מגלגל...

“העונה הגרועה בהיסטוריה”: גידולי הקנאביס בקליפורניה עולים באש

שריפות הענק המשתוללות בימים אלה בקליפורניה פגעו קשות בענף גידולי הקנאביס הפורה במדינה. חלקים נרחבים מאזור ‘משולש האמרלד’, המכונה גם ‘ארץ המריחואנה’, עולים באש. עשרות אלפי תושבים פונו מהאזור מחשש לחייהם ונזק בעשרות מיליונים נגרם למגדלים.

https://www.youtube.com/watch?v=0dMSCGcqMT8

מגדלי הקנאביס בצפון קליפורניה נאלצים להתמודד עם נזק עצום שנגרם לשטחי הגידול בעקבות שריפות ענק המשתוללות בימים אלו באזור ‘משולש האמרלד‘ ומובילות לנזק חסר תקדים לרכוש שנאמד בעשרות עד מאות מיליוני דולרים.

אזור זה, הכולל את המחוזות ‘הומבולדט’, ‘סונומה’ ו’מנדוצ’ינו’, מכונה גם ‘ארץ המריחואנה‘ ובו עיקר גידולי הקנאביס במדינה – הוא אחד הנפגעים הקשים מהאש המתפשטת במהירות ומשמידה שטחים נרחבים.

קנאביס קליפורניה שריפה
חוות קנאביס נשרפות בקליפורניה (AP Photo/Noah Berger)

כל זה קורה 11 חודשים לאחר שתושבי קליפורניה אישרו במשאל עם את חוק הלגליזציה החדש שמסדיר לראשונה את שוק הקנאביס באופן חוקי – ושבועות ספורים לפני פתיחת השוק באופן רשמי בתחילת ינואר 2018.

“החוואים שאיבדו את היבול שלהם יסבלו מהשפעות קטסטרופליות”, מסביר חזקיה אלן, מנכ”ל איגוד מגדלי הקנאביס של קליפורניה. “העשן מחליש את המערכת החיסונית של המריחואנה והיא תהיה רגישה הרבה יותר למחלות וזיהומים כמו עובש ופטריות. בנוסף, קנאביס שספג עשן, יזוהה מיד על ידי הצרכנים, כיוון שזה יפגום מהותית בארומה של הצמח. הרבה צרכנים לא ירצו לגעת בסחורה כזו”.

שריפות קנאביס קליפורניה
מטוסים מכבים שריפות

מדובר בשיא עונת הקציר של הקנאביס, אך לא רק של המגדלים הלא חוקיים, אלא גם של אלו המייצרים את הסחורה עבור שוק הקנאביס הרפואי במדינה. גם הקנאביס שאינו נשרף, נפגע מעשן, שעלול מלבד הריח שיידבק אליו גם להוות גורם נזק לחולים הסובלים מבעיות ריאה ונשימה.

“השפעת העשן על המריחואנה עלולה ליצור סיכונים בריאותיים לחולים המשתמשים בצמח,” מסביר אלן. “מטופלי קנאביס רפואי עם מחלות ריאה, מחלות לב או מחלות בכלי הדם צריכים להיות זהירים מאוד”.

על פי הדיווחים מקליפורניה לפחות 7 חוות קנאביס כבר עלו באש, מה שהוביל להצהרות על ‘העונה הגרועה בהיסטוריה‘ של גידולי המריחואנה באזור. מלבד החוות שנשרפו כליל, רבים ממגדלי הקנאביס – יחד עם עשרות אלפי תושבים – פונו מבתיהם בהוראת כוחות הביטחון.

“שריפות אוקטובר 2017 גורמות לנזק יוצא דופן לקהילות שלנו,” אומר אלן. “זו השנה הגרועה בהיסטוריה ובודאי הגרועה ביותר שאני זוכר מבחינת אובדן החוות. ידוע לנו על שבע חוות שאבדו אבל אנחנו צופים שמספר זה עוד יעלה.”

קנאביס קליפורניה שריפה
גם הקנאביס שלא נשרף – נפגע קשות ואינו ראוי לשימוש עוד (AP Photo/Noah Berger)

“האובדן הוא חמור במיוחד בגלל שדווקא השנה רבים מהמגדלים השקיעו את כל הונם וחסכונותיהם בחוות, לקראת תחילת המכירות החוקיות בינואר 2018,” הוסיף והדגיש כי חוות אלו אינן זכאיות לביטוח בדומה לחקלאים אחרים. “זה ישאיר צלקת עמוקה,” אמר.

אלן תיאר שיחות שלו עם משפחות חקלאים מגדלי קנאביס שהגיעו לדמעות. “הם אומרים ‘אנחנו לא יודעים איך נגיע לחודש ינואר, שלא לדבר על העונה הבאה’,” סיפר. על פי סקרים שנערכו באזורים אלו ישנם במחוז סונומה לבדו בין 3,000 ל-9,000 גידולי קנאביס, הנמכרים בשווי מאות מיליוני דולרים.

קנאביס קליפורניה שריפה
חוות קנאביס נשרפות בקליפורניה (AP Photo/Noah Berger)

טוני לוגן, ראש איגוד המגדלים של מחוז סונומה, מסביר כי בניגוד לכרמי היין – שגם הם נפוצים מאוד באזור ומהווים 85% מאספקת הגפנים לתעשייה – חקלאי הקנאביס אינם זכאים לביטוח. “יש הרבה אנשים שאיבדו את החוות והבתים שלהם במהלך 36 השעות האחרונות, ואין להם כל דרך לתקן את הנזק וההפסדים,” אמר.

שריפות הענק, אשר גרמו בין השאר למותם של עשרה בני אדם ולפציעתם של מאה אחרים לפחות, מאיימות לשרוף גם למעלה מ-172 אלף בתים, לפי ניתוח שפירסמה היום ספקית נתוני הנדל”ן קורלוג’יק (CoreLogic). העלות של בנייה מחדש של בתים אלו, הנמצאים בסביבות הערים נאפה וסנטה רוזה, מוערכת בסכום של 65 מיליארד דולר, לפי קורלוג’יק.

שריפות קנאביס קליפורניה
שריפות ענק בקליפורניה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר