העונש על גידול 3 צמחי קנאביס: 5,000 ש”ח קנס

עונש קל יחסית הוטל על תושב גבעת עדה שהורשע בגידול 3 צמחי קנאביס על גג בית אמו. בהתאם לנוהל החדש ומשהובהר כי מדובר בגידול למטרות שימוש עצמי, קבעה השופטת לשחררו בעונש קנס 5,000 ש”ח בלבד.

עונש קל יחסית על עבירת גידול קנאביס הוטל בשבוע שעבר (ד’) במסגרת גזר דינו של תושב המושבה גבעת עדה בשנות ה-30 לחייו, בעל מספרה, נשוי ואב לחמישה, אשר הורשע על פי הודאתו לאחר שנתפס מגדל שלושה עציצי קנאביס ב-8.9.14 על גג ביתה של אמו.

שתילי מריחואנה גבעת עדה
שתילי הקנאביס שנתפסו בגבעת עדה

בפסק הדין אימצה השופטת טל תדמור-זמיר את גרסתו של המורשע, ובית המשפט קבע כי שלושת שתילי הקנאביס שהתגלו על גג הבית של אמו במהלך חיפוש משטרתי אכן נועדו לצריכה עצמית.

טל תדמור זמיר
השופטת טל תדמור זמיר: “הנאשם אינו בעל דפוסים עברייניים” (תמונה באדיבות אתר בתי המשפט)

“אני סבורה כי העבירה בה הורשע [הנאשם] אינה מחייבת דווקא הטלת מאסר בפועל, אף לא כזה שירוצה בעבודות שירות,” כתבה השופטת תדמור-זמיר בפסק הדין. “מהתסקירים עולה כי הנאשם אינו בעל דפוסים עברייניים, נעדר עבר פלילי, מתפקד באופן תקין, אינו מזיק לזולת ומפרנס את אשתו וחמשת ילדיו”.

לאור זאת החליטה השופטת להטיל על הנאשם מאסר על תנאי בלבד למשך 6 חודשים, אשר יהיה בתוקף במשך שלוש שנים. כמו כן הוטל עליו קנס בסכום של 5,000 שקלים. בשל בדיקות השתן הנקיות, קבעה השופטת כי אין צורך לפסול את רישיון הנהיגה שלו.

בשנתיים האחרונות, מאז התקדים הזכור במסגרתו שוחרר נאשם בגידול 21 שתילי קנאביס ללא הרשעה, החלו בתי המשפט להקל על נאשמים בגידול קנאביס – כאשר ברור שמדובר בגידול למטרות שימוש עצמי.

הבוקר (ד’) חשפנו לראשונה מסמך חדש של מחלקת התביעות של המשטרה, הקובע כי מי שיגדל עציצי קנאביס בודדים, במרפסת, בגינה או על גג הבית וללא ציוד ייעודי, דשנים ונורות גידול – יחשב כמי שהחזיק בקנאביס לשימוש עצמי בלבד.

בניגוד לאישומים הקבועים בחוק על החזקת קנאביס שלא לשימוש עצמי ועל ‘גידול סם מסוכן’, העונשים על עבירת ‘שימוש עצמי’ הם כמובן קלים בהרבה.

חדשות