טוען...

הערכות: ממשלת השינוי תתחייב ללגליזציה

מפלגת כחול לבן צפויה להציב את הלגליזציה כתנאי להקמת ממשלת השינוי ואף לדרוש זאת כחלק מההסכמים הקואליציוניים. מבחינה מספרית מסתמן רוב מוצק למהלך וההערכות בקרב בכירים הן שבנט ומפלגת ימינה שהתנגדו עד כה יאלצו ליישר קו

למרות התנגדות ללגליזציה שהביע בעבר המועמד לראשות הממשלה נפתלי בנט, ההערכות אצל בכירים בגוש השינוי בימים אלה הן שבהחלט יתאפשר לקדם לגליזציה תחת הממשלה החדשה אם תקום, גם עם בנט בראשה.

בימים האחרונים נודע למגזין קנאביס כי מפלגת כחול לבן בראשות בני גנץ היא שמובילה את הדרישה ללגליזציה ואף צפויה לכלול זאת כסעיף הכרחי בהסכמים הקואליציוניים במו”מ מול בנט וכתנאי להקמת הממשלה, כפי שהתחייבו בקמפיין הבחירות.

מקורבים לימינה אומרים אמנם כי נושא הלגליזציה לא עומד בראש סדר העדיפויות של המפלגה וכי הם אף טרם נדרשו לשאלה זו אך הבהירו: “נדון אם זה יגיע לפתחנו” – כלומר הם אינם שוללים זאת על הסף כבעבר.

בכחול לבן ובמפלגת העבודה מאשרים גם כן כי המו”מ טרם התחיל וכי הדרישה טרם הוצגה, אך עומדים על כך שידרשו זאת וכאמור משדרים אופטימיות לגבי הצלחת המהלך.

כזכור כבר לפני כשבועיים נחשף כי במפלגת העבודה בראשות מרב מיכאלי מתכננים לדרוש לגליזציה כתנאי להקמת הממשלה, אם כי שם התקשו להתחייב לכך שיכללו זאת בהסכמים הקואליציוניים, בין השאר עקב כוחם הדל יחסית.

הדרישה שצפויה לבוא כעת מטעם כחול לבן היא בשורה משמעותית לתומכי הלגליזציה. ממשלת גוש השינוי כוללת את כל המפלגות תומכות הלגליזציה, כולל ארבע מהן (כחול לבן, העבודה, מרצ, תקווה חדשה) שראשיהן חתמו והתחייבו מול המצלמה לקדם את הנושא מיד עם הקמת הממשלה.

יחד עם מפלגת יש עתיד שרבים מחבריה תומכים אקטיביים ביוזמה ואף הגישו הצעות חוק בעניין זה, וכן עם ישראל ביתנו שגם כן הבטיחה לפני הבחירות תמיכה, סביר שיהיה רוב להצעה זו.

האתגר המשמעותי ביותר להצלחת היוזמה הוא כאמור מפלגת ימינה הנמצאת בקצה הימני-שמרני של הממשלה המסתמנת אך שם אמנם חלה בתקופה האחרונה התקדמות עם הצטרפותו של ח”כ אביר קרא למפלגה שאף הניח בעצמו הצעת חוק לאי-הפללה.

לגבי המפלגות הערביות שיתמכו בממשלה מבחוץ, למרות התנגדותן העקרונית ליוזמה עד כה, ההערכה היא שהן יעדיפו לא להפיל את הממשלה בגלל סוגיה זו שלא נחשבת למהותית. בכל מקרה של הצבעה במליאה סביר שיהיו חברי ליכוד שיתמכו ביוזמה גם מהאופוזיציה.

כזכור כבר לפני כשבועיים ביקש גנץ לקדם את הלגליזציה אך רה”מ בנימין נתניהו דחה את ההחלטה וביקש “בלי לחץ”. ממשלת הימין אם לבסוף תצליח לקום בכל זאת תהיה ממשלה מהשמרניות ביותר בהיסטוריה וצפויה להתנגד ללגליזציה.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר