נפלו בפח: ארגון המלחמה בסמים דיווח על 21 הרוגי קנאביס

“על כל ג’וינט של מריחואנה שנמכר, ארבע נערות נכנסות להריון לא רצוי” – אירגון ה’חינוך נגד סמים’ האמריקני הותיק “D.A.R.E”, שמפעיל תוכניות הסברה ומניעה בכ-30% מבתי הספר היסודיים בארה”ב כיום, ‘נפל בפח’ ופירסם באתר שלו כתבה סאטירית על עשרות מקרי מוות מסוכריות קנאביס.

פזיזות או כוונת מכוון? אירגון ה’חינוך נגד סמים’ האמריקני הותיק D.A.R.E (ר”ת Drug Abuse Resistance Education) תמיד היה ידוע לשמצה בטענות המופרכות שלו נגד קנאביס. אבל הפעם נראה שהאירגון שבר שיא חדש, כאשר פירסם באתר שלו כתבה סאטירית על עשרות מקרי מוות מקנאביס. הכתבה, שנכתבה במקור כסאטירה על המלחמה בסמים, פורסמה באתר של הארגון כידיעה חדשותית רגילה. בעבר דיווחנו על מקרים דומים בהם שרת המשפטים השוודית ומפקד משטרה בארה”ב הציגו גם הם מאמר סאטירי על מקרי מוות מקנאביס בתור ראיה.

בכתבה דווח על עשרות מקרי מוות מסוכריות קנאביס בקולורדו ובקליפורניה, והיא הכילה ציטוטים סאטיריים מהכתבה המקורית, שהוצגו באתר של האירגון כעובדות. בין היתר הופיעו בה ציטוטים כמו: “עצוב שבמדינה מפותחת כמו אמריקה, אנו מתירים לסמי עולם-שלישי כמו מריחואנה להתקיים”, “מריחואנה היא אחד הסמים המסוכנים ביותר בכדור הארץ. מקרי המוות האלו הם רק קצה הקרחון”, והדובדבן של הקצפת: “על כל ג’וינט של מריחואנה שנמכר, ארבע נערות נכנסות להריון לא רצוי. על כל שקית של סוכריות מריחואנה שנמכרת, 16 פשעים אלימים נגרמים בחתך הגיל 16-45”.

(לחץ להגדלה) צילום מסך של הכתבה המגוחכת במלואה, לפני שהוסרה מהאתר של ארגון D.A.R.E.
(לחצו להגדלה)
צילום מסך של הכתבה המגוחכת במלואה, לפני שהוסרה מהאתר של ארגון D.A.R.E.

האם הארגון שאמור ללמד צעירים על סמים לא ידע שמדובר בכתבה סאטירית? האם הוא ידע ובכל זאת פירסם אותה בתור כתבה אמיתית? אי אפשר לדעת, אבל שתי האופציות מזעזעות למדי.

הכתבה הופיעה באתר הארגון במשך חודש שלם – והוסרה רק לאחר שהמגזין TruthVoice פירסם כתבה על השערוריה והעלה אותה למודעות. פחות מ-24 שעות לאחר הפירסום ב-TruthVoice – הכתבה הוסרה מהאתר של D.A.R.E – אך לא הוחלפה בהתנצלות, תיקון, או כל התייחסות לפרשה.

אבל זה לא הכל – בעקבות הגילוי הזה על חוסר המקצועיות של הארגון, הכתב שהתחיל את הפרשה החליט לפנות ל”פאנל היועצים המדעיים” של D.A.R.E ולבקש את תגובתם לפרשה. באחד העמודים באתר מופיעה רשימה של פרופסורים ורופאים שמהווים את “פאנל היועצים המדעיים” של הארגון – ואת הסמכות המדעית מאחורי הטענות ההזויות שלו.

הכתב ניסה ליצור קשר עם כל אחד מהאנשים שמופיעים ברשימה – והגיע בעיקר למספרי טלפון מנותקים, אימיילים שלא עובדים ומדענים שמכחישים בתוקף שיש להם כל קשר לאירגון. אחד המדענים שמופיע ברשימה, ד”ר כריס רינגוולט, אמר לכתב: “אני לא יודע מי אתה, אבל בבקשה תפסיק לכתוב לי. אני לא חבר בפאנל היועצים המדעיים של DARE; אם יש לך סיבה להאמין שאני כן, אנא שלח לי תיעוד לכך.”

צפו: סרטון הפחדה של D.A.R.E משנות ה-80: “מה אם המנתח שלך יעשן מריחואנה?”:

ראו עוד:
מגוחך: 10 סרטוני תעמולה גרועים במיוחד
נפלה בפח: שרת המשפטים של שוודיה פרסמה הדיווח על ההרוגים בקולורדו
נפל בפח: מפקד משטרה בארה”ב ציטט את סיפור ההרוגים המזוייף מקולורדו

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר