא אתעייף, לא אכנע להכפשות, להטרדות ולאיומים. שוטרים אינם שק חבטות של התסכולים שלכם… אני כאן להזכיר זאת”. 

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר