מגלגל...
x

סקר מגדלי הקנאביס הבינלאומי חוזר, הצביעו והשפיעו

מגדלים קנאביס בבית? מוזמנים להשתתף בסקר הבינלאומי (אנונימי לחלוטין) שחוזר לסיבוב נוסף, בניהול חוקרת בכירה באוניברסיטת חיפה. וגם, אלה תוצאות סקר המגדלים הקודם...

הסקר הבינלאומי למגדלי קנאביס חוזר, וכמו בסקר הקודם, גם תוצאותיו יפורסמו בכל העולם וישמשו בסיס לכתיבת מחקרים ותובנות על השוק. הסקר פותח והושק על ידי הקונסורציום העולמי לחקר גידול הקנאביס ונערך בישראל בקרב קוראי מגזין קנאביס בניהולה של החוקרת ד”ר שרון שניטמן, מרצה בכירה מאוניברסיטת חיפה.

מגדלים קנאביס? להשתתפות בסקר לחצו כאן (ההשתתפות אנונימית לחלוטין, לא נשמר כל מידע במאגרים, וניתן להפסיק אותו בכל שלב).

בסקר הקודם, שנערך ב-13 מדינות כולל ישראל, השתתפו מישראל 782 מגדלי קנאביס בגילאי 18-74. הגיל הממוצע עמד על 29. 95% ממשתתפי הסקר היו גברים. בהתייחס לרמת ההשכלה של המשתתפים, 38% השלימו 12 שנות לימוד, 20% הינם בעלי תעודה מקצועית, 30% הינם בעלי תואר ראשון ו-7% הינם בעלי תואר שני ומעלה. רוב ממשתתפי הסקר התחילו להשתמש בקנאביס לפני הגיעם לגיל 18.

המגדלים הישראלים היו חסרי ניסיון באופן יחסי

המגדלים הישראלים היו יחסית חסרי ניסיון בגידול הקנאביס בהשוואה למקביליהם במדינות רבות אחרות. רק 6% מהמגדלים בישראל דיווחו כי גידלו 11 ייבולי קנאביס או יותר במהלך חייהם, בהשוואה ל-20% במדינות אחרות. השיעור הקרוב ביותר לזה הישראלי דווח על ידי המגדלים מבלגיה, בה 11% גידלו 11 ייבולים או יותר. המגדלים המנוסים ביותר מתגוררים בניו זילנד, עם 34% שדיווחו כי גידלו 11 יבולים או יותר אי פעם. 

מספרים נמוכים יחסית של ייבולים בשלים

המגדלים הישראלים דיווחו על מספרים נמוכים למדי של צמחי קנאביס בשלים לייבול אחד (2 צמחים), בהשוואה למדינות אחרות (5 צמחים). המספר החציוני הגבוה ביותר לייבול אחד היה 9 צמחים, והוא דווח באוסטריה ובשוויץ.

הסיבות לגידול – לא מסחריות

אספקת קנאביס לשימוש אישי, עלות נמוכה, והימנעות ממגע עם שוק הסמים הבלתי חוקיים, היו מבין הסיבות הנפוצות ביותר לגידול שדווחו הן על ידי המגדלים הישראלים והן על ידי מגדלים במדינות אחרות. רק 6% מכלל המשיבים הישראלים דיווחו כי מגדלים קנאביס כדי למכור אותו.

השתתפות בשוק

באופן לא מפתיע, רובם המכריע (99%) של המגדלים הישראלים דיווחו כי השתמשו לפחות בחלק מהייבולים שלהם לשימוש אישי בקנאביס. נתון דומה נצפה ב-12 המדינות האחרות (97%). בנוסף, 51% מהמגדלים הישראלים דיווחו על שיתוף של קנאביס עם אחרים, נתון אשר נמוך יותר מאשר ב-12 המדינות האחרות (71%). בקרב המגדלים הישראלים, שיתוף הקנאביס מתרחש גם כן בשיעורים נמוכים יותר (9%) מאשר ב-11 המדינות האחרות (26%).

בסביבות ה-27% מהמגדלים הישראלים דיווחו כי מוכרים קנאביס. אולם, רובם דיווחו על כך שעושים זאת יותר כדי לכסות את עלויות הגידול (20%) מאשר למטרת רווח. רק 15% מהמדגם הישראלי דיווחו על מכירה לשם הפקת הרווח, נתון שדומה לזה שנצפה בקרב מגדלים במדינות אחרות.

בקרב כשני שליש מהמגדלים הישראלים (66%), 10% מההכנסה או פחות הגיעו מגידול הקנאביס. אחוז דומה של מגדלים ב-12 המדינות האחרות (68% בסה”כ) בהן דיווחו גם כן כי 10% מסך הכנסתם הגיעו מגידול הקנאביס.

מעט מאוד מהמגדלים הישראלים (1%) דיווחו על מכירת חומרים שאינם קנאביס. נתון זה נמוך יותר מהנתון המקביל בקרב המגדלים במדינות אחרות (7%) אשר דיווחו כי מוכרים חומרים שאינם קנאביס.

מגע עם המשטרה ופעילות בלתי חוקית אחרת

בסה”כ, 17% מהמגדלים הישראלים דיווחו על מגע עם המשטרה בגין גידול הקנאביס שלהם. ב-12 המדינות האחרות, 15% מהמגדלים דיווחו על כך שבאו במגע עם המשטרה, אולם נצפה שוני מסוים בין המדינות מהבחינה הזו. בכך, שיעורם הגבוה ביותר של המגדלים שבאו במגע עם המשטרה בגין גידול הקנאביס שלהם היה בקרב המגדלים מפינלנד (25%) אוסטריה (21%) האוסטרליה (20%).

סיכום הממצאים

המשתתפים בסקר היו ברובם מגדלים בקנה מידה קטן, אשר מגדלים קנאביס לשימוש אישי ולשיתוף עם אחרים. בעוד שבערך 3 מתוך 10 המגדלים הישראלים מכרו קנאביס, הרוב דיווחו כי עשו זאת רק כדי לכסות את עלויות הגידול. עבור שני שליש מהמגדלים, 10% מהכנסתם הגיעה מגידול הקנאביס. הם מגדלים בממוצע שני צמחים לייבול. ממצאים אלה עוזרים להבין כי גידול הקנאביס בקנה מידה קטן הוא, בראש ובראשונה, אמצעי ל”אספקה חברתית” של הקנאביס, בדומה למגדלי הקנאביס במדינות אחרות, ולא פעולה מסחרית בקנה מידה גדול.

לבסוף, 17% מהמגדלים הישראלים באו במגע עם המשטרה בגלל גידול הקנאביס שלהם, בדומה לשיעורים שדווחו ב-12 המדינות הנוספות. נתון זה מאשר, כי הרשויות במדינות אלו מעורבות באופן פעיל באכיפה של האיסור לגדל קנאביס, ומעמידות את המגדלים בסכנה בכל הקשור להשלכות השליליות של הרשעה פלילית, כגון הזדמנויות מוגבלות של תעסוקה, תנועה ודיור. 

להשתתפות בסקר לשנת 2020 לחצו כאן.


ערוץ הגידול

מדריכי גידול קנאביס


המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר