“העוגיות של אבא” – איך לדבר עם הילדים על מריחואנה

רוב האימהות והאבות לא חושבים פעמיים לפני שהם לוגמים כוס יין בשולחן ארוחת הערב המשפחתית. עכשיו כשהדלקת ג’וינט במדינת אוורגרין לא מדליקה נורות אדומות יותר מאשר שתיית ג’ין וטוניק אחרי העבודה, האם הורים ינקטו באותה גישת ‘זה-לא-סיפור-גדול’ בשני המקרים?

לגליזציית המריחואנה במדינת וושינגטון החודש הייתה ניצחון מקצועי לאליסון הולקומב, עורכת הדין מסיאטל שכתבה את החוק. אבל הניצחון המשפטי יצר דילמה אישית: כיצד לדון בנושא הסם אשר כבר הפך לחוקי עם בנה בן ה-4. “הוא ממש כמו ספוג עכשיו, ואני לא יודעת אם הוא כבר בגיל שבו אני יכול לנהל עמו שיחה משמעותית על זה”, אומרת הולקומב, האחראית על מדיניות הסמים באיגוד חירויות האזרח האמריקאי (ACLU) של וושינגטון . “הוא מעולם לא ראה אותי מעשנת משהו. אני כנראה לא אעשה את זה לפניו”.

אמהות מעשנות מריחואנה

כעת, כשהמריחואנה חוקית לשימוש בקרב מבוגרים מעל גיל 21 בוושינגטון וקולורדו, הולקומב היא אחת מהורים רבים המנסים להבין מה להגיד ומה לעשות בסביבת ילדיהם כתוצאה מכך. רוב האימהות והאבות לא חושבים פעמיים לפני שהם לוגמים כוס יין בשולחן ארוחת הערב המשפחתית. עכשיו כשהדלקת ג’וינט במדינת אוורגרין לא מדליקה נורות אדומות יותר מאשר שתיית ג’ין וטוניק אחרי העבודה, האם הורים ינקטו באותה גישת ‘זה-לא-סיפור-גדול’ בשני המקרים?

ראו עוד: אמהות בארה”ב: “נמאס לנו ששופטים אותנו על תחביב בלתי מזיק”

“בחלק מהמשפחות, זה אפשרי שההורים ישתו אלכוהול או יעשנו מריחואנה או שניהם ביחד, וילדיהם בני העשרה עדיין יקבלו החלטות טובות”, אומר רוג’ר רופמן, פרופסור לעבודה סוציאלית באוניברסיטת וושינגטון (UW) שעשה מחקר בקרב תלמידי תיכון שמשתמשים במריחואנה. “באופן עקרוני, אם הורים יכולים לשתות אלכוהול או לעשן מריחואנה בצורה אחראית לפני בני נוער, הם יכולים לעשות את זה בצורה אחראית גם לפני ילדים צעירים”.

ז’אן רובינסון, אשת עסקים מסיאטל שבבעלותה חברה לניהול ובנייה ועמדה בראשות “גישה חדשה בוושינגטון” (New Approach Washington), הקמפיין להעברת מה שהיה ידוע בתור יוזמה 502, אמרה שכיום היא אינה רואה הבדל בין עישון קנאביס לבין שתיית אלכוהול מול הבת שלה, סטודנטית לסיעוד בת 19. “הייתי משתמשת בזה לפניה באותו אופן שהייתי שותה לפניה”, היא אומרת. אבל רובינסון אומרת שהיא ניסתה לוודא שהבת שלה מכבדת את החוק, אמרה לה שהפסיקה להשתמש לפני שהפכה לאימא והזהירה אותה שלא לעשן לפני גיל 21.

ראו עוד: הבן שלך מעשן חשיש? תגיד תודה

הולקומב, מהאגודה לזכויות האזרח, חושבת שהחוק החדש מהווה הזדמנות להורים לדבר עם ילדיהם על שימוש במריחואנה. “זה זמן נהדר עבור ההורים לשבת עם ילדיהם ולהסביר את העובדה שרק בגלל שמשהו כבר לא נחשב לפשע לא אומר שזה בהכרח טוב בשבילם”, היא אומרת. “אנחנו צריכים לנהל שיחה מלב אל לב ולומר, ‘בבקשה אל תעשו את זה עד שתהיו יותר מבוגרים והסיכון שלכם יפחת'”. כדי לחזק את הנקודה, הדגיש רופמן מאוניברסיטת וושינגטון שהמחקר מצא כי שימוש כבד במריחואנה במהלך שנות העשרה קשור לביצועים נמוכים בלימודים. “כאשר החוק שונה”, הוא מציין, “הוא לא שונה עבור ילדים ובני נוער”.

ריק סטיבס, גורו הטיולים מוושינגטון, דיבר עם ילדיו על מריחואנה זמן רב לפני החוקים החדשים. בשנת 2003, כאשר הצטרף סטיבס למועצת הארגון הלאומי לרפורמה בחוקי מריחואנה (NORML), הוא הזמין את נשיא הקבוצה לביתו, 30 דקות מסיאטל, כדי לדון במריחואנה ובחוקי המריחואנה עם ילדיו. “אני רוצה להסביר לילדים שלי שזה לא לטובת הסמים, אלא לטובת החירויות האזרחיות”, אומר סטיבס, שילדיו כיום בני 21 ו-25. “אמרתי להם שזה משהו שמבוגרים צריכים להיות מסוגלים לעשות, אבל זה לא מתאים יותר לילדים מאשר נהיגה ברכב או שימוש במסור חשמלי”. סטיבס ניסה ליזום דיון ציבורי על מריחואנה לפני ארבע שנים כאשר אירח תכנית טלוויזיה שהופקה על ידי האגודה לזכויות האזרח בשם “מריחואנה: זה זמן לדיון” רק אחת משלוש הרשתות המקומיות של סיאטל הסכימה לשדר אותה. “הרעיון היה לדבר עם האימהות והאבות המפוחדים בפרברים”, אומר סטיבס, שדעותיו על המריחואנה עוצבו על ידי חשיפתו למדינות אירופה יותר סובלניות.

ראו עוד: “זה רק צמח” – ספר ילדים

בנוגע להורים שבוחרים לעשן בבית, אינגה מנסקוף, מומחית למניעה בבית החולים לילדים בסיאטל, דוחקת בכך שהם “יחשבו כיצד השימוש שלהם במריחואנה עלול להתפרש על ידי ילדים. אני אישית חושבת שזה רעיון רע להשתמש במריחואנה מול הילדים שלך”, היא אמרה. מנסקוף גם מזהירה הורים מפני עישון יחד עם ילדיהם, ומציינת מחקר מאוניברסיטת וושינגטון שמצא שהצגת אלכוהול לבני נוער כאמצעי להוראת שימוש אחראי פועלת כנגדם. היא מציעה לקבוע חוקים משפחתיים, שאמורים להדגיש כי – כמו בנוגע לאלכוהול – ילדים ובני נוער נמצאים מתחת למגבלת הגיל הקבוע בחוק.

אלה הן המלצות שג’ון סנדרס יכול לעמוד מאחוריהן. יושב ראש המחלקה למוזיקה במכללה הקהילתית אדמונדס, סנדרס לקח את בנותיו בנות ה-9 וה-11 לעצרת שנערכה לכבוד הלגליזציה, אבל הוא לא עומד להדליק מולן ג’וינט. סנדרס ואשתו משתמשים במריחואנה באופן קבוע – הוא אומר שהם מעשנים מחוץ לתחומן של הבנות – והבנות יודעות על ההרגל שלהם. הכנות היא חיונית משום שסנדרס מעדיף לצרוך את העשבים שלו בדברי מאפה, והודות לדיון פתוח וגבולות ברורים, בנותיו יודעות לשמור מרחק ממה שהם מכנים “עוגה למבוגרים” או “העוגיות של אבא”.

ראו עוד: מדריך וידאו להכנת עוגיות מריחואנה.
ראו עוד: אלכוהול או קנאביס – אולי הגיע הזמן להחליף תחביב?

עוגיות קנאביס

הפוסט פורסם במגזין TIME ונכתב ע”י בוני רוכמן.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר