טוען...

הצעת חוק חדשה: קנאביס יוגדר כחומר בעל תועלת רפואית

ביום א’ (16.6) תתכנס וועדת השרים של הכנסת בכדי לדון בהצעת החוק החדשה של ח”כ תמר זנדברג שקוראת לשנות את פקודת הסמים המסוכנים כך שקנאביס יוגדר כחומר בעל תועלת רפואית. באם תעבור הצעת החוק את וועדת השרים, תעלה להצבעה במליאת הכנסת כבר ביום ד’, 19.6.

* עדכון – ההצעה נדחתה על ידי וועדת השרים. לכל הפרטים לחצו כאן.

אחת הסיבות העיקריות לקשיים שבהרחבת תחום הקנאביס הרפואי בישראל היא שצמח הקנאביס, מעבר להיותו מוגדר בפקודת הסמים כ”סם מסוכן”, מוגדר גם כצמח ש”אינו בעל תועלת רפואית”. חוק חדש שיזמה ח”כ תמר זנדברג, שאמור לפתור את ההתנגשות הזו, יעלה ביום ראשון הקרוב (16.6) להצבעה בוועדת השרים של הכנסת.

תמר זנדברג
תמר זנדברג, יוזמת החוק

הימצאותו של הקנאביס בפקודת הסמים המסוכנים במקביל לחומרים כמו הרואין וקוקאין הינה אבסורד כשלעצמו בהתחשב בכך שקנאביס מעולם לא הרג איש וכי אין ולו מחקר אחד שיכול לגבות את הגדרתו כ”סם מסוכן”.

אך חוסר ההגיון גדול עוד יותר – הקנאביס, על אף שמחולק היום על ידי משרד הבריאות עצמו כתרופה ללמעלה מ-10,000 מטופלים, מוגדר בחוק כחומר ש”אינו בעל תועלת רפואית“.

עובדה זו היא אחת הסיבות העיקריות לקושי שבהרחבת תחום הקנאביס הרפואי בישראל ועל כן הגישה ח”כ תמר זנדברג הצעת חוק שקוראת להגדיר את הקנאביס מחדש כחומר בעל תועלת רפואית.

החוק החדש (1098), שיעלה להצבעה כאמור ביום א’ הקרוב (16.6), קורא להסיר את צמח הקנבוס מחלק א’ של התוספת הראשונה של פקודת הסמים המסוכנים בדבר חומרים פסיכוטרופיים שנחקקה על בסיס אמנה בינלאומית שנחתמה בוינה ביום 21 בפברואר 1971 וקובעת את רשימת החומרים להם אין תועלת רפואית. באותו סעיף בפקודת הסמים נמצאים היום חומרים כמו אופיום, עלי קוקה (קוקאין) ולאחרונה נוספו אליו גם מבחר רחב של חומרים סינטטיים במטרה לנסות ולהתמודד עם תופעת סמי הפיצוציות.

בנוסף קוראת הצעת החוק להוסיף את צמח הקנבוס לחלק ב’ של הפקודה המפרט חומרים להם יש תועלת רפואית. בין החומרים ניתן למצוא סמים כמו מורפין, מתאדון, אתרופין, אוקסיקודון ועוד כ-100 חומרים נוספים.

הצעת חוק חדשה - קנאביס חומר בעל תועלת רפואית
הצעת החוק החדשה – קנאביס חומר בעל תועלת רפואית

בסטטוס שפירסמה בדף הפייסבוק שלה, קראה זנדברג לתומכים לקדם את הנושא ולעזור להפעיל לחץ ציבורי על מקבלי ההחלטות:

“בחודשים האחרונים סייעתי בקידום ההכרה בשימוש הרפואי בקנביס, בעיקר מול משרד הבריאות. טיפלנו בביורוקרטיה, בבורות ובסטיגמות, כדי להקל על סבלם של חולים וכואבים שברור שקנביס מועיל להם,” אמרה זנדברג הבוקר. “דרך המלך לשינוי התפיסה הזאת עוברת בחקיקה. נכון להיום קנביס נכלל בפקודת הסמים בתור חומר שאין בו תועלת רפואית. ביום רביעי הבא אציע במליאת הכנסת הצעת חוק להעביר אותו לפרק של חומרים שיש בהם תועלת רפואית – וכך לאפשר לרופא לרשום טיפול בקנביס לחולים הזקוקים לכך. ”

“הצעת החוק הפשוטה הזאת תפתור בקלות רבה בעיות וסבל רב של חולות וחולים רבים מאוד. אבל לפני מליאת הכנסת היא תגיע לוועדת השרים לחקיקה, שתקבע את עמדת הקואליציה שיש לה השפעה מכרעת על הסיכוי שההצעה המועילה הזאת תעבור,” המשיכה. “וכאן אתם ואתן נכנסים/ות לתמונה. תוכלו לשלוח לשרים והשרות מכתב המבקש מהם/ן לתמוך בהצעת החוק. שלחו את המכתב, פנו אליהם/ן באופן אישי, הפעילו את הכוח שיש לציבור כי כבר ראינו שהוא משפיע.”

במהלך 4 ימי הקמפיין נשלחו עשרות אלפי אימיילים לתיבות הדוא”ל של השרים.

אף על פי כן, הוחלט בוועדה שהתקיימה הבוקר (16.6) לדחות את הצעת החוק.

ההצעה עלתה להצבעה במליאת הכנסת ביום ד’ (19.6) ונדחתה ברוב של 48 מתנגדים מול 19 תומכים. כל הפרטים כאן.

הצעות חוק נוספות בנושא זה הוגשו בחודשים האחרונים גם על ידי ח”כ משה פייגלין וח”כ חיים כץ.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר