המשטרה אוכפת שימוש בקנאביס בחוף הים – גם על מטופלים

למרות שהם מחזיקים ברישיון לשימוש בקנאביס ממשרד הבריאות עקב כאבים או מחלה, מטופלים שמעשנים קנאביס בחוף הים מעוכבים פעמים רבות על ידי שוטרים וסופגים קנסות כבדים. המשטרה לא מתחשבת ומשרד הבריאות מסרב לתקן את הנוהל המיושן

חוף הים הוא בין המקומות החביבים על שוטרי משטרת ישראל לאחרונה לתפיסת ולקניסת צרכני קנאביס שבאו להצטנן מעט מהחום הישראלי וביקשו לבלות כמה שעות של שקט ושלווה. בעוד שעישון קנאביס למטרות פנאי הוא בהחלט אסור, כמו בכל שטחי מדינת ישראל, מי שמחזיק ברישיון לקנאביס רפואי יכול להרשות לעצמו לצרוך את התרופה שלו גם בחוף הים, או שאולי לא?

דוגמא טובה לתחום האפור והבעייתי הזה היא המקרה שקרה לע’ מאזור המרכז בחוף ניצנים לפני כחודשיים. ע’ (42), נשוי ואב לשניים ובעל רישיון לקנאביס רפואי, יצא עם משפחתו לבילוי בחוף הים וביקש ללכת הצידה כדי לעשן את הקנאביס הרפואי שהביא איתו מהבית. אלא ששוטר ערני במיוחד קלט אותו לפני שהדליק את הג’וינט שברשותו, והחליט שזוהי הזדמנות טובה לחלק דו”ח, שקנס בצידו.

“רציתי ללכת הצידה לעשן, הוצאתי את הג’וינט שהבאתי והתכוננתי לגשת הצידה”, משחזר ע’ את המקרה. “דיברתי עם אשתי כשהג’וינט בידי, תכננתי ללכת ולתפוס את הפינה שלי, כשלפתע ניגש אליי שוטר במדים ולצידו פקח של רשות שמורות הטבע. 

“השוטר קרא לי, ואני באתי לקראתו עם הג’וינט ביד, כי אפילו לא עלה בדעתי שאני עושה משהו לא בסדר. הוא שאל ‘מה זה, ג’וינט?’ וביקש שאתן לו אותו. נתתי לו כמובן וביקשתי שניגש לרגע הצידה כדי שאוכל להסביר לו בדיוק מה הסיטואציה ולהראות לו שיש לי רישיון לקנאביס רפואי, ולא רציתי שכל האירוע הזה יקרה מול עיני הילדים שלי.

“השוטר שאל אותי מה כתוב ברישיון, הראיתי לו והוא אמר שכתוב שמתר לעשן בבית. עניתי לו שבכלל לא עישנתי אלא רק החזקתי את הג’וינט ביד והוספתי שאני סובל כרגע מכאבים ואני זקוק לתרופה שלי. כל הסיטואציה היתה כמובן מאוד לא נעימה, ולצערי הילדים שלי כן ראו אותה והבן הגדול שלי שאל אותי אחר כך ‘מה זה אבא, מה הוא רצה?’.”

כל זה לא שכנע את השוטר, שהחליט להחרים את הג’וינט ואף להודיע לע’ שהוא “ישמש ראייה נגדך בבית המשפט”. לאחר שרשם את פרטיו, אמר לע’ כי יישלח אליו דו”ח בדואר ועזב את המקום.

“הייתי שמח שהשוטר הלך ככה, בלי לשאול אותי למשל מה יש לי להגיד להגנתי. הרגשתי שבזה הסתיים האירוע ואפילו אמרתי לאשתי שכנראה שהוא הבין שטעה ונפל על האדם הלא נכון ושהוא חיפש דרך לצאת מהסיטואציה, אבל לצערי התבדיתי”.

למה התבדית?

“כי שבוע לאחר מכן קיבלתי הודעה מהמרכז לגביית חובות שיש לי חוב בסך 1,000 שקלים, עוד לפני שבכלל ראיתי את הדו”ח. התקשרתי אליהם, ביררתי את הפרטים ונאמר לי שיש לי דו”ח על עישון קנאביס ושאני יכול להגיש ערעור, בצירוף הניירת הרלוונטית, כלומר עותק של רישיון הקנאביס הרפואי שלי.

“הגשתי את הערעור ורק השבוע, חודשיים אחרי אותו אירוע בים, קיבלתי תשובה שהערעור נדחה. התשובה הגיעה בצירוף הדו”ח המקורי. זו היתה הפעם הראשונה שבכלל ראיתי את הדו”ח הזה, שכמובן לא הגיע בדואר. 

“הדבר הראשון שעשיתי זה לבדוק מה נכתב בקטגוריה של דברי החשוד, וראיתי שהשוטר כתב בדו”ח את המלים ‘אתה צודק’, שכמובן מעולם לא יצאו מפי, להפך. אני רדפתי אחריו עם הרישיון שלי והתחננתי שיסתכל בו ויתחשב בי. הייתי כל כך בטוח שהערעור יעבור חלק, ככה שממש הופתעתי שהוא לא התקבל. כרגע אני מתייעץ עם עורך דין ושוקל את צעדיי. בימים הקרובים אחליט אם ללכת עם המקרה לבית משפט או לא”.    

חשוב לציין כי משרד הבריאות פרסם בחודש מאי 2017 עדכון הנוגע למקומות ולאופי השימוש בקנאביס רפואי בקרב בעלי הרישיון. על פי אותו עדכון, למטופלים מותר להחזיק את התרופה שלהם מחוץ לביתם: תפרחת בכמות של כשישית מהאספקה החודשית ושמן ללא הגבלה. צריכת הקנאביס תותר מחוץ לבית בשמן או באידוי בלבד, ואילו העישון מחוץ לבית אסור. עם זאת, הנוהל אינו לוקח בחשבון מקרים שבהם המטופל רגיל לצרוך את הקנאביס בעישון ויוצא למשל לחופשה בת כמה ימים מביתו או סובל מכאבים כשהוא מחוץ לבית, למשל בחוף הים. 

גם ר’, צעיר מאשדוד המטופל בקנאביס רפואי, קיבל לאחרונה דו״ח של אלף שקלים בגלל ג׳וינט שעישן בחוף הים. בשיחה עם מגזין קנאביס הוא מעיד: “השוטר עבר עם הטנדר המשטרתי, עשה סיבובים על החול מצד לצד וכשהייתי עם הג’וינט, תוך כדי עישון, הוא פשוט עצר מאחוריי ולקח לי אותו. הוא בא ממש ‘קרבי’ והיה תקיף, לא רצה לשמוע בכלל מה יש לי לומר ולא עניין אותו שאני מחזיק ברישיון לקנאביס. הייתי רחוק מאנשים. לא הפרעתי לאף אחד. מרגיש שיש פה התעמרות כלפי מטופלי קנאביס. אני סובל מכאבים בכל מקום, לא רק בבית. אז אני לא אצא מהבית? רק רציתי קצת לשבת בים, למה מגיע לי לקבל דו״ח של אלף שקל?”

ממשטרת ישראל נמסר כי “משטרת ישראל פועלת לאכיפת צריכת סמים מסוכנים בניגוד לחוק ובמיוחד כשהדבר נעשה בקרב הציבור, גם במקרים בהם אותו אדם מחזיק ברישיון לקנאביס רפואי, אך צורך את הסמים בניגוד לתנאים שאושרו. בניגוד מוחלט לטענות שהועלו, השוטר שהיה במהלך פעילות אכיפה בחוף הים, הבחין באותו אדם כשהוא צורך סמים בקרב הציבור כשסביבו משפחות נוספות, דבר שכאמור אסור על פי תנאי הרישיון שלטענתו מחזיק ברשותו, ואף ציין זאת (בסרטון המצורף) בעצמו כי מודע לכך שעליו לצרוך את הסמים אך ורק בביתו. עוד ציין בפני השוטר כי הוא צודק באשר לתנאי הרישיון. לאור זאת נרשם לו קנס בגין העבירה”.

סרטון ששלחה המשטרה למגזין קנאביס המתעד את האירוע ממצלמת השוטר

לדברי עו”ד יניב פרץ ממשרד עורכי הדין יניב פרץ ואיתן כבריאן, המייצג את ע’, “אני מקבל עשרות פניות ביום מאנשים שמספרים על הפרות כאלה ואחרות מצד המשטרה כנגד מטופלים בקנאביס רפואי, בעיקר מאז שהמדינה עברה למדיניות ‘אי הפללה’ והחלה לחלק קנסות. נראה שהמשטרה ממש עטה על חלוקת קנסות של 1,000 שקלים, כאשר כלל לא מעניין אותה אם לאדם יש או אין רישיון לקנאביס רפואי. אם שני אנשים מקבלים קנס על ג’וינט שאיננו דלוק, כנראה שהיא לא מוצאת הבדל בין מי שמותר לו להחזיק בג’וינט הזה לבין מי שאסור לו לעשות כך. לאור זאת, אני לא מבין בכלל למה לאדם להתאמץ ולהוציא רישיון לקנאביס רפואי, אם אסור לו לצרוך את התרופה שלו בכל מקום.

“עניין נוסף הוא הלקונה הגדולה שיש בנוהל של משרד הבריאות משנת 2017,” מוסיף עו”ד פרץ. “הרי המחוקק לא יכול לקבוע דברים שהם מנוגדים לשכל הישר ולזעקת המצפון. זהו אבסורד שאדם שקנאביס הוא התרופה שלו צריך להיות כבול לביתו ולא יוכל לצרוך אותה בכל מקום. הרי תאר לעצמך שהוא רוצה לנסוע, למשל, לסוף שבוע במלון באילת עם משפחתו, אז הוא יהיה ללא התרופה שלו? הרי זה מגוחך ובלתי נתפס. אגב, גם משרד הבריאות הרי לא התכוון לכך בודאי, אבל הנוהל שלו עושה עוול למטופלים וזו אפליה בין מי שצורך את התרופה שלו בעישון לבין מי שצורך אותה באידוי או בשמן. 

“זה כמובן חסר היגיון שמי שרגיל לצרוך את התרופה שלו בעישון, ומותר לו לשאת איתו לכל מקום שישית מכמות התפרחת שכתובה ברישיונו, ייאלץ למצוא דרכים אחרות ויצירתיות לצרוך אותה כשהוא לא בביתו, ובמיוחד כאשר הוא הרי מקפיד לעשן בצד, במקום מבודד וללא אנשים נוספים סביבו. במקום לחפש תנאים ורגולציות הרסניות, ראוי שמשרד הבריאות יתחיל לדאוג למטופלים עצמם.

“תופעה נוספת שחשוב מאוד לבדוק היא תופעת אי הגעת הקנסות בדואר. אני מקבל פניות רבות מאוד מאנשים שהפנייה הראשונה אליהם איננה קבלת הדו”ח והקנס בדואר, אלא בדיוק כמו שקרה לע’, הם מקבלים פנייה מהמרכז לגביית קנסות, שמעוניין לגבות כבר את אותם 1,000 שקלים, לפעמים פלוס ריבית, עוד לפני שהאדם שקיבל אותו ראה בכלל את הדו”ח על המקרה. מדובר בשיטת מצליח שנועדה אולי לגבות ריביות או בתקלה חוזרת ונשנית בשליחת הדואר של משטרת ישראל. על כל פנים, בלתי נתפס שהמון אנשים יקבלו פנייה לתשלום הקנס, לפעמים כאמור אפילו דרישה לשלם כפל קנס בגלל ‘איחור’ בתשלום, עוד לפני שעיניהם ראו את הדו”ח. זו בעיה חמורה שיש לתת עליה את הדעת ולטפל בה”.

ואכן, מי שסובל בסופו של דבר מההתנהלות הזו הם המטופלים עצמם, כמו ע’. “אני סובל מפריצת דיסק כבר 12 שנים ומטופל בקנאביס רפואי בשלוש השנים האחרונות” הוא מספר, “הרישיון שלי הוא ל-40 גרם בחודש של קנאביס. לפני הקנאביס טופלתי במשככי כאבים ובאופיאטים חזקים, ומאז שהתחלתי עם הקנאביס אני לא נוגע בהם בכלל. 

“הקנאביס עוזר לי ברמה כזו שלפני שנה עשיתי ניתוח רציני בברך ורשמו לי עוד פעם משככי כאבים חזקים, אבל לא הייתי צריך אותם בכלל. חוץ מהקנאביס לקחתי רק טיפות אופטלגין, וזהו. לא הייתי צריך כלום מעבר לזה. אני יודע שמצאתי את התרופה שלי ואני מאושר מכך. 

“אני משלם על קנאביס בסביבות 1,000 שקלים בחודש, ואם רק היו מסדירים את עניין המחיר ומאפשרים לי ולמטופלים אחרים כמוני את הרצף הטיפולי כמו שצריך, כדי לא היינו צריכים להחליף זנים כל הזמן ולהתמודד עם עליות וירידות באיכות, הכל היה בכלל מושלם”.

לא רק מטופלים כמובן, גם “סתם” אזרחים שעישנו ג’וינט בחוף הים נעצרים לאורך השנים, לעתים באלימות קשה, למרות שלא נעשית בפועל פגיעה באחר. זכור במיוחד סיפורה של הלני דגן שנעצרה בעת ששהתה בחוף הים בגלל שניסתה להדליק ג’וינט. היא נלקחה לחדר צדדי שם לטענתה אף הוטרדה מינית על ידי השוטרים. מקרה זכור נוסף הוא של זוג תיירים מצרפת ששהו בחוף הים בנתניה והוטרדו על ידי שוטר שחיטט בארנקיהם בניגוד לתקנות בניסיון למצוא דבר מה לא חוקי. אזרח שצילם את האירוע נעצר באלימות.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר