“המדינה השמחה בעולם” נכנסת לשוק הקנאביס העולמי

ונואטו תהפוך לאחת המדינות הראשונות באוקיינוס השקט המתירות לחברות קנאביס בינלאומיות לגדל ולהפיק קנאביס רפואי ותעשייתי בשטחה לטובת יצוא הסחורה אך לא להפצה מקומית

ונואטו, מדינת איים קטנה באוקיינוס השקט הסמוכה לאוסטרליה וניו זילנד, אשר הוכתרה בעבר בתואר “המדינה השמחה בעולם” בזכות הדירוג הקבוע של תושביה בפסגת מדד האושר העולמי, העבירה חקיקה ראשונית בנושא הקנאביס הרפואי עוד בשנת 2021, אולם החתימה הסופית המאשררת את הקמת התעשייה המוסדרת בוצעה רק לאחרונה, פברואר 2023.

בכך למעשה פותחת ונואטו את הדלת לחברות קנאביס מרחבי העולם לפעול מתחומה, לצורך גידול והפקת קנאביס לשימוש רפואי, אם כי בשלב זה לצרכי יצוא הסחורה בלבד ולא לשיווק מקומי למטופלים במדינה. כמו כן, הרישיונות יינתנו רק לחברות שפועלות בתחום הקנאביס במשך 10 שנים לפחות.

יו”ר הוועדה המייעצת לקנאביס רפואי ותעשייתי בוונואטו, מוזס אמוס, הדגיש כי התהליך יהיה נתון לפיקוח מחמיר לכל אורכו, החל מייבוא הזרעים, דרך גידול הקנאביס, ההפקה, האריזה והייצוא של המוצר.

ונואטו

“על-מנת להבטיח שנוכל לעמוד בהיקף הפעילות, אנו מעניקים אישורים לחברות קנאביס בעלות ניסיון של עשר שנים בתחום לפחות,” אמר אמוס. לדבריו, מהלך זה יבטיח את איכות הקנאביס ויעניק לעובדים מקומיים את הניסיון הנדרש בכדי להתחיל בהקמת חוות קנאביס משלהם בהמשך וללא תלות בגורמים זרים.

על פי הדיווחים בכלי התקשורת באזור, הממשלה הוונואטית תעניק בתור התחלה שני רישיונות לגידול קנאביס לצרכים רפואיים בלבד, לצד שלושה רישיונות לגידול קנאביס לצרכים תעשייתיים (“המפ”). רישיון שנתי לגידול קנאביס צפוי לעלות לא פחות מ-10 מיליון ואטו (המטבע המקומי), שהם כ-85,000 דולרים.

על פי התוכנית, גידול הקנאביס הרפואי יוגבל לשלושה איים בלבד: אפאט, סאנטו ומלקולה, בעוד שגידול הקנאביס התעשייתי יתאפשר בחמישה איים: אפאט, סאנטו, מלוקולה, טאנה ואירמאנגו.

לדברי אמוס, כבר במהלך השבועות הקרובים צפויים להגיע משקיעים זרים לוונואטו במטרה לבחון את ייתכנות הפרויקט.

לצד הקולות המקומיים התומכים במהלך מתוך תקווה שתעשיית הקנאביס תייצר עוד מקומות עבודה לצד הכנסות כספיות נוספות למדינת האיים הזעירה, ישנם גם כאלה המבקרים את הצעד וטוענים כי הסדרת שוק הקנאביס עלולה להוביל להשלכות שליליות על האוכלוסייה המקומית.

כך למשל, סאם נאיו ממשרד החקלאות הממשלתי, טוען כי בזמן שהמדינה צפויה להרוויח מגידול הקנאביס מבחינה כלכלית, הוא חושש מפגיעה בחלק מתושבי המקום. “מבחינה חברתית מדובר בהחלטה מסוכנת,” אמר. “בזמן שאנחנו ישנים בלילה, מישהו יכול לגשת לחווה ולגנוב את כל המריחואנה.”

מסיבה זו מציע נאיו כי גידולי הקנאביס הראשונים צריכים להתבצע באזורים המרוחקים מאוכלוסייה, “לדעתי כדאי שיתחילו לגדל במקומות מבודדים שבהם יהיה ניתן לשלוט על הפעילות ולדאוג שתהליך הגידול יתבצע באופן ראוי ובטוח.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר