האזינו: רופא מספק כדורים במקום קנאביס – בגלל לחץ מחברת תרופות

האזינו: בהקלטה שפורסמה הבוקר נשמע רופא בבי”ח ‘אסף הרופא’ רושם כדורים במקום קנאביס רפואי, על אף המלצת רופא מומחה. כמו כן נשמעת סוכנת של חברת תרופות כשהיא מעודדת את הרופא לספק את הכדורים במינון גבוה.

על אף טענתה החוזרת של שרת הבריאות יעל גרמן על כך ש“אין שחיתות במשרד הבריאות”, הקלטה סודית שפורסמה הבוקר בתכנית הרדיו “מה בוער” בגלי צה”ל, מציגה בבירור את הקשר שקיים בין חברות התרופות לרופאים המסרבים לספק קנאביס רפואי.

עמיר, שמחזיק בהמלצת רופא מומחה לקנאביס רפואי, הגיע אל מרפאת הכאב בבי”ח ‘אסף הרופא’ בתקווה לקבל מרשם מתאים. במקום זאת החליט הרופא לספק לו תרופה של חברת “פייזר”, שרק דקות לפני כן סוכנת של החברה שכנעה אותו למכור.

ראו גם: מנהל מרפאת הכאב בתל השומר: “אין שום דבר רפואי בקנאביס”

בהקלטה נשמע הרופא כשהוא טוען שאינו יכול לרשום קנאביס רפואי בגלל “הוראות מגבוה”, הוראות עליהן דיווחנו לראשונה כאן.

“הם אמרו שמי שמקבל קנאביס – לא להביא ללקוחות,” נשמע הרופא אומר. “במקרים האלה הטיפול המקובל הוא ליריקה. אתה לא קיבלת מינונים מתאימים עד עכשיו, אני מעלה את המינון למקסימום. אני אומר לך שיש השפעה טובה של ליריקה. למה המליצו על הטיפול הזה [קנאביס]? לא יודע. מנהל בית החולים שלנו אומר לנו לא להשתמש בקנאביס”.

ליריקה‘, תרופה אנטיאפילפטית מתוצרת חברת “פייזר“, היא אותה התרופה שרק כמה דקות קודם לכן בהקלטה נשמעת סוכנת מכירות של החברה כשהיא מעודדת את הרופא לספק אותה למטופלים ובמינון גבוה ביותר.

הסוכנת, התועמלנית, היא אחת ממערך שלם של לוביסטים ואנשי פרסום שעומלים כדי לעודד חולים ורופאים לצרוך ולספק תרופות מבית היוצר שלה. לצורך כך מפעילים התועמלנים לחץ מילולי כפי שניתן לשמוע בהקלטה, וכן נוהגים לפרסם ברושורים ובהם פירוט מדוע על הרופא להמליץ על שימוש בתרופות אלו.

הנה דוגמה לברושור של חברת “פייזר” שפורסם בשנת 2011 במסגרת “קמפיין להעלאת המודעות לכאב” וקורא לרופאים לעודד שימוש ב’ליריקה’:

פרסום לתרופה ליריקה
רופא יקר, תשתמש בליריקה…

בהקלטה כאמור נשמעת הסוכנת כשהיא מפרטת בפני הרופא את חשיבות הגדלת המינון למקסימום האפשרי.

עמיר יצא עם מרשם ל’ליריקה’ וסורב מלקבל קנאביס רפואי.

להאזנה:

אין זו הפעם הראשונה שמנהל אסף הרופא, בני דודזון, פועל כנגד המטופלים בקנאביס רפואי. דודזון הוא זה שהורה בעבר להפסיק את פעילותו של ד”ר ג’וני גרינפלד לאחר שנתן אישורים לחולים.

במהלך היום זכתה הידיעה להתייחסויות רבות בפייסבוק.

ח”כ תמר זנדברג שאלה: “מכירים את אלו שטוענים שלחברות התרופות אין השפעה על הקנאביס הרפואי? האזינו לשיחה שלי עם רינו צרור בה שומעים סוכנת של חברת תרופות משדלת רופא לספק תרופות במקום קנאביס.”

רינו צרור פירסם אף הוא סטטוס: “קיוויתי שזו טעות. שזו רכילות מרושעת. אבל, אין ספק. משרד הבריאות מ-ו-נ-ע מן החולים את הטיפול בקנביס רפואי, גם כאשר זה מותר להם. מותר במפורש, על-פי החוק והתקנות, וגם כאשר החולה נמצא ב”התוויות” של המשרד עצמו.”

ראו גם: יעל גרמן: “אין אפילו חולה אחד שצריך קנאביס ולא מקבל”
ראו גם: הנחיה חדשה: מטופלים בקנאביס רפואי יקבלו שמן במקום פרחים

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר