הדיון בבג”ץ הלגליזציה נדחה בגלל הקורונה

למרות שלמדינה ניתנה מעל שנה להכין תגובה לעתירה לביטול הפללת צרכני הקנאביס ולהסדרת השוק ("לגליזציה"), קיבל שופט העליון עוזי פוגלמן את בקשת הפרקליטות לדחות את מועד התגובה בגלל משבר מגפת הקורונה.

שופט ביהמ”ש העליון עוזי פוגלמן קיבל את בקשת פרקליטות המדינה והורה על דחיית הדיון בבג”ץ הלגליזציה עקב משבר מגפת הקורונה. בהתאם נדחה גם מועד הגשת תגובה מטעם המדינה לטענות בעתירה שעיקרן דרישה לבטל לחלוטין את הפללת צרכני הקנאביס בישראל ולהסדיר שוק חוקי ומפוקח (“לגליזציה”).

עדכון: השופט קבע מועד חדש לדיון: 10.06.20, כלומר המדינה תמסור את תגובתה עד 27.5.

עדכון: ‏השופטת דפנה ברק-ארז אישרה למדינה שבוע נוסף להגשת תגובתה לבג”ץ הלגליזציה, כלומר עד 3.6. מועד הדיון עם זאת יישאר על כנו וייערך ב-10.6. “ניתן לצפות שלא יוגשו בקשות נוספות,” הוסיפה השופטת, לאחר 3 בקשות כאלה שכבר אושרו בשנה האחרונה מאז הוגשה העתירה במארס 2019.

דחיית מועד הדיון באה למרות התנגדות שהציבו העותרים כפי שפורסם. כזכור העתירה הוגשה לפני למעלה משנה (3.3.19), הדיון נקבע ל-22.4.20 והמדינה נתבקשה להגיב עד 7.4.20. כלומר למדינה היו כ-13 חודשים להכין תגובה, אך זו לא הושלמה.

השופט עוזי פוגלמן (צילום: יונתן סינדל, פלאש90)
“הדיון בעתירה יידחה למועד אחר”, השופט עוזי פוגלמן, מצוות השופטים בבג”ץ הלגליזציה (צילום: יונתן סינדל, פלאש90)

בין השאר טענו עו”ד אבי מיליקובסקי ועו”ד מיכל דניאלי בשם המדינה כי “חלק ניכר מגורמי המדינה הרלבנטיים עוסקים במרץ במאבק בהתפשטות נגיף הקורונה” וכי “על אף שהכנת התגובה נמצאת בשלבים מתקדמים לא יעלה בידם להעביר השלמות נדרשות באופן שיאפשר את קיום הדיון במועד”.

העותרים, אורן ליבוביץ’ ומפלגת “עלה ירוק”, המיוצגים ע”י עו”ד חץ-דוד עוזר, טענו כי למדינה ניתן זמן רב להשיב והיא יכולה גם להשיב באופן חלקי ולבקש להשלים פערים נדרשים בהמשך. כמו כן הציעו לחלופין לאפשר דחייה של תגובת המדינה ושל הדיון, בתנאי שעד מועד הדיון תבוטל לגמרי האכיפה נגד שימוש עצמי בקנאביס.

“תקופה של 13 חודשים הינה די והותר להכנת תגובה מקדמית שלמעשה הייתה מוכנה לפני 9 חודשים והייתה נדרשת הארכה קצרה של חודש לדייק ניסוחים,” כתבו. “מדובר בתיק עקרוני והעותר הביא ראיות בעלות משקל כבד המעידות על הפרה מאסיבית ובלתי מידתית של זכויות מוגנות ולפיכך אין מקום לתת הארכות מועד נוספות”.

השופט פוגלמן לא קיבל כאמור את טענות העותרים ודחה את מועד תגובת המדינה והדיון בעתירה עד להודעה חדשה ומבלי לציין תאריך יעד כלשהו. “נוכח הטעמים המפורטים בבקשה, ולאחר ששקלתי התנגדות העותרים, יידחה הדיון בעתירה למועד אחר לפני כל הרכב,” קבע. “תגובת המשיבים תוגש עד 15 ימים לפני הדיון”.

לפיכך, למרות שתומכי הלגליזציה מחכים כבר יותר משנה לתשובת המדינה ולדיון שיערך בעתירה, הם יאלצו להמשיך להמתין זמן נוסף בלתי ידוע. הרכב השופטים שנבחר לדון בעתירה ונחשב ליברלי יחסית (השופט פוגלמן, השופטת דפנה ברק ארז,, השופט עופר גרוסקופף), עשוי להשתנות גם כן בעקבות דחיית ההליכים.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר