הערכות בארה”ב: הקלה בחוקי הקנאביס כבר בתחילת 2019

הבית הלבן מתכוון לשנות את הסטטוס החוקי של הקנאביס ברמה הפדרלית כך שיתאפשר לכל מדינה בארצות הברית לפתוח שוק קנאביס חוקי בשטחה. כעת מעדכן בכיר במפלגה הרפובליקנית כי הדבר צפוי לקרות כבר בחודשים הקרובים, לאחר בחירות האמצע בחודש הבא ועד לקראת אביב 2019.

חבר הקונגרס הרפובליקני מקליפורניה, דנה רורבכר, קובע כי שינוי משמעותי בחוקי הקנאביס בארה”ב צפוי כבר בחודשים הקרובים, בתום בחירות האמצע שיערכו בחודש הבא ועוד לפני אביב 2019.

הודעה זו מגיעה ארבעה חודשים לאחר הצהרתו של הנשיא דונלד טראמפ על כך שיתמוך בחוק חדש שיתיר למדינות ארה”ב לאשר לגליזציה של קנאביס בשטחן.

דונלד טראמפ
שינוי צפוי בחוקי הקנאביס בארה”ב. הנשיא דונלד טראמפ

רורבכר סיפר השבוע לרשת פוקס (FOX) כי הממשל האמריקני “התחייב” לדבריו לתקן את מדיניות הקנאביס במדינה.

“שוחחתי באריכות עם גורמים בתוך הבית הלבן אשר מעודכנים בעמדתו של הנשיא,” אמר. “הובהר לי שהנשיא מתכוון לעמוד בהבטחת קמפיין הבחירות שלו”.

בהתייחסו להבטחתו של הנשיא מתכוון חבר הקונגרס לדבריו של טראמפ משלהי 2015, עוד בטרם נבחר לתפקיד, כשהצהיר כי “בנושא הלגליזציה אני חושב שזה צריך להיות עניין של כל מדינה לעצמה”.

החוק הפדרלי בארה”ב עדיין מתייחס לקנאביס כסם מסוכן מדרגה ראשונה ללא תועלת רפואית ואסור להחזקה שימוש או מסחר.

יחד עם זאת הממשל הקודם בראשות ברק אובמה אישר את ‘מזכר קול’ (Cole Memo) שהתיר למדינות ארה”ב לאשר לגליזציה בשטחן, וכך אכן עשו כבר 9 מדינות.

כעת לדבריו של חבר הקונגרס הנשיא יקדם חוק שיתיר זאת באופן רשמי, גם ברמה הפדרלית. רורבכר סיפר כי טראמפ חזר והבהיר כי הוא תומך לחלוטין בהתרה חוקית, ברמה הפדרלית, של קנאביס לשימוש רפואי – ומשאיר את שאלת הקנאביס לשימוש פנאי להחלטה של כל מדינה בעצמה”.

“אני מעריך שאחרי הבחירות [בחירות האמצע, נובמבר 2018) נשב ונתחיל לחפור במשהו שהוא ספציפי ואמיתי,” אמר. “קליפורניה כבר אישרה לגליזציה אבל ברמה הפדרלית לא היה כל שינוי בחוקים מזה עשורים”.

דנה רורבכר
חבר הקונגרס, הרפובליקני דנה רורבכר (צילום: Gage Skidmore)

אם וכאשר טראמפ יאשר מהלך שכזה, יעשה הדבר בניגוד לעמדת שר המשפטים שלו, ג’ף סשנס, המתנגד הבולט ביותר בארה”ב לכל הקלה בחוקי הקנאביס ומי שאף הזהיר כי בכוונתו לבטל את ‘מזכר קול’.

אחת הבעיות המרכזיות הנובעות מהאיסור הפדרלי על קנאביס שאיתן מתמודדים העסקים בתחום בתשע המדינות בארה”ב שכבר אישרו לגליזציה, היא סירובם של הבנקים לאפשר להם לנהל חשבונות לעסקים מסוג זה. התרה חוקית ברמה הפדרלית תפתור סוגיה זו.

בסקר שפורסם השבוע נמצא שיא של תמיכה בלגליזציה של קנאביס בארה”ב. על פי הממצאים 62% מהציבור תומכים בהסדרה של שוק קנאביס חוקי.

חדשות