השבוע פגישה ראשונה של ועדת הלגליזציה הממשלתית

פגישה ראשונה של "ועדת הלגליזציה", הגוף שינסח את מודל הסדרת שוק הקנאביס החוקי בישראל, תיערך ביום רביעי הקרוב בראשות עו"ד עמית מררי. לאחר 3 חודשים תוגשנה ההמלצות.

השבוע תתקיים בפעם הראשונה פגישה של "ועדת הלגליזציה" – הגוף החדש שיקבע כיצד ייראו חוקי הקנאביס החדשים בישראל, כך הודיע שר המשפטים אבי ניסנקורן היום (ב׳) ועידכן על הקמת "הצוות הבין-משרדי לבחינת הרפורמה בקנאביס".

בראש הצוות, שיתכנס לראשונה ביום רביעי הקרוב, תעמוד המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (משפט פלילי), עו״ד עמית מררי, והוא יורכב מנציגים של משרדי הבריאות, ביטחון הפנים, אוצר, רווחה וקידום קהילתי.

הצוות הבין-משרדי יבחן את הצעות החוק שהגישו חברי הכנסת שרן השכל (ליכוד) ורם שפע (כחול לבן) ויסייע בגיבוש הצעת חוק ממשלתית מקיפה שתסדיר את מדיניות האכיפה והצריכה של הקנאביס בישראל.

הפרטים נחשפים כעת, שלושה שבועות לאחר אישור ראשוני של שתי הצעות החוק לאי הפללה ולהסדרת שוק חוקי ("לגליזציה").

עם אישור הצעות החוק הובטח כי ועדת הלגליזציה תדון בנושא בכובד ראש במשך כשלושה חודשים, ואז, לקראת סוף שנת 2020, יוגשו ההמלצות.

ההנחה היא שסעיפי ביטול הפללת הצרכנים ייכנסו לתוקפם מיד עם אישור החוק, בעוד שהלגליזציה עצמה והרגולציה על פיה יפעלו העסקים בתחום, תתעכב.

כזכור, מפלגת 'הליכוד' הבטיחה כי הועדה שתוקם תקדם את מודל הלגליזציה של קנדה, בעוד מפלגת 'כחול לבן' התחייבה לאמץ את מודל קולורדו.

מכיוון ששני המודלים זהים למעשה, של שוק חופשי, אמורה הצעת החוק לאפשר רכישה והחזקת קנאביס לשימוש עצמי למבוגרים, וייצור ומסחר חוקיים ברישיון.

על פי הצעות החוק הראשוניות שהגישו ח"כ שרן השכל (הליכוד) וח"כ רם שפע (כחול לבן) מסתמן כי תותר החזקה חוקית עד 15 גרם ואי הפללה עד 50 גרם.

מבוגרים בגילאי 21 ומעלה יוכלו על פי נוסח הצעת החוק הראשוני לרכוש קנאביס בהצגת תעודת זהות, בחנויות ייעודיות בלבד, שלא ימכרו דבר מה נוסף.

חוקי הקנאביס החדשים (חוק לגליזציה אי הפללה)
הבסיס העקרוני לדיוני ועדת הלגליזציה על חוקי הקנאביס החדשים – מבוסס על נוסחי הצעות החוק ללגליזציה ואי הפללה

ח״כ שרן השכל: ״כפי שהבטחתי, לצד ההתמודדות עם המשבר הכלכלי והבריאותי, לא אניח את חוק הקנאביס בצד אלא אמשיך לקדם אותו בכל הכוח. התכנסות הצוות במהירות, תוך כדי אתגרים לאומיים, היא בשורה שמוכיחה רצינות של משרדי הממשלה. כולי תקווה שכך יתנהלו הישיבות – במהירות וביעילות. אחרי חמש שנים של מאבק על חירותם של אזרחי ישראל, אני מתחילה לראות התקדמות לקראת סגירת המעגל״.

ח"כ רם שפע: ״התחייבנו להוביל שינוי ולשמחתי, לצד ההתמקדות באתגרי הקרונה, הצוות הממשלתי מתחיל לעבוד לקראת שינוי החקיקה ההיסטורי ביחס לצריכת קנאביס לשימוש עצמי. אני מאוד מקווה שבתום התהליך נוכל לייצר מציאות חדשה של לגליזציה אחראית אשר תסדיר את הפריצות הקיימת בתחום מזה שנים, תכניס מיליארדים לקופת המדינה ותשים סוף למדיניות הקנסות הנוכחית״.


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט