המשטרה חוקרת: האם פעילה ותיקה מכרה קנאביס ששייך למטופלים?

חשיפת מגזין קנאביס: המשטרה מנהלת חקירה בנוגע לפעילה מוכרת בקהילת הקנאביס הרפואי הישראלית בחשד שלקחה לכאורה לעצמה חלק מהקנאביס של מטופלים לאחר שנרשמה ברישיון שלהם כ"משנעת", נתנה חלק מהכמות למטופל בחינם ואת החלק האחר השאירה בידיה. פרקליטה של ר' טוען: "מכפישים את שמה"

מטופלים רבים בקנאביס רפואי מכירים את שמה ואת פועלה של ר’, דמות בולטת בקהילות השונות שלהם ומי שאף זכתה לתקופה מסויימת לכינוי “האמא של המטופלים”. אותה ר’ ידועה בכך שהיא מסייעת למטופלים בקשיים וביורוקרטיה הקשורים לרישיון שלהם, ובעיקר למי שמבקשים להוציא רישיון חדש לקנאביס רפואי לעבור את התהליך. 

ר’, שבתקופה אחרונה “נעלמה” מהשטח ומהרשתות החברתיות שבהן היתה פעילה מאוד, מחברת בין מי שמעוניין ברישיון לקנאביס לבין רופאים, ולכאורה אף בינם לבין גורמים במשרד הבריאות, עושה את ה”טופסולוגיה” וגורמת לכך שהרישיון המיוחל נוחת בידיהם בזמן הקצר ביותר – כולל כאשר מדובר במטופלים בעלי כמויות גבוהות של קנאביס, אף מעל 100 גרם בחודש ויותר, אשר עבורם קשה בהרבה לחדש רישיונות. 

עד כאן “הכל בסדר”, שכן למרות שמדובר בהליך שחוקיותו מוטלת בספק שכן על פי נהלי משרד הבריאות משנת 2019 מחיר הוצאת רישיון עומד על 278-289 שקלים לשנה בעוד שבמקרים אלו הרופאים גבו סכומים גבוהים בהרבה, וכן למרות שעל פי אותו נוהל אסור לרופאים לנפק רישיונות לשימוש בקנאביס בכלל באופן פרטי שלא דרך קופות החולים הציבוריות, ר’ כידוע אינה היחידה שמבצעת זאת ולא מדובר בדבר חריג בנוף.

למשל, כפי שפורסם במגזין קנאביס רק לאחרונה, ד”ר יעקב פוגלמן, רופא ותיק בתחום שהנפיק אלפי רישיונות עד שזכאותו לעשות כך נשללה על ידי משרד הבריאות, חשף בתשובתו לבית המשפט במסגרת עתירה שהוא מנהל נגד משרד הבריאות והיחידה לקנאביס רפואי את שמותיהם של 22 רופאים אחרים שפועלים במסגרת פרטית לכאורה למרות שאסור. ד”ר פוגלמן גם הציג תשובות לטענות ולרמיזות שהטיח בו המשרד מטעמם של מתלוננים נגדו, שמסתבר שלפחות חלקם הם ככל הנראה “מאכערים” שעובדים עבור רופאים מתחרים, באותו האופן בו פעלה ר’. 

במקביל, במקרה חמור יותר, לפני כשבועיים פורסם כאן במגזין כי המשטרה עצרה רופא מומחה לקנאביס (רופא אחר שאינו ד”ר פוגלמן) וכן מטופל צעיר, שחשוד כי תיווך לאותו רופא עשרות מטופלים שקיבלו מהרופא רישיונות קנאביס רפואי תמורת תשלום על אף שלכאורה כלל לא עמדו בנהלי המינימום הנדרשים לצורך קבלת רישיון. הרופא שוחרר לביתו, אך מעצרו של המטופל הוארך עד יום שישי שעבר. יש שטוענים שר’ עבדה עם אותו הרופא שנעצר, באותו האופן.

בחזרה לר’. על פי הנטען, היא עצמה, ואולי לכאורה גם כמה מבני משפחתה, עבדו כמעין “מאכערים” כאלה ואף היו בקשר עם כמה רופאים שלהם אישור לנפק רישיונות קנאביס, ואף גם עם דרגים בכירים ביותר במשרד הבריאות – כל זאת על מנת לנפק במהירות רישיונות עבור מי שפנה אליה וכך לדאוג שמינון הקנאביס שלהם יעלה או שרישיונם יחודש. על פי טענות נוספות, כאשר רופאים סירבו לעבוד עם ר’, הגישו קרובים שלה נגד אותם רופאים תלונות במשרד הבריאות.

אלא שר’ לא הסתפקה בכך. על פי הנטען, ומה שנמצא כעת בחקירת המשטרה, היא לא רק עזרה בקבלת הרישיון, אלא דאגה ששמה או שמו של אחד ממקורביה יופיע ברישיון של המטופל כ”משנע”, בהסכמת המטופל, כך שהם יוכלו לרכוש את הקנאביס הרפואי שלו בבית המרקחת ללא נוכחותו, כביכול עבורו, וכן לטפל בכל מה שקשור ברישיון שלו, קרי העלאת מינון, חידוש הרישיון ועוד. 

את הקנאביס שרכשו עבור המטופלים נהגו ר’ או מי מטעמה לשלוח אל המטופלים עם שליח/ה, אולם לפחות עבור מטופל אחד כנראה לא היה מדובר בכל כמות הקנאביס שרשומה ברישיון, אלא במה שאולי יתגלה בחקירת המשטרה שהוא מעין “שיטה” לכאורה בעזרתה נלקח חלק מאותו קנאביס של המטופל לצרכים אחרים, אולי אף לכאורה, לטענתו, למכירה בשוק השחור. 

המטופלים שאליהם פנתה בין היתר ר’ כדי לשמש כמשנעת עבורם, הם גם כאלה שמחזיקים כאמור ברישיונות עם כמות גבוהה של קנאביס, למשל יותר מ-100 גרם לחודש. על פי הנטען, ר’ נתנה למטופלים אלה חלק מהכמות הרשומה ברישיון בחינם, ואת היתר השאירה בידיה. לפחות למטופל אחד, שעדותו הגיעה למגזין קנאביס, אמרה ר’ כי אותו קנאביס מיועד לאמה החולה, שצריכה כמות קנאביס גדולה כדי לטפל בעצמה. 

המטופל הסכים לכך, אולם לדבריו, כשהבין לטענתו שלא מדובר באמת בקנאביס עבור אמא של ר’, כפי שאמרה לו, הגיש נגדה תלונה במשטרה. בעקבות התלונה פתחה המשטרה בחקירה שעודנה מתנהלת בימים אלה, כך אנו חושפים לראשונה. מהמשטרה, שבתגובתה אישרה למעשה את קיום החקירה, נמסר עם זאת רק כי “מדובר בחקירה שעניינה חשד לעבירות בתחום הסמים, כאשר החקירה בעיצומה ולפיכך לא ניתן לפרט מעבר לכך”.

אגב, אותו מטופל שהיה בקשר עם ר’ הוא חולה סרטן בן 68 הסובל מ-100 אחוזי נכות, ומטופל בקנאביס רפואי בשנתיים וחצי האחרונות. בשל מצבו המורכב והקשה, קיבל המטופל רישיון ל-180 גרם קנאביס בחודש. לדבריו, “אני מטופל בשמן קנאביס, כך שאפילו אותם 180 גרם לא הספיקו לי ונאלצתי לרכוש עוד כדי להגיע ל-300 גרם, שיספיקו עבור כמות השמן שאני צריך”.

איך פגשת את ר’?

“אחרי תקופה מסוימת, משרד הבריאות ביטל את הרישיון של הרופא שניפק לי את הרישיון ל-180 גרם והוא לא יכול היה לחדש לי את הרישיון. ביררתי איך אני יכול למצוא רופא חדש ולפני שנה וחצי בערך הגעתי לר’ דרך חברים מקהילת הקנאביס הרפואי.

“היא אמרה לי מיד ‘אין בעיה, אני קשורה לרופאים שיכולים לנפק רישיונות, וגם לבכירים ביק”ר ובמשרד הבריאות, ואסדר לך 180 גרם, וזה לא יעלה לך כסף. בתמורה לזה שתקבל ממני קנאביס בחינם ואסדר לך את הרישיון וכולי, אני רוצה 120 גרם בשבילי, עבור אמא שלי’.”

“ר’ אמרה שאמא שלה חולה וסובלת מאוד ושהיא חייבת את הקנאביס הזה בשבילה, וכדי שתוכל לעשות את זה אני צריך לרשום מישהו מטעמה ששמו יופיע כמשנע ברישיון שלי והוא יוכל לקנות עבורי את הקנאביס ולהביא אותו אליה ואליי,” הוא מסביר עוד.

“אמרתי לה בסדר, אין בעיה, וככה זה עבד במשך כמה חודשים, כשאת הרישיון החדש שהיא הוציאה עבורי למעשה לא ראיתי אף פעם. אחרי כמה זמן הגיעו אלי חברים ואמרו לי תשמע, היא לא לוקחת את ה-120 גרם האלה לאמא שלה, זה קשקוש, היא מוכרת אותם בחוץ ועושה ביזנס. באותו רגע ביקשתי ממנה כמובן להפסיק לעזור לי”.

למה בעצם הסכמת לכך שהיא תהיה משנעת שלך, ולוותר על 120 גרם מהכמות שמגיעה לך? הרי אמרת שגם 180 גרם לא מספיקים לך ושאתה צריך 300.

“קודם כל באותו זמן בעצם לא היה לי רופא שיכול היה לחדש עבורי את הרישיון, אז הברירה שלי היתה בעצם או 60 גרם ממנה או כלום. בנוסף, היא פנתה למצפון שלי, אמרה לי שאמא שלה חולה וזה נגע לליבי. ידעתי שאני אסתדר כבר בינתיים, כי יש לי חברים בקהילת הקנאביס הרפואי, אבל אותם חברים הם גם אלה שאמרו לי בסופו של דבר להפסיק לעבוד איתה, כי אני עלול להסתבך בעצמי. הם אמרו ‘כשיגלו שהיא עושה ביזנס עם הקנאביס הרפואי שלך אתה תהיה שותף לפשע’. לכן עצרתי את זה מיידית והחלטתי להגיש נגד ר’ תלונה במשטרה”.

הצלחת לחדש את הרישיון שלך מאז?

“כן, בינתיים חידשתי את הרישיון דרך רופא אחר והיום אני מקבל 180 גרם בחודש, כמו שהיה לפני שהכרתי את ר’.”

מפרקליטה של ר’, עו”ד דרור שלום, נמסר בתגובה כי “מרשתי מעולם לא נחקרה במשטרה. מרשתי סייעה למספר רב של מטופלים, ללא תמורה, להשגת מרשמים בהתאם לרפורמה החדשה. פועלה של מרשתי למען המטופלים התפשט כאש בשדה קוצים והם החלו להגיע לביתה מכל קצווי הארץ על מנת לקבל סיוע. מרשתי סייעה למטופלים רבים הזקוקים לקנאביס רפואי לעבור את ייסורי הביורוקרטיה, ובין מטופליה זקנים וילדים חולים קשה. במסגרת תרומתה למטופלים סייעה למספר מטופלים, לאור בקשתם והקושי שלהם, להיות משנעת עבורם, על פי כל דין. כדי לשמור על פרטיותם של המטופלים, מרשתי מעדיפה שלא להתייחס לגופם של מטופלים. מרשתי מעולם לא פגעה במטופלים, להפך, תמיד סייעה להם ומעולם לא פעלה בניגוד לרצונותיהם. לדאבונה של מרשתי, ישנם גורמים בעלי אינטרסים המנסים להכפיש את שמה של מרשתי והכל לשם רווח כלכלי. מרשתי קיבלה איומים שתפסיק את פעילותה ההתנדבותית, כדי לאפשר להם לפעול באופן בלעדי. בנוסף, מרשתי פעלה תמיד בהתנדבות ואפילו דאגה, בין היתר, לסלי מזון – ויש בידיה ראיות לכך”.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר