סוף ללגליזציה? הצעת חוק חדשה תחייב את אובמה לסגור את עסקי הקנאביס

הצעת חוק חדשה להפסקת פרוייקט הלגליזציה בוושינגטון וקולורדו אושרה בהצבעה בבית המפלגה הרפובליקנית בארה”ב. על פי ההצעה ייאלץ אובמה לפשוט על עסקי הקנאביס במדינות שאישרו לגליזציה לשימוש רפואי או למטרות פנאי.

המפלגה הרפובליקנית בארה”ב אישרה השבוע ברוב של 233-181 הצעת החוק שתחייב את הנשיא ברק אובמה להורות על פשיטות של ה-DEA על עסקי קנאביס – רפואי ולמטרות פנאי – בכל המדינות אשר העבירו חוקים מסוג זה.

ברק אובמה
ברק אובמה

על פי החוק הפדרלי של ארה”ב חל איסור מוחלט להחזיק, לסחור ו/או לגדל קנאביס מכל סוג שהוא ולכל מטרה שהיא.

לטענת הרפובליקנים, המדינות שהעבירו חוקים להקלה על הצרכנים (דה-קרימינליזציה), אלו המספקות קנאביס רפואי וכמובן וושינגטון וקולורדו שהעבירו חוקי לגליזציה מלאים – כולן עוברות על החוקה האמריקנית.

“החוקה מטילה על הקונגרס את האחריות לכתוב את החוקים ולוודא כי הם נאכפים בפועל,” הסביר על פי הדיווח טריי גואודי, מיוזמי החוק. “אנחנו לא מעבירים הצעות. אנחנו לא מעבירים רעיונות. אנחנו מעבירים חוקים. מבלי להתייחס לפוליטיקה, אני מקווה שכולם מבינים שהעבודה שלנו היא לוודא שהחוקים נאכפים.”

במסמך סיכום הוועדה נכתב כי החלטת ממשל אובמה לא להתערב בחוקי הלגליזציה שהעבירו מדינות בארה”ב היא ניצול לא חוקי של התפקיד.

כזכור, בסוף שנת 2012 העבירו מדינות וושינגטון וקולורדו חוקים ללגליזציה מלאה של מריחואנה לשימוש עצמי, כשבמקביל 20 מדינות אישרו שימוש בקנאביס למטרות רפואיות ו-17 מדינות אישרו אי-הפללה (דה-קרימינליזציה).

מיד עם אישור החוקים בוושינגטון וקולורדו אמר אובמה כי “לא נרדוף אחר צרכני הקנאביס בוושינגטון וקולורדו. אין הגיון בהתמקדות של הממשל הפדרלי באכיפת שימוש במריחואנה במדינות שבהן זה כבר חוקי”.

כעבור מספר חודשים כבר אישר הממשל האמריקני באופן רשמי את ההחלטה לא להתערב בנעשה במדיניות הקנאביס של המדינות (states) ואף פירסם הודעה רשמית ובה נכתב כי “הממשל הפדרלי מקבל באופן רשמי את חוקי הלגליזציה שנחקקו בתחילת השנה בוושינגטון וקולורדו.”

“מדיניות זו של הממשל הפדרלי נוגדת את החוקה האמריקנית ואינה תקפה,” מסבירים הרפובליקנים.

כאמור, על פי הצעת החוק החדשה שתעלה להצבעה בסנאט, תיאלצנה כל המדינות לעצור ולאסור כל מכירה, גידול ו/או הספקה של קנאביס לכל מטרה שהיא.

עם זאת, הארי רייד מנהיג הרוב בסנאט מהמפלגה הדמוקרטית, אמר כי אובמה יטיל וטו על ההצעה והוסיף כי היא “תיפול עוד לפני שתגיע להצבעה”.

כזכור, לפני מספר שבועות הביע אובמה את תמיכתו הבלתי מסוייגת בלגליזציה כשאמר ש”מריחואנה מסוכנת פחות מאלכוהול”, ש”חשוב שהלגליזציה בקולורדו תתקדם” וכי “שימוש עצמי במריחואנה צריך להיות נושא בריאותי ולא פלילי”.

חדשות
שינוי גודל פונט
מלאי