הרמפרודיט: הכל על קנאביס דו מיני

מה גורם לצמח הקנאביס להפוך ל’דו מיני’, מה הן ההשלכות על היבול וכיצד ניתן להימנע מהפתעות בלתי רצויות? כל מה שרציתם לדעת על הרמפרודיט והדרכים להתמודדות עם התופעה.

סביר להניח שכמעט כל מגדל קנאביס בעל ניסיון של 3-4 מחזורי גידול נחשף להופעתם של “קנאביס הרמפרודיט” בגינת הירק שלו. תופעת המיניות הכפולה בצמח הקנאביס ודרכי ההתמודדות עמה הן מרתקות ובמקביל גם שנויות במחלוקת.

אך בטרם ניכנס לעובי הקורה, בואו נכיר מספר מושגים בסיסיים החיוניים להבנת הנושא:

מה זה בכלל הרמפרודיט

בדיוק כמו בני האדם, יחד עם עוד שפע של אורגניזמים שונים המצויים על כדור הארץ שלנו, בכדי להעמיד צאצאים ולהבטיח את דור ההמשך, יש צורך בביצוע הפריה של אברי הרבייה הזכריים עם אברי הרבייה הנקביים – כיצד זה מתרחש בקנאביס?

בעוד שרובם המוחלט של הצמחים בעלי הפרחים בעולם (כ-90%) הינם צמחים “דו מיניים” אשר מפתחים במקביל על אותו הצמח גם אברי רבייה זכריים וגם נקביים – כך שלמעשה אין להם שום תלות בגורם נוסף בכדי לבצע הפריה – הקנאביס מתנהג אחרת.

הקנאביס מצוי בקבוצת מיעוט (כ-5%) של צמחים “חד מיניים”. אלו צמחים המפתחים בנפרד את מערכת הרבייה שלהם, כך שעל צמחים מסוימים יופיעו אברי רבייה זכריים בלבד ועל צמחים אחרים יופיעו אברי רבייה נקביים בלבד, כך שבכדי לבצע הפריה תקינה ויעילה יש צורך ב”שיתוף פעולה” של שני הצדדים:

שקי האבקה של קנאביס זכר
שקי האבקה של קנאביס זכר

זכר : כמו הרבה זכרים אחרים בממלכת הצמחים יש לזכר הקנאביס תפקיד חשוב והוא האבקה יעילה של הנקבה כדי שזו תופרה ותוכל לייצר זרעים לדור ההמשך. הפרח הזכרי הינו בעל אבקנים שמייצרים את גרגרי האבקה.

הסימנים הראשונים לזיהוי צמח זכרי יגיעו בשלב הפריחה עם הופעתם של “שקים” זעירים באזור הפרקים העליונים של הצמח. השקים יתפתחו בהמשך לאשכולות עם מספר פרחים זכריים בגודל של כ-5 מילימטר. הפרחים הזכריים מכילים את האבקנים, איבר המין הזכרי בצמח. האבקנים מייצרים גרגרי אבקה שיכולים להפרות את הנקבה.

רוב מגדלי הקנאביס לשימוש עצמי נוהגים להשליך לפח צמחים שהתגלו כזכרים במאה אחוז, מאחר והחומר הפסיכואקטיבי המרכזי בקנאביס (ה-THC) כמעט ואיננו מצוי בזכר.

נקבה: תפקידה (בין היתר) הוא לקלוט את גרגרי האבקה שמייצר הזכר ולאחר מכן לעבור הפריה ולייצר זרעים. סימני הרבייה של הנקבה מצויים בפרקי הצמח. בתחילה יופיעו בחלקי הצמח העליונים וימשיכו בהדרגה במורד הצמח. אלא שבמקום שקי האבקה הזכריים, יופיעו צמד שערות קטנות ולבנות.

רוב החומר הפעיל בקנאביס מרוכז בטריכומות הממוקמות על התפרחת הנקבית של הצמח. השאיפה של המגדל היא שקנאביס נקבה תישאר לא מופרה, שכן לאחר ההפריה היא תשקיע אנרגיה ומשאבים רבים ביצור הזרעים – מה שגורע מייצור החומרים הפעילים כמובן.

הגדרת הרמפרודיט בצמח הקנאביס

כאמור מונח ה’הרמפרודיט’ בקנאביס (כמו בשאר האורגניזמים) מתייחס למצב שבו אין הצגה של סימני מיניות של מגדר מסוים אחד בלבד, אלא על סיטואציה בה אותו הצמח מפתח הן אברי רבייה זכריים והן אברי רבייה נקביים.

קנאביס דו מיני עשוי להופיע באחת משני הצורות הבאות:

הרמפרודיט סימולטני – זוהי התופעה הנפוצה והמוכרת יותר, כאשר בשלב הפריחה מפתח צמח הקנאביס את “שקי האבקנים” של הזכר (pollen sacks) במקביל להפקת השערות והתפרחת הנקבית. במקרים כאלה ניתן יהיה להבחין בברור בין האברים השונים שיופיעו בנקודות סמוכות אך נפרדות זו מזו על הצמח.

"הרמפרודיט": כל מה שרציתם לדעת על קנאביס 'דו מיני'
הרמפרודיט סימולטני: צמיחה מקבילה של אברי רבייה זכריים ונקביים

הרמפרודיט לא סימולטני – כאשר אברי הרבייה מתפתחים בקצב לא מסונכרן אחד עם השני: לרוב מדובר במצב שבו התפרחת הנקבית כבר מפותחת למדי ולאחר מכן מופיעים סימנים התחלתיים של אברי רבייה זכריים בדמות “בננות” קטנות (Nanners) שיצוצו מתוך הפרחים. אלו למעשה אברים זכריים שלא הספיקו להתפתח דים.

הרמפרודיט לא סימולטני: "בננות" זכריות ולא מפותחות המופיעות לקראת סיום הפריחה
הרמפרודיט לא סימולטני: “בננות” זכריות ולא מפותחות המופיעות לקראת סיום הפריחה

הגורמים לתופעת ההרמפרודיט

הסיבה העיקרית שבעקבותיה צמח קנאביס נקבה עלול להתחיל לפתח אברים זכריים ולהפוך להרמפרודיט, תהיה בראש ובראשונה כניסה למצב “עקה” (לחץ) מסוים במהלך שלב הפריחה. מצב שכזה עלול להיגרם בין היתר בגלל אחת מהסיבות הבאות:

 • משטר אור לא עקבי / דליפת אור – רוב זני הקנאביס זקוקים לתקופה של כחודשיים רצופים עם 12 שעות חושך מוחלט ביום על מנת לבצע פריחה מלאה, אולם הפרעות ושינויים תכופים בשעות האור והחושך, כמו גם “דליפה” של אור חיצוני במהלך זמן החושך של הצמחים, עלולות לבלבל את הצמח.
 • חום ותאורה אינטנסיבית – הקנאביס מסוגל להתמודד עם טמפרטורות גבוהות למדי ועם שטף אור חזק, אך תנאים קיצוניים של חום ואור עשויים גם לפגוע בצמח.
 • שבירת ענפים – או למעשה כל פגיעה פיזית (כולל גיזום, קיטום או צביטות) והתנהלות אגרסיבית עם הצמח במהלך שלב הפריחה, עלולות להביא למצב עקה.
 • צמח שעבר HST לאחרונה
  צמח שעבר “צביטות”: טכניקה עם פוטנציאל לגרימת מצב ‘עקה’
 • קצירה מאוחרת – במקרים מסוימים קנאביס נקבה שלא נקצרה בזמן עשויה להתחיל בפיתוח אברים זכריים.
 • דישון יתר – מגדלים מסוימים מתפתים לדחוף לצמח בשלב הפריחה כמה שיותר חומרי הזנה. הרצון העז להאביס את הקנאביס במטרה להגדיל את תפוקת היבול, עלול להסב נזקים חמורים כשלא נזהרים מספיק.
 • מזיקים – מתקפת טפילים במהלך שלב הפריחה עלולה לא רק לפגוע בקצב הצמיחה, באיכות ובתפוקת היבול הסופי – אלא גם “לבלבל” את הצמחים בנוגע למיניותם.
 • קונפידור: שימוש מאסיבי בחומרי הדברה בגינה עשוי להוביל לדו מיניות
  קונפידור: שימוש מאסיבי בחומרי הדברה בגינה עשוי להוביל לדו מיניות
  חומרי הדברה – באופן כללי עדיף להימנע משימוש בחומרי הדברה בזמן הפריחה שכן הפרחים הם (ברוב המקרים) המוצר המוגמר, ואין עניין לרסס אותם בתכשירים המכילים חומרים בעלי דרגות רעילות שונות, חומרים המסוגלים כאמור לגרום גם לתגובות נוספות שליליות בצמח.
 • סביבת שורשים לא מבוקרת – ניקוז לקוי, רמת חומציות לא מאוזנת, קור/חום קיצוני במצע הגידול ואחוז מלחים גבוה (מתקשר גם לדישון יתר).
 • כמו כן רצוי לזכור שישנם זני קנאביס הנחשבים לרגישים במיוחד לתופעת ההרמפרודיט ואלו בעלי נטייה לפתח אברי רבייה מקבילים בקלות יתרה.

מדוע מגדלי קנאביס שונאים הרמפרודיט?

במהלך השנים יצא לצמחי הקנאביס ההרמפרודיטים שם רע וסטיגמה שלילית של תופעה בלתי רצויה בעליל. הסיבה המרכזית לכך היא מכיוון שהופעת צמח דו מיני בגינה יביא כמעט בוודאות להפריה עצמית ולהפריית שאר הצמחים מסביב, מה שיגרום להתפתחות של פרחים המכילים בתוכם זרעים.

מעבר לעובדה שצרכני קנאביס רבים מפרשים (שלא תמיד בצדק) את הופעת הזרעים בתפרחת כסימן לגידול לקוי, או לחומר בעל איכות ירודה – ישנה בעיה נוספת בשימוש בזרעים הללו בעתיד מאחר שברוב המקרים זרעים שהופקו מצמח הרמפרודיט יתפתחו אף הם להיות בעלי אברי רבייה כפולים, כך שאחוז ניכר מהמגדלים מקפידים שלא להנביט ולגדל את הזרעים הללו.

מה ניתן לעשות עם קנאביס הרמפרודיט בגינה?

חלק ממגדלי הקנאביס מייחסים להופעת סימנים דו מיניים על הצמח כסוג של “יום אבל” אפוקליפטי המבשר על חריצת גורלו של הקנאביס, דבר עצוב ביותר כשלוקחים בחשבון שמדובר בשלב כל כך קריטי ולאחר לא מעט השקעה ומאמץ שהמגדל נתן בטיפוח הצמח. ברחבי האינטרנט ניתן למצוא קבוצות דיון ופורומים העוסקים בגידול קנאביס בהם חלק מהמשתמשים ממליצים למגדלים שמצאו הרמפרודיט בגינה להשליך אותו לפח מתוך חשש להפריה רבתית.

אולם מנגד ישנם מגדלים הגורסים כי וויתור על צמח קנאביס בוגר המצוי בעיצומה של הפריחה רק מתוך פחד מהופעת זרעים בתוצר הסופי, הוא מחיר שלא שווה לשלם, ולכן עדיף להשאיר את הצמח בגינה ולנסות להתמודד עם התופעה במטרה לצמצם עד כמה שניתן את הנזקים.

באופן כללי ניתן לומר כי במקרים של הופעת קנאביס הרמפרודיט בגינה יש שלוש אפשרויות פעולה:

 1. להרוג את הצמח ולהיפטר ממנו – זו כנראה האופציה הבטוחה ביותר, אך היא כאמור מתאימה למגדלים הנמצאים במצב שאין להם בעיה לוותר על צמח או שניים.
 2. להוריד את ה”בולבולים” באופן ידני – זו עשויה להיות מלאכת נמלים לא פשוטה, אך בהחלט ברת ביצוע. מומלץ שבטרם תחילת העבודה על הסרת שקי האבקה הזכריים נעמיד את הצמח במקום שבו ניתן יהיה לבצע את הפעולה בנוחות המירבית (אם הקנאביס יישאר בארון, סביר להניח שיהיה קשה להבחין ולהסיר בצורה יעילה את שקי ההאבקה המופיעים בצידו השני של הצמח).

  לאט ובזהירות: מסירים מהצמח בולבול בולבול
  לאט ובזהירות: מסירים מהצמח בולבול בולבול

  פעולה נוספת שמגדלים מסוימים עושים לפני הסרת הבולבולים היא להתיז עליהם מים, זאת מאחר שמים מסוגלים לפגוע ביכולת ההפריה של האבקנים הזכריים. חשוב לציין כי בשיטה זו ניתן להגיע לתוצאות משביעות רצון אך סביר להניח שכן יהיו כמה “פספוסים” ובסופו של יום עדיין יצוצו זרעים בתפרחת, אך במינון מינימלי.

 3. שימוש במוצרים “נוגדי הרמי” – כיום ניתן למצוא מספר תכשירים (כגון ה-Dutch Master Reverse למשל) המבוססים על תרכובות אורגניות והורמונים (ethephon) שאמורים לשבש את התפתחות אברי הרבייה הזכריים ולנטרל אותם לגמרי. בישראל המוצרים הללו אינם נפוצים אך אין כל בעיה להזמין את המוצר באינטרנט.
  פרסומת לתכשיר נוגד הרמפרודיט: "תגידו לא לזרעים בפרחים שלכם"
  פרסומת לתכשיר נוגד הרמפרודיט: “תגידו לא לזרעים בפרחים שלכם”

לא סוף העולם

נראה כי הפוביה של מגדלי קנאביס ממציאת זרעים בתפרחת הזינה ביעילות את המיתוס הגורס כי הופעתם של שקי האבקה על קנאביס נקבה היא סיבה מספקת להטלת גזר דין מוות על הצמח. אולם כפי שנוכחנו לדעת, אין כך הדבר. למעשה ניתן עדיין לסיים את מחזור הגידול עד תום, תוך השגחה על ביצוע של מספר פעולות פשוטות.

בנוסף על כך חשוב לזכור כי אמנם גידול של פרחי “סנסימיליה” (נטולי זרעים) הוא בהחלט האידיאל שכל מגדל צריך לשאוף אליו, אך נוכחות של זרעים בתפרחת היא ממש לא עדות לחומר פגום: אפילו במקומות שונים ברחבי העולם הנחשבים לאיכותיים ומובילים בתחום (כולל מועדוני הקנאביס בברצלונה, ספקי הקנאביס הרפואי בישראל והקופישופ’ס המפורסמים של אמסטרדם) ניתן להיתקל מפעם לפעם בפרחים המכילים בתוכם זרעים – ובכל זאת כמה שאיפות טובות יאשרו לכל הספקנים כי הפרחים הללו בהחלט שווים את ערכם. חוץ מזה, במדינה למודת תקופת יובש כמו שלנו תמיד כדאי שיהיו כמה זרעים בצד למקרה חירום…

ראו גם:
איך להבדיל בין צמח קנאביס זכר לצמח קנאביס נקבה?
זכויות הגבר במשפחה: 3 סיבות טובות לאהוב גם זכרי קנאביס
האנטומיה של הקנאביס: חלקי הצמח

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר