מגלגל...

טילריי הפרה הסכם עם קנדוק? שלחה קנאביס לישראל דרך מתחרה

מלחמות אהוד באהוד: חברת יוניבו של אהוד אולמרט מדווחת הבוקר על ייבוא של חצי טון קנאביס ממתקני חברת טילריי הקנדית בפורטוגל, למרות שלפני כשנתיים דיווחה חברת אינטרקיור של אהוד ברק כי חתמה על הסכם בלעדיות עם טילריי למשך 7.5 שנים

לפני כשנתיים דיווחה חברת הקנאביס הישראלית אינטרקיור (Intercure) בעלת חברת קנדוק (Canndoc) שבהובלת ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, כי חתמה על הסכם בלעדיות למשך 7.5 שנים עם חברת הקנאביס הקנדית טילריי (Tilray) במסגרתו אינטרקיור ייבאה במהלך השנתיים הללו כמויות גדולות של קנאביס ממתקני טילריי בפורטוגל.

במסגרת הדיווח של אינטרקיור לבורסה אז, ינואר 2020, נכתב כי “הוענקה לקנדוק בלעדיות למשך שבע שנים וחצי, בהן לא תורשה טילריי, במישרין או בעקיפין לשווק, למכור, להפיץ או לספק חומר לייצור מוצרים סופיים או מוצרים סופיים הממותגים תחת המותג של טילריי בישראל שלא באמצעות קנדוק”.

אך הפלא ופלא, הבוקר מדווחת חברת הקנאביס הישראלית יוניבו (Univo) שבהובלת המנכ”ל גולן ביטון ורה”מ לשעבר אהוד אולמרט, כי היא ייבאה חצי טון קנאביס ממתקני חברת טילריי בפורטוגל שאמורים להיקלט היום במפעל החברה באשקלון.

אהוד ברק קרנדון קנדי
ברנדון קנדי מנכ”ל טילריי עם אהוד ברק יו”ר קנדוק לאחר הייבוא הראשון בשנה שעברה (צילום: איליאן מרשק)

אם אכן היה הסכם בלעדיות בין אינטרקיור/קנדוק לבין טילריי, הרי שמדובר לכאורה בהפרת הסכם שעלולה להוביל למאבק משפטי בין הצדדים. יש לציין שמבדיקה קצרה בדיווחים מלפני שנתיים אינטרקיור אמנם דיווחה על סעיף הבלעדיות, אך בדיווחים של טילריי לא הוזכר כנראה סעיף בלעדיות, לפחות ככל הידוע עד כה.

בדיווח של יוניבו הבוקר נכתב כי “החברה רכשה חומרי גלם מטילריי ממספר זנים ברמת פרימיום – הזנים המבוקשים בגרמניה אשר ישווקו בבלעדיות על ידי החברה בישראל”. לדברי החברה בכוונתה להחל במכירות זני טילריי בישראל במהלך הרבעון הראשון של 2022 ולייבא מספר טונות נוספים בשנה הקרובה.

אהוד אולמרט (צילום: משה שי, פלאש90)
“גנב” מאהוד ברק את ההסכמים עם טילריי? אהוד אולמרט, בכיר בחברת יוניבו (צילום: משה שי, פלאש90)

במסגרת ההסכמים של אינטרקיור עם טילריי יובאו במהלך השנתיים האחרונות לישראל כמה זנים בודדים בראשם הזן גורילה גלו שנחל הצלחה גדולה, אם כי יש לציין שבמשלוח האחרון שלו, שבא אחרי שנת הפסקה, נראה שההצלחה לא היתה כבעבר שכן בינתיים זנים מתחרים שיפרו את האיכות. הזן השני, מנגו, לא זכה להצלחה ולא יובא שוב.

בין שאר ההשערות בשוק כרגע יש המעריכים שאם אכן היה הסכם בלעדיות, ייתכן שאינטרקיור לא עמדו בכמויות מינימום עליהן סוכם ולכן טילריי ביטלה אותו. כאמור, בחצי השנה הראשונה של 2021 היתה הפסקה של היבוא ומאז קנדוק הביאה לישראל שוב רק את הגורילה גלו. לחילופין יש גם מי שטוען שמדובר בהפרת הסכם מצד טילריי או בדיווח לא נכון של קנדוק.

מלבד הזנים של טילריי קנדוק ייבאה 4 זנים מחברת אפריה (Aphria) שהתמזגה השנה עם טילריי, בהם הזנים המצליחים סופר למון הייז, ג’ק הרר, סקייווקר אוג’י קוש וסאוור קוש.

כלומר, אם אכן בין הצדדים יתפתח סכסוך משפטי או עקרוני, אינטרקיור עלולה לספוג גם מכה בכיוון של הפסקת הייבוא של ארבעה הזנים הללו ששווקו בישראל תחת סדרת “סטארס” של קנדוק. כמו כן סכסוך ישים בסכנה את הסכמי הייצוא שיש לאינטרקיור עם טילריי – יצוא שטרם בוצע עד כה.

מצד שני, אינטרקיור החלה לאחרונה בשיווק זני פרימיום של החברה הקנדית אורגניגרם (Organigram) הזוכים בימים אלה להצלחה גדולה, בראשם הזנים מיריקל אליין קוקיז, ג’י אם או קוקיז ובלאק צ’רי פאנץ’. בנוסף החברה צפויה להשיק בקרוב את סדרת קוקיז (Cookies) מגנטיקה של המותג המוכר.

מחברת אינטרקיור טרם נמסרה תגובה. מחברת טילריי טרם נמסרה תגובה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר