המחוזי התחשב במבריח חשיש צרפתי לאחר שהציל אדם מטביעה

הצעיר (23) מסר למשטרה מידע שייתכן שיכול היה לחשוף רשת סחר גדולה שסחטה אותו, אך רשלנותה הובילה לפספוס. ערעורו על העונש שהוטל עליו התקבל בחלקו בין היתר בשל מחדלי המשטרה והעובדה שבקיץ האחרון סיכן את חייו כדי להציל אדם זר.

בית המשפט המחוזי בלוד קיבל לאחרונה חלקית ערעור של צעיר אזרח צרפת כבן 23 שהורשע בייבוא של כ-3 ק”ג חשיש לארץ.

השופט קבע כי עונשו של הצעיר הצרפתי יופחת מ-11 חודשי מאסר בפועל ל-9 חודשים, וזאת על רקע רשלנות המשטרה בטיפול במידע שמסר לה ויכול היה לאשש את גרסתו כי נפל קורבן לאיומים אלימים מצד רשת עבריינים הפועלת בצרפת ובארץ.

בנוסף התחשב בית המשפט בכך שהצעיר לקח אחריות והודה במעשיו, ואף הציל בקיץ האחרון אדם מטביעה.

פסק דין - ייעוץ וסיוע משפטי חינם לצרכני קנאביס

הצעיר הגיע ארצה מצרפת בפברואר 2018 לרגל חתונת אחיו, ונתפס כשבאמתחתו קרוב ל-3 ק”ג חשיש (2,774.91 גרם) מחולק ל-28 שקיות. עם הגשת כתב האישום נגדו הוא הודה והורשע בעבירה של ייבוא סם מסוכן.

לאחר שבקשתו לתסקיר שירות מבחן לצורכי בדיקת אפשרות של שיקום נדחתה פעמיים, נגזרו עליו 11 חודשי מאסר בפועל, 6 חודשי מאסר על תנאי וחתימה על התחייבות של 10,000 שקל פן יבצע עבירת פשע לפי פקודת הסמים ב-3 השנים הקרובות לצד קנס של 5,000 שקל.

בערעור שהגיש על חומרת העונש ביקש הצעיר להפחית את עונש המאסר כך שיוכל לרצות אותו בעבודות שירות (עד 9 חודשי מאסר).

הצעיר טען כי בית המשפט החמיר עמו יתר על המידה בהתחשב בכך שאינו משתמש בסמים, אין לו עבר פלילי ובקיץ האחרון הוא אף הציל אדם מטביעה.

עוד הוא טען כי לא הייתה התחשבות בנזק שנגרם לו כבר, כאשר נדרש לממן שהייה במדינה זרה, איבד את מקור הפרנסה שלו ונמנע ממנו לסעוד את אביו החולה המתגורר בצרפת.

בנוסף הוא טען כי בית המשפט שלל ממנו את האפשרות לתסקיר משום שלא היה אזרח ישראלי אך גם לאחר שהתאזרח הוא לא קיבל הזדמנות לשיקום.

טענה מרכזית נוספת שהעלה הייתה כי לא ניתן משקל מספיק למחדלי המשטרה שמנעו ממנו להוכיח את גרסתו כי רשת עבריינים כפתה עליו באיומים לייבא את החשיש. לטענתו המשטרה לא ביצעה כל פעולה אף שמסר מידע על איש הקשר שחיכה לו בנתב”ג.

מנגד המדינה טענה בין השאר כי בית המשפט התחשב בכל הנסיבות הנטענות וכי חומרת העבירה שביצע המערער, תוך ניצול ויזת התייר שקיבל, לא מאפשרת עונש של עבודות שירות.

ואולם, סגן נשיא בית המשפט יעקב שפסר והשופטים שמואל בורנשטין ומיכל ברק נבו, פסקו כי הנסיבות החריגות של המקרה, ובראשן רשלנות המשטרה בבדיקת טענת המערער, מצדיקות התחשבות נוספת.

בפסק הדין השופטים הדגישו כי היה מקום לתת משקל לשיתוף הפעולה של המערער עם המשטרה ולמידע שמסר לה, שלו היה נבדק ייתכן שהיה יכול לאמת את גרסתו ואף לחשוף רשת עבריינות רחבה.

מלבד זאת נקבע כי היה מקום להקל עם המערער נוכח העובדה שתסקיר המבחן נשלל ממנו אף שסיכויי השיקום שלו גבוהים מאחר שאינו צרכן סמים.

שיקולים נוספים שהובילו לקבלת הערעור באופן חלקי היו ההודאה המהירה, קבלת האחריות על מעשיו, ההבעת החרטה הכנה, וכמובן אותו מעשה הירואי שביצע המערער בקיץ האחרון.

לפיכך השופטים החליטו להפחית את עונש המאסר ל-9 חודשים מאחורי סורג ובריח, תוך שהזהירו כי אין להשתמש בפסק הדין כתקדים למקרים אחרים.

הכותב, עו”ד אמנון גולן, עוסק בפלילים, לא ייצג בתיק.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר