טוען...

האו”ם: עלייה בגידול האופיום בבורמה (מיאנמר) ב-6 השנים האחרונות

כמויות האופיום המגודלות ב”משולש הזהב” באזור דרום-מזרח אסיה הוכפלו מאז שנת 2006 כתוצאה מביקוש גובר מצד סין.

מיאנמר (בורמה)
מיאנמר (בורמה)

אחוזי הגידול והפקת האופיום במיאנמר (בורמה לשעבר), עלו באופן קבוע במהלך 6 השנים האחרונות. כך קובע דו”ח חדש שפורסם השבוע על ידי המשרד האחראי על סמים ופשיעה באו”ם.

למרות הבטחות לכאורה שניתנו על ידי ממשלת מיאנמר לפיהן ייפסק כל ייצור האופיום במדינה עד לשנת 2014, נראה שבפועל אחראית מיאנמר לבערך 10% אחוזים מכלל ייצור האופיום בעולם כולו.

מרבית האופיום מזוקק בהמשך להרואין ומיוצא בעיקר לשכנתה של בורמה – המעצמה הגדולה של סין – שם קפצו אחוזי הביקוש להרואין בכ-20% אחוזים במהלך העשור האחרון.

עם גבול ארוך ו”פורה” עם מיאנמר ועם 1.1 מיליון מכורים להרואין (כאלה המופיעים ברשימות משרד הבריאות כמוכורים), אחראית היום סין על יותר מ-70% אחוזים מצריכת ההרואין במזרח אסיה.

אף על פי שמעל 60,000 דונם של שדות פרג הושחתו בבורמה במהלך השנה האחרונה, אחוזי השטח החקלאי עליו מגדלים אופיום במדינה גדל ביותר מ-17% אחוזים.

גידולי אופיום במיאנמר (בורמה)
גידולי אופיום במיאנמר (בורמה)

כל שדות הפרג נמצאים באזור המזרחי של מיאנמר, בחלק המכונה “משולש הזהב“, שגובל במדינות לאוס ותאילנד ומהווה בעצם שטח ללא חוק – No man’s land. בשטח שוכנים מספר ארגונים אתניים חמושים שנלחמים מלחמת חורמה בממשלת מיאנמר ואחראים על הפקת האופיום באזור.


שימו לב: הגרף שלפניכם מציג את העלייה הכללית באחוזי גידול האופיום. עם זאת, הנתון המורגש ביותר מהגרף הוא זה של שנת 2001 בה אחוזי הפקת האופיום צנחו כמעט לאפס. אחד ההסברים שנותנים פרשנים הוא שהירידה בהפקת האופיום כתוצאה מעבודה של גורמים בממשלות אפגנסיטן ומיאנמר, הובילה בהמשך לפלישה אמריקאית לאפגניסטן.

גרף ייצור אופיום במדינות מזרח אסיה - מיאנמר, אפגניסטן ולאוס
גרף ייצור אופיום במדינות מזרח אסיה – מיאנמר, אפגניסטן ולאוס

מאז הפלישה האמריקאית שוב עלו באופן הדרגתי אחוזי הפקת האופיום ויש הטוענים ששליטה על שדות האופיום של אפגניסטן ומיאנמר מהווים בעצם שליטה על שוק הסמים של סין. עניין שבהחלט יכול לעניין גורמים בממשל האמריקני.


“אין כל ספק שישנו קשר הדוק בין הקונפליקט הצבאי במדינה לבין העלייה בהפקת האופיום, השימוש בהרואין והסחר באמפטמינים,” אמר גארי לואיס, נציג האו”ם באזור, לסוכנות הידיעות ‘רויטרס’. “מצב זה מגביר את הצורך בהתערבות להשכנת שלום אזורי שגם יעצור את בעיית גידולי הפרג במדינה.

במדינת לאוס לבדה עלו אחוזי הפקת האופיום ב-66% אחוזים בשנת 2011, מה שהוסיף לגידול הכללי ב-6 השנים האחרונות. עם זאת, נראה ש-41 הטונות שהופקו כאמור ב-2011 בלאוס הם אחוז קטן בלבד מ-690 הטונות שהופקו השנה בבורמה לבדה.

דיווח של סוכנות הידיעות ‘רויטרס’ על גידול האופיום במיאנמר:

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר