מגלגל...

האם יוניבו תייצר ריבות במקום קנאביס ותחטוף תביעה מטילריי?

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה: בשיחה עם משקיעים אמר מנכ”ל יוניבו כי בעקבות ביטול עיסקת מכירת המפעל של החברה המצב כל כך קשה עד כדי כך שהוא מוכן להכניס פעילות של ייצור ריבות והאם טילריי צפויה להגיש נגדם תביעה; חברת שיח מסרבת לחשוף מי היצרן של שני זנים חדשים שהיא משיקה בשבוע הבא; הקרב בין בעלי המניות בחברת פארמוקן מגיע לישורת האחרונה; חברת טוגדר מדווחת על שיפור דרמטי בהכנסות ברבעון האחרון אך יש להמתין ולבחון את שורת הרווח.

סמנכ”לית הכספים של חברת פנאקסיה עוזבת, האם פוטרה?

השבוע דיווחה חברת פנאקסיה (Panaxia) על כך שסמנכ”לית הכספים של החברה, סיגל בן עלי, הודיעה על כוונתה לעזוב את תפקידה בחברה, לאחר פחות משנה בתפקיד. בן עלי מונתה כזכור לתפקיד במקומו של גיל בנימיני שכיהן כסמנכ”ל הכספים של החברה ועזב את תפקידו בדצמבר אשתקד לטובת תפקיד בענקית הציוד ללווינים גילת, הנסחרת בבורסת תל אביב לפי שווי שוק של יותר ממיליארד שקלים.

לפי הדיווח של פנאקסיה לבורסה, סיבת הפסקת העבודה של בן עלי בחברה הינה “סיום כהונה”, ולא “התפטרות” כפי שנכתב למשל בזמנו בדיווח לבורסה על הפסקת כהונתו של בנימיני. דבר זה מעלה כמובן תהיות שמא פוטרה בן עלי, ולא התפטרה. 

דבר מה שבכל זאת כנראה כן משותף לשני המקרים, הוא הרצון הן של בנייני בזמנו והן של בן עלי כעת, לשכוח מתפקידם בפנאקסיה ולהצטער על כך ששמם הופיע אי פעם ברשומות ההנהלה הבכירה של החברה, שהפסידה במהלך השנים האחרונות עשרות מיליוני שקלים רבים כולל הפסד מייצג של כ-16.6 מיליון שקלים במחצית הראשונה של 2022 לבדה ולצד קיטון של 37.8% בהכנסות במחצית. על כל אלה, בשלוש השנים האחרונות צנח שווי מניית פנאקסיה בלא פחות מכ-87%! 

האם יוניבו תתחיל לייצר ריבות לאחר שהעסקה למכירת המפעל התפוצצה, והאם צפויה תביעה מצד טילריי על אי-תשלום הסחורה שנפסלה

חברת יוניבו (Univo) דיווחה השבוע לבורסה על כך שההסכם שלה למכירת המפעל שלה לחברת ג’ובה (Jova) או מי מטעמה, בוטל. כזכור, מכירת המפעל נקבעה בהסכם בין הצדדים בתמורה לכ-10 מיליון שקלים, שהיו אמורים להינתן לא במזומן כי אם בצורת נטילת החובות של יוניבו לבנקים (7 מיליון שקלים), לספקים (1.5 מיליון שקלים) וכהנחה עתידית בשירותי ייצור (1.5 מיליון שקלים נוספים). יוניבו דיווחה כי ההסכם בוטל סופית “בהמשך לדיווח” נוסף מהשבוע בו היא דיווחה כי חברת ג’ובה או מי מטעמה או שקשור אליה והיה אמור לרכוש את המפעל, לא קיבלו אישור מהיק”ר לעסוק בתחום הקנאביס הרפואי.

לעומת זאת, הרוכש המיועד לשעבר מצייר תמונה מעט שונה. לדבריו, העסקה בוטלה אומנם גם בגלל שאחד הגורמים אכן נפסל על ידי היק”ר מכיוון שלא עבר בהצלחה ‘בדיקת כספת’ – תהליך שמבצעת המשטרה בו היא בודקת עבר פלילי או קשר או חשד לקשר עם גורם פלילי – אך מדובר לטענתו בדבר פעוט שהיה יכול להיפתר עם עתירה קצרה לבית המשפט. לטענת אותו גורם, הסיבה המרכזית לביטול העיסקה הוא שנתגלה לו בבחינת המספרים שהחובות של המפעל של יוניבו לספקים היו גבוהים יותר מהנתון של 1.5 מיליון שקל שהוצג לו על ידי יוניבו.

מיוניבו לעומת זאת נמסר בתגובה כי ״הדברים הם שקר וכזב. החובות שהרוכשים, שלא עברו בסופו של דבר את אישור היק״ר, התחייבו לקחת על עצמם, היו בגובה 1.5 מיליון שקלים, כך שאין קשר לשאר החובות של המפעל. בנוסף, התגלה כי אין להם אפשרויות מימון.״

כך או אחרת, יוניבו ציינה בדיווח כי היא “בוחנת את החלופות העומדות לפניה”, אם כי לא בטוח שיהיה לה קל למצוא רוכש חדש באותו מחיר, בוודאי לא אם החברה אכן מצויה בחובות גדולים יותר מכפי שהוצגו. יש לזכור שלצד אותם חובות של המפעל, הפועל תחת חברת יו.אן.וי בע”מ שבבעלות יוניבו, ליוניבו יש משבר חוב רחב בהרבה הכולל חבות של כ-24 מיליון שקלים לבעלי האג”ח ועוד, על פי הערכות, חוב של כ-11 מיליון שקלים לבנק מזרחי.

במקביל, השבוע התקיימה אסיפת בעלי אג”ח שלישית במספר בחודשיים האחרונים, במהלכה נפגשו בעלי האג”ח של יוניבו (להם חייבת החברה כ-24 מיליון ש״ח שהיא צריכה להחזיר עד ינואר 2024) עם בעל השליטה ביוניבו ומנכ”ל החברה, גולן ביטון, כדי לנסות להבין ממנו מה האפשרויות לכיסוי החובות ובאפשרות להעמדת החוב של החברה לפירעון מיידי וכן במצב הכללי של החברה כולל האפשרות להכניס פעילות אחרת לחברה ולעזוב את תחום הקנאביס. לדברי גורמים שנכחו בשיחה ושוחחו עם מגזין קנאביס לאחר מכן, ביטון טען בשיחה שהמצב של החברה כל כך קשה עד שהוא לא רואה כרגע אופק ספציפי לפתרון התסבוכת, בוודאי לאחר שעיסקת מכירת המפעל נפלה, עד כדי כך שהוא מוכן לעשות הכל, “אפילו להכניס ייצור של ריבות” למפעל, רק על מנת לצמצם את ההפסדים הכבדים שהחברה רושמת שהסתכמו לכדי הפסד מייצג כולל של כ-12.8 מיליון שקלים במחצית הראשונה של השנה.

לדבריו בשיחה, לאחר השבתת פעילות המפעל, פיטורי העובדים וסגירת המשרדים היוקרתיים בתל אביב, החברה נמצאת במצב מאוזן מבחינת הוצאות והכנסות, אם כי הוא לא רואה כיצד החברה הופכת לרווחית או מצליחה לכסות את חובותיה בשלב זה. את האשמה על קריסת החברה הטיח ביטון במצב ענף הקנאביס הישראלי בכללותו וציין שלדעתו לא ניתן יהיה לצאת מהבוץ הזה ״עד שיחליפו את הרגולטור או את הרגולציה״. 

עוד עלה בדיון עם משקיעי האג”ח סיפור פסילת המטען במשקל של יותר מ-1 טון קנאביס שהגיע מחברת טילריי (Tilray). המשקיעים ביקשו לדעת האם התשלום עבור הסחורה שנפסלה, בסך של 3.5 מיליון דולר, כבר הועבר לטילריי, או שמא מדובר בחוב נוסף. ביטון השיב שאכן לא הועבר עדיין התשלום עבור הסחורה לטילריי, מה שהוביל לשאלה האם מדובר אם כך בחוב שלא נרשם במאזני החברה שפורסמו לציבור ועוד עתיד להירשם. ביטון אישר שאכן מדובר בחוב שלא נרשם ושנשאל מדוע החוב לא נרשם, השיב: ״אין לי תשובה חד משמעית על זה״. כאשר נשאל האם המשמעות היא שצפויה תביעה משפטית של טילריי נגד יוניבו בגין אי-תשלום החוב, השיב: ״אני מעדיף לא לחשוף פרטים לגבי זה״. 

בהמשך השיחה נשאל עוד ביטון האם פנה למשקיעים הגדולים של החברה – משפחת אביסרור, מיליארדר ההייטק ניר צוק ו/או טייקוני הנדל”ן האחים חג’ג’ – בבקשה שיסייעו בסגירת חובות החברה, והשיב שאכן פנה אליהם אך שהם לא רוצים להזרים כסף. תשובות דומות סיפק כשנשאל מדוע הוא לא מנסה להביא משקיעים חדשים או לבצע מיזוג בין יוניבו לחברת קנאביס אחרת. “אף אחד לא רוצה להיכנס לתחום הזה היום,״ הסביר. לדבריו, ״היו 17 חברות קנאביס בתחום והיום נותרו רק 4 ואף אחת לא רווחית… אתה יודע כמה פעמים ישבתי עם גיל מפארמוקן? ניסיתי בכל קונסטלציה. כל אחד פופאי. אף אחד לא רוצה. קנאביס זה אולי המוצר היחיד בעולם שאתה יודע בדיוק כמה יימכר ממנו בחודש הבא. לפי הנתונים זה 50 טון בשנה. מצד שני אתה לא יודע כמה מיובא וכמה מגודל ואתה לא יודע מה המתחרים שלך עושים. אז אני מגיע עם אצווה יפה מאוד שאני מעריך שאמכור ב-280 שקל לצרכן ואז מגיע יבוא מאסיבי או מבצעים שמציעות חברות אחרות שאומרות ‘קנה מוצר אחד קבל 5 חינם’. ואז יש גם את הרשיונות הקונסטרוקטיביים שלא הכרנו וגילינו שכל אחד יכול לייבא קנאביס לישראל גם אם הוא לא עובר אישור יק”ר.”

לבסוף הוא נשאל לגבי בית המרקחת מדי פארם בחולון שנמצא בשליטת יוניבו (51%) והאם מדובר בפעילות רווחית, והשיב שלא. המשקיעים ביקשו לדעת מה השווי של בית המרקחת כדי לראות אם אפשר אולי למכור את החלק של החברה בו כדי לסייע בכיסוי החובות וביטון השיב כי הוא שווה 3.1 מיליון שקל. כשנשאל בכמה זה נרכש, השיב 5.5 מיליון שקל. כשנשאל איך ירד השווי מ-5.5 מיליון ל-3.1 מיליון השיב “ככה זה, חברות, השווי שלהן לפעמים יורד ולפעמים עולה…”.

הקרב בין בעלי מניות פארמוקן מגיע לישורת האחרונה

כפי שדיווחנו בשבוע שעבר, לאחרונה פרץ סכסוך בין בעלי המניות של חברת פארמוקן (Pharmocann), כאשר יריב לרנר, המחזיק 14.99% ממניות החברה בעקבות השקעה במסגרת ההנפקה שנערכה לאחרונה, טען כי בוצע “מחטף” על ידי בעלי מניות אחרים בחברה שכעת מנסים להכניס לחברה פעילות אחרת שאינה בתחום הקנאביס. כזכור, במסגרת ההנפקה גייסה החברה כ-6 מיליון שקלים לצורך הבראת פעילות הקנאביס שלה, כשחלק נכבד מהמניות (18.62%) נרכש על ידי חברת ווליו בייס (Value Base) שקיבלה מהדירקטוריון את הזכות הבלעדית לתווך את תהליך המיזוג הצפוי עם פעילות מתחום אחר.

השבוע עלתה ההצעה של לרנר למינוי של שלושה דירקטורים נוספים לדירקטוריון החברה באסיפה שתתקיים ב-28 לנובמבר, בעוד כשלושה שבועות. באסיפה גם יצביעו בעלי המניות על המשך או אי המשך הכהונה של הדירקטוריון הנוכחי, כך שככל והצד של לרנר יהיה עם היד על העליונה מבחינת כמות הקולות, צפוי הדירקטוריון הנוכחי “ללכת הביתה”. מנכ”ל פארמוקן, לירן חלפון (17.73%) נחשב בשוק למי שתומך בלרנר, אך האסיפה תוכרע על פי קולו של יוני שוקרון (18.36%), בעל השליטה הקודם בפארמוקן שנראה היה בעקבות האסיפה כי קרנו יורדת מבחינת ההשפעה, אך כעת נראה שהקול שלו הוא דווקא זה שיחליט על עתידה של החברה.

שיח ייבאה שני זני קנאביס אך מסרבת לחשוף מי היצרן

חברת שיח מדיקל גרופ (Seach Medical Group) תכניס בשבוע הבא שני זני קנאביס חדשים לחנויות – שניהם מתוצרת חברה בקנדה ששמה לא פורסם. החברה סירבה להגיב לפניית מגזין קנאביס לגבי זהותה של החברה ממנה היא ייבאה את הסחורה וגם לא חשפה את הכמויות שייבאה. סירובה של שיח לחשוף את שם היצרן הוא דבר חריג ביותר בענף הקנאביס הישראלי ולא מובן מה יש לחברה להסתיר ומדוע היא עושה זאת.

חברת טוגדר מדווחת על זינוק של 56% בהכנסות – אבל צריך לחכות ולראות מה שורת הרווח

חברת טוגדר (Together) דיווחה השבוע כי היא מעריכה הכנסות של כ-7.5 מיליון שקלים ברבעון השלישי של השנה, וזאת בהשוואה להכנסות של כ-9.6 מיליון שקלים בכל המחצית הראשונה של השנה. בנרמול ההכנסות של הרבעון למונחים חצי שנתיים, מדובר על זינוק של כ-56% בהשוואה להכנסות במחצית הראשונה של השנה – שיפור דרמטי בתוצאות.

עוד מעדכנת החברה בדיווח כי היא מעריכה שמוצריה, אותה שלחה מאוגנדה אל גרמניה ושכבר נמכרים לדבריה בגרמניה ובאנגליה, יתחילו להימכר גם בפולין במהלך הרבעון הרביעי של 2022 וגם בשווייץ ברבעון הראשון של 2023.

יש לציין שאחת הסיבות לשיפור בתוצאות היא כנראה הורדת מחירים דרמטית שביצעה החברה לכל מוצריה, ככל הנראה על רקע מלאי בהיקף של מעל ל-40 מיליון שקלים שיושב במחסני החברה וכן התחרות הגוברת בשוק.

כלומר, כדי לדעת האם השיפור בהכנסות הוא חיובי ונגזר גם לשורת הרווח יש להמתין לתוצאות המלאות בדוח הרבעון הבא, שכן הגדלת מכירות באמצעות הוזלת מחירים זה דבר שקל יחסית לביצוע, בעוד שהשאלה היא כמה מזה גם נותר כרווח. בכל מקרה, אם החברה הצליחה “להיפטר” מסחורה שאחרת היתה מושמדת – תהליך שעולה כסף בפני עצמו – מדובר בצעד חיובי.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • קנבוטק – 12.98%+
 • אינטרקיור – 1.00%+
 • וונטייז – 0.84%+
 • איי.אמ.סי – 0.16%+
 • נקסטייג’ – 0.11%-
 • עמיר שיווק – 1.07%-
 • פנאקסיה – 1.16%-
 • יוניבו – 2.61%-
 • שיח מדיקל – 3.23%-
 • אינטליקנה – 4.70%-
 • טוגדר – 5.19%-
 • קנאשור – 10.53%-
 • תיקון עולם קנביט – 11.56%-
 • פארמוקן – 13.48%-
 • קאנומד – 15.07%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר