האם מחסור בקנאביס הוא הגורם לאלצהיימר?

האם מחסור ברכיבים קנאבינואידים הוא הגורם להתפתחות מחלת האלצהיימר? כך קובעים חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה בארה”ב.

מחלת האלצהיימר, המתבטאת בניוון איטי ומתמשך עד למוות של תאי העצב במוח, וגורמת לפגיעה בזיכרון, בהתמצאות, ביכולת החשיבה ובהסקת המסקנות ועוד, עלולה להיגרם בגלל מחסור ברכיבים “קנאביסיים” הנמצאים באופן טבעי במוח האדם – כך קובע מחקר חדש שנערך בארה”ב.

חוקרים מאוניברסיטת ‘סטנפורד’ בקליפורניה בדקו במחקר את הקשר בין תסמינים מוקדמים של אלצהיימר למחסור באנדוקנבינואידים (קנבינואידים המופקים על ידי גוף האדם באופן טבעי) ומצאו כי פרוטאין המכונה אמילואיד-בטא גורם לחסימה שלהם, ובעקבות כך מוביל להתפתחות אלצהיימר. עוד הם מצאו כי חסימת הרכיבים הקנבינואידים גורמת לעיכוב ודיכוי התפקוד המוחי ומובילה בהמשך לאובדן זיכרון.

עם זאת סייגו החוקרים את ממצאיהם וציינו על פי הדיווח כי עישון מריחואנה לבדו הוא אינו הפתרון לאלצהיימר. “אנדוקנבינואידים במוח פועלים בעת הצורך,” כתבו. “חשיפה למריחואנה פועלת מעט אחרת ומגבירה את התפקוד ללא הבחנה, כך שאתה מאבד את אפקט הסינון הטבעי. זה כמו להקשיב ל-5 תחנות רדיו בו זמנית.”

קנאביס אלצהיימר

“שטפון של המוח בקנבינואידים ממקור חיצוני גם עלול לגרום להסתגלות לחומר ולפגיעה מסויימת בתפקוד של האנדוקנבינואידים הטבעיים בגוף,” הוסיפו.

תוצאות המחקר מחזקות מחקרים קודמים שנערכו בנושא ומצאו גם כן שקנאביס עשוי למנוע התפתחות דמנציה ואלצהיימר. בראיון שפורסם בתחילת השנה מפרט גארי וונק, פרופסור למדעי המוח, כיצד גילה לאחר שנות מחקר רבות, שקנבינואידים הם אחת התרופות היחידות שעובדות וכי קנאביס עשוי להיות הפתרון הטוב ביותר להתמודדות עם אלצהיימר. “שימוש במנות קטנות של מריחואנה יעכב התפתחות של דמנציה כך שהחולה ימות מזיקנה לפני שילקה באלצהיימר,” אמר.

מחקר שפורסם בשנת 2013 מצא כי עכברים שסבלו מתופעות דומות לאלו הנמצאות אצל בני האדם הסובלים מאלצהיימר ודמנציה, וקיבלו מנות של קנאבידיול (CBD), הראו סימני שיפור משמעותיים בתפקוד המוחי ובזכרון של עצמים ועכברים אחרים. “למעשה הקנאבידיול החזיר את התפקוד של בעלי החיים לרמות תפקוד תקין,” אמר ד”ר טים קארל, מנהל המחקר. “אפשר לומר שזה ריפא אותם למעשה, אבל אנחנו צריכים להמשיך ולבחון את שאר חלקי המוח בכדי לוודא שהכל תקין כפי שנראה.”

ראו גם: מחקר חדש: קנאביס משפר את תפקוד המוח ומסיר תאים פגומים
ראו עוד: מחקר: קנאביס מפחית 50% מהתקפי אפילפסיה
ראו עוד: איך קנאביס עוזר לניצולי שואה
ראו עוד: האם לתת לסבתא לעשן מריחואנה?

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט