השבוע בבורסה: פנאקסיה מוכרת את השליטה, מה יקרה לבעלי מניות יוניבו

האם כל עובדי חברת פנאקסיה בישראל יפוטרו, האם חברת יוניבו חוזרת למסחר בבורסה, נקסטייג' ממשיכה לדלל את המשקיעים, אבוג'ן ממשיכה לנצל את הבורסה לצורך הודעות יח"צ, הליכי הוצאה לפועל נגד רוכש "חוה בערבה" וקנאשור מוכרת את פעילות הקנאביס שלה למנכ"לית

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה:

פנאקסיה מוכרת את השליטה – האם כל העובדים בחברה יפוטרו עוד השנה?

לאחר שדיווחהעל מיזוג צפוי עם חברת ניהול הקרנות ברק קפיטל (שעדיין לא הושלם) ופרישה מפעילות בתחום הקנאביס בישראל, דיווחה חברת פנאקסיה (Panaxia) לבורסה כי בעלת השליטה בחברה, פנאקסיה תעשיות בע”מ הפרטית (54.92%) שבשליטתו של דדי סגל, חתמה על הסכם למכירת כ-36.74% ממניותיה של פנאקסיה הציבורית בתמורה לכ-11 מיליון שקלים, כלומר במחיר של כ-2 שקלים למניה הדומה למחיר הנוכחי של המניה.

לאחר עסקת המכירה צפויה פנאקסיה הפרטית להישאר עם כ-18.2% בלבד ממניות פנאקסיה הציבורית, מה שלמעשה מסמן על ויתור סופי שלה על השליטה בפועל בחברה הציבורית, זאת בנוסף לדילול של עד 85% מהחלק שלה שעוד צפוי במסגרת המיזוג עם חברת ברק קפיטל.

מכירת השליטה מאותתת עוד יותר על הרצון של פנאקסיה הפרטית, שפועלת כיום בעיקר באמצעות מפעל לייצור קנאביס במלטה שבאופן אבסורדי התחרה בתקופה האחרונה במפעל הקנאביס הישראלי של פנאקסיה הציבורית מבחינת פעילות בינלאומית, לעזוב את הפעילות הישראלית שלה, שמדממת קרוב ל-30 מיליון שקלים בשנה. 

חשוב לזכור כי הסכם השכירות של פנאקסיה למפעל הייצור של החברה בלוד אמור לפקוע בסוף חודש נובמבר 2023, והמשכיר כבר הודיע על כוונתו שלא להאריך את הסכם השכירות. המשמעות היא שהעברת פעילות הייצור למפעל אחר אמורה לעלות לפי פנאקסיה בין 2 ל-3 מיליון שקלים – עלויות לא נמוכות כלל עבור החברה שמתמודדת עם חובות בסך של כ-27 מיליון שקלים בגין הלוואות מבעלי השליטה בחברה ומבנק מזרחי טפחות. יתכן מאוד שזה “הקש שישבור את גב הגמל” ושהחברה תחליט “להרים ידיים” סופית מפעילות הייצור המקומית, לפטר את כלל עובדי החברה בישראל, ואולי להשאיר את השמות של המותגים על כנם (עם ייצור במפעל במלטה וייבוא לארץ). כך או כך, בפועל, לא נראה שיוזרמו עוד כספים לפעילות המדממת ויוחלט לסגור אותה לאלתר.

האם יוניבו תעשה קאמבק לבורסה?

השבוע נחשף במגזין קנאביס כי חברת יוניבו (Univo), שנכנסה כזכור לאחרונה להליכי פשיטת רגל בעקבות הגעה לחדלות פירעון וחובות של עשרות מיליוני ש”ח, צפויה להימכר בתמורה לכ-11.2 מיליון שקלים לאיש העסקים נתן לכט, לשעבר בכיר ברשת הסופרמרקטים “קשת טעמים”.

תמורת ההצעה הזו של לכט, שהגיעה למקום הראשון מול כ-10 הצעות אחרות ממועמדים אחרים שביקשו לקנות את הנכסים, הוא יקבל גם את הנכסים של יוניבו – המפעל, בית המסחר, חוות הגידול והמלאי במחסנים – וגם את השלד הבורסאי שעל גבו היא נסחרת בבורסה. למעשה, על רקע העודף של חוות גידול ומפעלים בענף הקנאביס הישראלי, ייתכן שהשלד הבורסאי שווה לבדו בערך כמו כל שאר נכסי החברה, אולי אפילו קצת יותר.

יחד עם זאת, תג המחיר הזה, כ-11 מיליון ש”ח כאמור, הוא כמובן לא קרוב לכסות את החובות של יוניבו שמגיעים לכדי כ-63 מיליון ש”ח, כך שרוב החובות לא צפויים להיות מוחזרים למלווים. בין המלווין נמצאים כמובן גם קרנות הפנסיה והגמל של הציבור הישראלי שחלקן השקיעו באג”ח של החברה ויצטרכו להתמודד עם הפסדים משמעותיים.

כאמור, בתוך סכום הרכישה נכללת גם התמורה למכירת השלד הבורסאי של החברה, שבתוכו פועלת יוניבו בתחום הקנאביס כיום (ובעבר נקרא “די פארם”). במסגרת הסכם המכירה נקבע כי ככל שיוניבו תוחזר למסחר בבורסה, לכט יחזיק כ-90% מהשלד, ובעלי החוב הנותרים יחזיקו כ-10%, בחלוקה שתיקבע בידי בית המשפט.

כלומר, בהחלט סביר להניח שבתקופה הקרובה נראה את חברת יוניבו חוזרת למסחר בבורסה (לאחר שהמסחר הוקפאי לפני כחודש וחצי בעקבות הליכי חדלות הפירעון) אך עם בעל שליטה חדש, הנהלה חדשה, אולי גם שם ומיתוג חדשים (דבר שקורה פעמים רבות לאחר שחברה פושטת רגל), והמשקיעים בוודאי מקווים שגם עם דרך התנהלות חדשה, לאחר שהחברה השאירה בשוק ההון המקומי “טעם מר בפה”, הן עבור החברה והן עבור סקטור הקנאביס בכלל, שכעת נצפה בנקודת מבט חשדנית מצד הבנקים.

ייתכן גם שלכט יחליט לבסוף שלא להחזיר את החברה לפעילות בבורסה – ולהפריד את פעילות הקנאביס מהשלד הציבורי ולמכור את השלד הציבורי לחברה אחרת או להפעיל בו פעילות עסקית אחרת. במקרה שכזה הוא יצטרך על פי ההסכם לשלם פיצוי של כ-10% ממניות השלד למחזיקי האג”ח, כך שהוא יישאר עם 80% מהשלד.

על כל פנים, יותר מבעלי החוב – מי שיוצאים עצובים מהמהלך הזה אלו בעלי המניות של החברה, שככל שהוא יושלם צפויות מניותיהם “להימחק” לחלוטין או להילקח מהם, או שבמהלך סמלי, כפי שעשו בכמה חברות פושטות רגל בבורסה בעבר, להותיר אותם עם כ-0.001% מהמניות, כלומר סכום של שברירי האגורה על כל כמה שקלים שמשמעותה בפועל היא מחיקה של השקעתם. אותם בעלי מניות אינם יכולים להתנגד למתווה הנבחר בידי הגופים להם החברה חייבת כספים, שכן בעת הליכי פשיטת רגל דרגת הנשייה שלהם נמוכה יותר.

נקסטייג’ ממשיכה לדלל את המשקיעים: מגייסת מיליון שקלים נוספים

חברת נקסטייג’ (Nextage) דיווחה השבוע לבורסה על כך שחתמה על הסכם השקעה עם גיא שנצר, במסגרתו שנצר משקיע בחברה כמיליון שקלים, לפי שער של כ-71.4 אגורות למניה, ללא אופציות כלשהן – דבר המשקף הנחה של 0.56% בלבד על מחיר המניה בסמוך להשקעה.

מצד אחד – אין ספק שמדובר בהבעת אמון משמעותית ובהצלחה של ההנהלה לגייס כסף ללא דיסקאונט בשוק קשה. מאידך גיסא, מדובר בעוד דילול של בעלי מניות החברה, שלא מצליחה לייצר הכנסות משמעותיות וממשיכה לשרוף מזומנים. החברה הציגה הפסד מייצג של כ-3 מיליון שקלים במחצית הראשונה של 2022.

אבוג’ן מדווחת לבורסה הודעת יח”צנות

חברת אבוג’ן (Evogene) דיווחה השבוע לבורסה על כך שקאנוניק (Canonic), החברה-הבת שלה, השיקה 6 זנים חדשים בשוק הישראלי. מדובר בהודעת יחסי-ציבור ופרסומת ובהחלט לא בידיעה מהותית לבורסה. החברה לא מציינת בדיווח את היקף המוצרים שצפויים להיות מגודלים, את הרווחיות הצפויה, את היקף ההסכמים, ככל ונחתמו כאלה למכירת התוצרת ושום פרט פיננסי לגביהם. זוהי הודעה בלי נתונים רלוונטים למשקיעים, בדומה להודעות קודמות של החברה שנראה שבסופו של יום לא הצליחו להביא למכירות גדולות ולפי הערכות אף “הניב” לחברה הפסדים של כמה מיליוני דולרים. לא ברור מדוע החברה מתעקשת להשתמש בפלטפורמת הדיווחים לבורסה בתור כר לתשדירי פרסומות.

סאגה שלא נגמרת: החלו הליכי הוצאה לפועל נגד הרוכש של חוה בערבה

“קללת מדיוי” נמשכת. לאחר שחברת מדיוי (Medivie) – שהיתה החברה הציבורית הראשונה בבורסה שהודיעה על פעילות קנאביס בישראל, השקיעה מיליוני שקלים בחוות הקנאביס “חוה בערבה”, ולאחר התרוקנות הקופה של חוה בערבה ושל מדיוי, הליכים משפטיים בין הצדדים כולל התנגדות למכירת החברה לפארמוקן ועוד – סוף-סוף היה נראה כי העניינים מסתדרים לחווה הקטנה שבניהולן של דנה מלצר ונועה בראל. השליטה בחברה (65%) נמכרה בתמורה לכ-1.5 מיליון שקלים לעו”ד שלומי טופז, פעיל שוק ההון מוכר ותיק ומוכר, מתוכם 600 אלף שקלים שניתנו במועד הרכישה והיתרה הייתה אמורה להיות משולמת לחברה במספר תשלומים שווים.

אך סטורג’ דרופ, גלגולה החדש של מדיוי, דיווחה לאחרונה כי טופז הודיע על ביטול העסקה, רטרואקטיבית, בעקבות “הטעיה” שבוצעה לטענתו בהסכם המכירה. לא רק זאת, אלא שלאחר מכן התברר כי טופז אף ביטל את הצ’קים שנתן, דבר שבמקרים מסויימים עלול להגיע לכדי עבירה פלילית לכאורה. על כל פנים, זהו אינו דבר חיובי לדירוג האשראי שלו. כעת מדווחת סטורג’ דרופ כי היא החלה בהליכי הוצאה לפועל כנגד טופז, לצורך גביית יתרת החוב.

קנאשור מוכרת את הפעילות שלה

כפי שדווח השבוע במגזין קנאביס, קנאשור, לאחר מספר שנים של דימום כספים מסיבי בפעילותה בתחום הקנאביס, עוזבת את שוק הון המקומי, ומוכרת את פעילותה, בתמורה להעברת החובות שלה, לעדה בר-קמה, מבעלי השליטה ומנכ”לית החברה, זאת בכפוף כמובן לאישור אסיפת בעלי המניות של החברה.

בניגוד למקרה של יוניבו, שמכרה כאמור את השלד הבורסאי שלה לקונה והותירה את המשקיעים הקטנים שלה מול שוקת שבורה, במקרה של קנאשור השלד הבורסאי כן צפוי להישאר בידי המשקיעים כך שרק הפעילות בתחום הקנאביס היא זו שנמכרת לחברה הפרטית של בר-קמה. יש סיכוי אולי שהשלד אף יישאר “ברשימה הראשית” ולא יכנס לשימור, בעקבות טריק מסויים שמתבצע במסגרת הסכם המכירה ופירוט לגביו פורסם בכתבה כאן מתחילת השבוע.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • אינטליקנה – 9.14%+
 • פנאקסיה – 9.08%+
 • נקסטייג’ – 0.00%
 • יוניבו – 0.00% (בהפסקת מסחר)
 • עמיר שיווק – 0.30%-
 • פארמוקן – 2.80%-
 • וונטייז – 5.94%-
 • שיח מדיקל – 6.25%-
 • טוגדר – 9.42%-
 • איי אמ סי – 10.08%-
 • טוגדר – 10.35%-
 • אינטרקיור – 12.80%-
 • קנאשור – 15.30%-
 • תיקון עולם קנביט – 19.37%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר