“הרבה ממטופלי הקנאביס פושעים” – מנכ”ל משרד הבריאות בראיון

“הם מקבלים 90 גרם בחודש ומפיצים את זה לנערים”: בראיון לוחמני בגלי צה”ל קבע משה בר סימן טוב, מנכ”ל משרד הבריאות, כי הרבה מהמטופלים המקדמים את השימוש בקנאביס הם פושעים.

מנכ”ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, קבע הבוקר כי הרבה ממטופלי הקנאביס הרפואי הם פושעים שכל מטרתם לכאורה היא למכור לנערים את הקנאביס שהם מקבלים ברישיון.

“מי זה האנשים שמקדמים את השימוש בקנאביס? אנשים שמקבלים 90 ו-100 גרם בחודש, אחר כך מפיצים אותם באופן משני לנערים,” טען בראיון לרינו צרור בגלי צה”ל.

“הרבה מאוד מהם הם פושעים וקנאביס זה סם מסוכן,” הוסיף.

בר סימן טוב, פקיד אוצר לשעבר שהוא מנכ”ל משרד הבריאות הראשון בהיסטוריה שאיננו רופא, קבע עוד כי “קנאביס לא מרפא, אלא רק מקל על כאב וסבל” וכי “אין שום מחקר קליני ולא יעזור מה שיגידו, זה על גבול השרלטנות ועלול לגרום נזק להרבה מאוד אנשים”.

לאחר דברים אלו הטיח המנכ”ל ברינו צרור כי הוא “לא מבין שום דבר” ובתגובה השיב צרור כי “אתה לא יכול להגיד לי את זה, זה משפט חצוף ואני עוסק בנושא הזה הרבה מעבר לזמן שאתה עוסק בו ולא מוכן לקבל את הזלזול וההתנשאות החצופה הזו להגיד למישהו ‘אתה לא מבין על מה שאתה מדבר’.”

לפני בר סימן טוב עלו לשידור מאיר קדוש, האב לבת החולה באפילפסיה שפוצץ השבוע את דיון ועדת הבריאות בכנסת, לאחר ששתה שמן מול הנוכחים.

בנוסף דיבר אורן ליבוביץ’, שטען כי מנכ”ל המשרד חסר מקצועיות ושמנהלי הדיון בועדה התנשאו על המטופלים וזלזלו בטיפול בקנאביס רפואי.

בהמשך בר סימן טוב סירב להגיד האם הוא חושב שהאבא שטוען שבתו נרפאה בזכות השימוש בקנאביס משקר, והוסיף רק כי “נתת פה במה לבן אדם שעשה פרובוקציה מזעזעת בכנסת, אני לא יודע איזה אינטרסים יש מאחוריו. הוא אמר בכנסת שכולנו פושעים וקנאביס מרפא סרטן.”

“אנחנו יצרנו מפה בין מינונים של חומרים פעילים בקנאביס לבין מחלות והתוויות רפואיות,” הוסיף. “יש היום 3 חומרים פעילים בקנאביס שאנחנו יודעים לבודד את ההשפעה שלהם על ההשפעות. על כל מוצר שיימכר בבית מרקחת ייכתב מה החומר הפעיל”.

לגבי המחאה מצד המטופלים על ביטול החלוקה לפי זנים הסביר כי “אנחנו לא מונעים את הופעת שם הזן על האריזה של המוצר, אבל שיהיה דבר ראשון מה החומר הפעיל ומה המינון. אז אנחנו לא מונעים את זה, זה שקר.”

דברים אלו מנוגדים כמובן למציאות, שכן בנוהל הרשמי של משרד הבריאות לאופן שיווק מוצרי הקנאביס הרפואי בבתי מרקחת, לא מופיע כי יש לציין את שם הזן. בנוסף הטבלה המפורסמת שמגדירה לרופאים ורוקחים את מוצרי הקנאביס, פוסלת למעשה את השימוש בזנים שכן היא מכילה הגדרות שאין זנים שעומדים בהן.

התנהלותו המזלזלת של בר סימן טוב אינה דבר חדש. רק השבוע דווח כי 3 נשים בכירות במשרד הבריאות הגישו תלונה רשמית כנגדו, על התנהלות מבזה, במה שכינו כ”דיקטטורה”.

כזכור רק לאחרונה נתבע בכיר במשרד הבריאות על טענה דומה שהטיח במטופלי קנאביס רפואי, על כך שהם לכאורה מזליגים את הקנאביס לשוק השחור, בסופה נאלץ לשלם 50 אלף ש”ח.

מנכ”ל עמותת הקנאביס הרפואי דנה בר-און, שניצחה באותה תביעה, מסרה בתגובה כי “נראה ש-50 אלף שקל והתנצלות פומבית לא לימדו את משרד הבריאות לקח, והוא ממשיך להוציא דיבתם של מטופלים. הערותיו חסרות השחר אדרבה חסרות כל אחריות מר סימנטוב הועברו לידי עורך דיני, לשם הגשת תביעת דיבה בהקדם”.

התכנית המלאה באתר גלי צה”ל כאן.

חדשות