מגלגל...

המלחמה בסמים: 10 דברים שאתם צריכים להפנים

10 דברים שחשוב שהציבור יפנים בנוגע למלחמה בסמים: התמכרות היא עניין בריאותי, שיקום עדיף על ענישה, הפסקת הפללה לא מגבירה את השימוש בסמים, המדיניות הנוכחית מחלישה את העניים ומחזקת את העבריינים, צעירים צריכים לקבל נתוני אמת ולא שקרים ומחקר רפואי של סמים יכול להציל חיים.

1. התמכרות היא בעיה בריאותית ולא פלילית

בחינות נוירולוגיות של מכורים הראו שאנשים עם ‘אמיגדלה’ פעילה במיוחד (החלק במוח שאחראי על הלחץ והדאגות) נוטים להשתמש יותר בסמים במטרה להפחית את החרדות הטבעיות שלהם. יתרה מכך, רמות שונות של דופאמין יכולות להוביל להתנהגות אימפולסיבית יותר ועשויות לפתח תלות ודרישה מוגברת לגירויים. ממריצים כגון קפאין, קוקאין ומת’ מגבירים את השפעת הדופאמין ועבור אלו אשר נוטים לאי-יציבות עלול לגרום לתלות בחומרים אלו לתפקוד תקין. איגודי בריאות בכל העולם הכירו בהתמכרות כמחלה לכל דבר ובאיגוד הבריטי נכתב בעבר כי “עלינו להבין את מחלת ההתמכרות לסמים ולהגיב לה באותו האופן בו אנו מגיבים לכל בעיה בריאותית אחרת”.

2. שיקום וטיפול יעילים יותר מענישה

אדם שנתפס בגין ייצור, אספקה או סחר בסמים עלול לבלות שנים ארוכות במאסר. אותם מאסרים של צרכני הסמים לא רק שעולים הון תועפות למשלם המיסים ולאוצר המדינה, אלא גם מגבירים את הסיכוי של אותו “עבריין” להפוך לעבריין באמת ולהיכנס עמוק יותר אל תוך עולם הפשע, ובהמשך לחזור שוב למאסר.

3. הפסקת הפללה לא מובילה לשימוש יתר בסמים

המתנגדים ללגליזציה טוענים תכופות כי הפסקת הפללת צרכני הסמים תגרום לעלייה בשיעור המשתמשים. עם זאת, עליהם לשאול את עצמם – במידה ומחר היתה עוברת לגליזציה, האם הם היו קמים מוקדם בבוקר כדי להספיק ולקנות מנת הרואין להזרקה? מעבר לכך, ישנן דרכים פשוטות הרבה יותר להפחית שימוש בחומרים בלתי רצויים. על פי דו”ח שפורסם השנה (מאי 2013) נמצא שצריכת הסיגריות ירדה בקרוב ל-3% אחוזים – עקב העלייה במחירים ותודעת הצרכנים לנזקים. אזהרות, פרסומות, איסור עישון במקומות ציבוריים וחינוך הובילו לירידה זו וכך ראוי שייעשה עם כל חומר אשר מזיק לציבור. שבירת הטאבו בנוגע לסמים מסוגים אחרים כמו קוקאין והרואין יכולים להקל על המכורים לקבל עזרה ולהיגמל במקום להמשיך ולהתערבב עם גורמי העולם התחתון ולהסתכן במעצרים ועונשים קשים.

4. הסדרה והסברה עדיפות על ענישה ורדיפה

על אף השקעה של מיליוני שקלים בכל שנה, הרשות למלחמה בסמים והמשטרה אינן מצליחות למנוע את השימוש בסמים כלל. נהפוך הוא – השימוש בסמים רק הולך ומתפשט, גם בקרב בני נוער וחיילים בצבא. השליטה של העולם התחתון בשוק הסמים גורמת לכך שהצרכנים קונים מוצרים שאינם יודעים את תוכנם ושאינם עומדים בדרישות תקן מינימליות כלשהן. סוחר הסמים לא בודק תעודות זהות ומנסה למכור כמה שיותר חומרים ובכמות הגדולה ביותר. הסדרת שוק הסמים בחוק תוביל לירידה משמעותית במספר צרכני סמי הפיצוציות המסוכנים הנמצאים בכל פינת רחוב ותפחית את מספר המכורים המתים כתוצאה משימוש במזרקים מזוהמים. כל זאת בטרם הוזכר העניין הכלכלי אשר על פי הערכות יחסוך מיליארדים המופנים לרדיפה ומאסרים ויכניס מילליארדים נוספים ממיסוי מכירת המוצרים הללו.

5. שוק הסמים הבלתי חוקי פוגע בעניים ומחזק עבריינים

האו”ם מעריך ששוק הסמים הבלתי חוקיים בעולם שווה כ-400$ מיליארד דולר בכל שנה. רוב מוחלט של הרווחים הללו מגיעים לידיהם של בנקאים מלביני כספים, קרטלי פשע אלימים וכנופיות סוחרים ועבריינים. בשוק השחור והחופשי של הסמים, העבריינים יעשו הכל כדי למקסם את הרווחים, גם אם זה אומר שהם יעסיקו ילדים בתנאי עבדות, יסחרו בבני אדם, יאיימו ואף ירצחו רבים – מתחרים שלהם וגם כאלו החפים מפשע. תקופת היובש בארה”ב במהלכה נאסר השימוש באלכוהול הצמיחה את כנופיות הפשע של אל קאפון והוכחה כבלתי יעילה, עד שבוטלה כעבור מספר שנים. במקום זאת ניתן להפנות את המשאבים לתכניות גמילה ועזרה לציבור הנזקק.

6. מדיניות החיפושים פוגעת בחברה ויוצרת פערים

מדיניות החיפושים והמעצרים של המשטרה היום, המבוססת על מה שהם מכנים “חשד סביר”, מטרתה המקורית היא הגנה על הציבור מפני נושאי נשק ועבריינים אלימים. בפועל, המשטרה מבצעת חיפושים על סמך נקודת מבט גזענית בדרך כלל – דבר שיוצר שנאה עמוקה מצד צעירים רבים כלפי המוסד המשטרתי כולו שגם כך אינו זוכה לפופולאריות מיוחדת… שיטה זו של חיפושים על סמך חשד סביר הפכה לדרכם של שוטרים להתעמר באוכלוסיות חלשות (או מוחלשות) והסטטיסטיקה מארה”ב (כי בארץ לא עושים סטטיסטיקות…) מראה שלמרות שישנם יותר צרכני סמים בעלי עור בהיר, אחוז האסירים כהי העור גבוה באופן משמעותי.

7. צעירים צריכים לקבל מידע אמין ולא שקרים

בנוסף לכך שרשויות האכיפה לא זוכות לאמון גבוה של הציבור, מערכת החינוך, אשר מלמדת את הילדים ש”כל הסמים אם אותו הדבר” גורמת ליותר נזק מתועלת. ברגע שצעיר מתנסה עם סמים “קלים” ומבין ששיקרו לו, הוא מיד יסתקרן לבדוק האם שיקרו לו גם בנוגע לסמים ה”קשים”. לכן חשוב ביותר שמערכת החינוך תאמץ גישות לימוד חדשות אשר תתבססנה על מדע ומחקר מדוייק ותגובנה בעובדות בדוקות. על אף שייתכן וזה ייראה מעט מפחיד עבור חלקים באוכלוסיה, רצוי מאוד שמדריכים מנוסים יסבירו לתלמידים צעירים על השימוש בסמים באופן נכון ועל ההבדלים וההשפעות השונות שלהם.

8. חוקי הסמים צריכים להיות הגיוניים ומבוססי מדע

על פי מחקר שנערך על ידי ארגון הבריאות העולמי(WHO), אלכוהול אחראי לכ-2.5 מיליון מקרי מוות בכל שנה וטבק אחראי על למעלה מ-100 מיליון מקרי מוות במהלך המאה ה-20 (יותר משתי מלחמות העולם גם יחד). רבים ממקרי האלימות ותאונות הדרכים הקשות נעשו תחת השפעת אלכוהול ועל אף הנזקים העצומים שגורמים שני הסמים החוקיים הללו, זה כנראה ייראה הזוי אם הממשלה תנסה לרדוף ולהכניס לכלא את צרכניהם. אז מדוע רודפים ואוסרים צרכני קנאביס שמעולם לא גרם אפילו למקרה מוות אחד בכל ההיסטוריה האנושית? MDMA, LSD, פטריות הזיה וקטאמין – כולם סמים בלתי חוקיים הנחשבים למסוכנים ביותר אך נזקיהם האמיתיים פחותים משמעותית מאלו של הסיגריות והאלכוהול. מדיניות חוקי הסמים צריכה להיות מבוססת על מחקר אמין, מידע מדוייק ויחס ברור בין הנזק הנגרם להגדרת החומר המדובר.

9. מחקר רפואי על סמים בלתי חוקיים יכול להציל חיים

מדיניות הסמים הנוכחית של הממשלה גורמת לכך שמחקרים בנוגע ליתרונות הפוטנציאליים של אותם סמים המוגדרים כ”קשים” הם כמעט בלתי אפשריים, זאת בעקבות ביורוקרטיה קשה המוטלת על חומרים אלו. עשרות אלפי ישראלים שסובלים ממגוון רחב של תופעות בריאותיות כגון איידס, כאבים, אפילפסיה, אלצהיימר, גלאוקומה, דלקות פרקים, פוסט טראומה, דיכאון, בעיות שינה, אנורקסיה ועוד, ייתכן והיו מקבלים מזור לכאבם בדמות חומרים כמו הקנאביס, ה-MDMA וה-LSD – כפי שהוכח במספר מחקרים שנערכו בעבר. במקום זאת, החולים והסובלים נאלצים להתמכר לתרופות מרשם קשות ויקרות או להתמודד עם גורמי העולם התחתון בנסיונם להתארגן על דבר מה שיקל על מכאובם.

10. יש לבחון האם חוקי הסמים הנוכחיים הם יעילים

עלינו כחברה לקדם שינוי מהותי באופן החשיבה הציבורית בנוגע לשאלה עד כמה הממשלה רשאית להתערב עם בחירות אישיות שנעשות על ידי הפרט. רוב מוחלט של צרכני הסמים הבלתי חוקיים הם לא מכורים ו/או נרקומנים, אלא אנשים בריאים, מתפקדים ומשלמי מיסים, אשר נהנים מצריכת אותם חומרים מעת לעת וללא גרימת נזק כלשהו, להם או לסביבתם. איך ניתן להצדיק את מדיניות הממשלה שמתייחסת לאנשים בוגרים בחברה חופשית כמו לילדים פושעים שזקוקים לעונשים כדי להפסיק להנות? השקעה בהסברה ובטיפול יועילו הרבה יותר לציבור הכללי – וגם ובעיקר לאלו אשר בוחרים לצרוך את אותם חומרים. מטרת החוק הוא להגן על האזרחים מפני פגיעה, אך המלחמה בסמים הפכה את העניים למשתמשי סמים, את משתמשי הסמים לעבריינים ואת העבריינים האמיתיים למיליונרים. הגיע הזמן להבין שחמלה, חינוך והסברה יועילו יותר מענישה ורדיפה. הגיע הזמן לבסס את החוק על עובדות מדעיות והגיון בריא, ומשם להתקדם לעבר חברה חופשית ותקינה.

ראו גם: לגליזציה לסמים קלים וקשים – פילוסופיה
ראו גם: הסמים במלחמה בסמים

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר