דף חדש: איך למחוק רישום פלילי מן העבר

תיקים פליליים על החזקת קנאביס, בייחוד כאלה העוסקים בכמויות קטנות לצריכה עצמית, נסגרים בדרך כלל מחוסר עניין לציבור. עם זאת, בכל אותם המקרים נותר כתם פלילי שלא רק פוגע בשמו הטוב של האדם, אלא גם עלול לפגוע בסיכויי קבלתו לעבודה בעתיד. מה המשמעות של אותו כתם פלילי, ואיך נפטרים ממנו לגמרי? לפניכם הסבר קצר ומידע אודות התהליך.

מאת: עו”ד נדב גרינוולד, המתמחה בפלילים ובעבירות סמים

דני (שם בדוי), צעיר בן 21 שבדיוק השתחרר מהצבא, נסע יחד עם ארבעת חבריו במהלך חג הפסח לאחד הפסטיבלים המתקיימים בצפון הארץ. לרוע מזלם של דני וחבריו, דקות לאחר שהתמקמו עם הציוד והאוהל וישבו להירגע, חלפו במקום מספר שוטרים בתפקיד והחליטו לבדוק את החבורה.

מבלי להיכנס לחוקיות החיפוש באותו המעמד כן או לא, במהלכו נמצאה בחפציו של דני כמות קטנה של קנאביס אותו הביא לצריכתו העצמית בלבד. דני נלקח באותו הרגע לתחנת המשטרה, שם הוא נחקר ושוחרר לאחר שעות בודדות, אך לא לפני שנפתח לו תיק פלילי.

מספר ימים לאחר האירוע נסגר אותו תיק פעוט בעילה של “חוסר עניין לציבור” – אותו משפט החוזר פעמים רבות כל כך בעיסוק המשטרתי בסמים בכלל ובקנאביס בפרט. התיק הפלילי אולי נסגר, אבל לדני נותר כתם שילווה אותו גם שנים קדימה.

האבסורד העיקרי במצב של דני, כמו במצבם של המוני האזרחים בישראל הסוחבים תיק פלילי שנסגר, הוא שהעניין מעולם לא התברר כיאות בפני בית המשפט, ולפיכך נשיאת התווית הפלילית והשלכותיה היא על לא עוול בכפם.

אז מה זה בעצם רישום פלילי?

המרשם הפלילי אותו מנהלת משטרת ישראל בנוגע לעבירות על החוק, מחולק לשניים:

1. גיליון הרשעות – נקרא בשם הרשמי ‘רישום פלילי’: מפרט את התיקים הפליליים בהם הוגש כתב אישום כנגד האזרח ובהם הוא הורשע בפני בית משפט, וכולל גם פירוט של העונש שהוטל בעקבות אותה ההרשעה. אין כל הבדל בין אם התיק נסגר בבית המשפט לאחר ניהול הליך של הוכחות או אם נסגר באופן מיידי עקב הסכמה על הסדר טיעון. בשני המקרים יישאר לאזרח רישום בגיליון ההרשעות. חשוב לציין כי גם הרשעה בפני בית דין צבאי הנוגעת לעבירות על פי חוק שיפוט צבאי, גוררות עמה לעיתים רישום פלילי באזרחות.

2. המרשם הפלילי: זהו למעשה הרישום הפנימי של המשטרה, הכולל תיעוד של כל תיקי החקירה שנפתחו כנגד אותו האזרח ונסגרו לאחר חקירה בשל עילות הסגירה השונות שבחוק, מלבד תיקים שנסגרו בעילת ‘חוסר אשמה’ מובהקת. כמו כן כולל רישום זה פירוט של תיקי חקירה פתוחים הממתינים להחלטה או הנמצאים בהליך חקירתי פעיל.

מה המשמעות של רישום פלילי?

מעבר לפגיעה הבסיסית בשמכם הטוב, ותווית העבריין שנוספה לכם עם פתיחת תיק פלילי, עצם קיומו של הרישום הסגור במחשבי המשטרה עלול לפגוע גם באפשרויות התעסוקה העתידיות שלכם.

ישנם מקצועות מסוימים אשר אדם שהורשע בפלילים אינו יכול לעסוק בהם, חלקם מפאת הצורך ברישוי מתאים מטעם המדינה, שאינו ניתן לבעלי עבר פלילי.

כך גם, לבעלי רישום פלילי תהייה בעיה בעת מיון לעבודה בגופים ביטחוניים (כוחות הביטחון ואף חברות אבטחה פרטיות), בבקשות לקבלת רישיון נשק וכן אף בעת סיווג בטחוני סטנדרטי שנעשה בעת מיונים למשרות במגזר הציבורי.

בנוסף, רישום פלילי עשוי בהחלט לפגוע בסיכוייכם לקבל ויזה תיירותית למספר מדינות, בראשן ארה”ב, ואף לפגוע בתהליך הגירה כלשהו למדינות מסוימות. במקרה של בקשה כזו, משטרת ישראל מצרפת תיעוד של הרישום שלכם לשגרירות המדינה הרלוונטית, וזו יכולה לפסול או לדחות את בקשתכם על בסיס קיום הרישום הפלילי.

איך מבררים אם יש רישום פלילי?

כל אזרח רשאי לפנות לכל תחנת משטרה ולבקש העתק מהמרשם הפלילי שלו, הכולל בתוכו את הרישום הפלילי והרישום המשטרתי.

זכות העיון במרשם היא אישית. מעסיק המעוניין להעסיק אדם ומבקש לקבל לידיו העתק מהמרשם הפלילי ולעיין בו בטרם קבלת ההחלטה, מבצע עבירה פלילית שדינה מאסר שנתיים.

לעומת זאת, החוק מפרט מספר מוגדר של גופים אשר יכולים לקבל לידיהם העתק של הרישום הפלילי ושל המרשם הפלילי, ורובם ככולם הם גופים ביטחוניים. גורמים אלה פונים באופן ישיר למשטרת ישראל על מנת לקבל את המידע.

איך מוחקים רישום פלילי?

לפני שרצים למחוק רישום פלילי, חשוב לזכור כי הוא אינו מלווה אתכם לאורך כל חייכם, ולאחר זמן הוא למעשה “נמחק” בעצמו, אם כי לא באופן פיזי. כל רישום פלילי מלווה בתקופת התיישנות – בדרך כלל עד 7 שנים – וכן תקופת מחיקה מוחלטת, המשתנה מאד לפי נסיבות התיק.

תקופת התיישנות

תקופת ההתיישנות לרוב אורכת כשבע שנים, אולם היא נקבעת על פי מספר פרמטרים, בין היתר גילו של הנאשם, שכן תקופת התיישנות של קטין שונה מזו של בגיר. כמו כן גם העונש הניתן הוא פרמטר שיש להתחשב בו, כלומר מצבו של מי שהוטל עליו מאסר על תנאי שונה מזה של אדם שהוטל עליו עונש מאסר ארוך של למעלה מחמש שנות מאסר. לפי נסיבות כל מקרה, תיקבע תקופת ההתיישנות ויש לבחון כל מקרה לגופו.

בתום תקופת ההתיישנות, המידע הפלילי אינו נגיש עוד למי שהיה זכאי לקבלו קודם לכן על פי החוק, ולא ניתן להתחשב בו למעט מספר חריגים מצומצם.

תקופת המחיקה

בנוסף לתקופת ההתיישנות ישנה גם תקופת המחיקה. תקופת המחיקה תחל בסיום תקופת ההתיישנות ואורכה הוא 10 שנים נוספות, כאשר בתום מועד שתי התקופות העבר הפלילי “נמחק”.

אולם גם כאן המחיקה היא אינה מחיקה פיזית, והמידע הפלילי יועבר למספר גורמים מצומצם עוד יותר, בעניינים ספציפיים ולצורך ביצוע תפקידים מאד מסוימים, למשל לצורך בחירה כנשיא המדינה או למינוי כדיין בבית דין דתי.

גם לאורך תקופת המחיקה ישנם חריגים, כך למשל במקרה בו ההליך הפלילי הסתיים בהימנעות מהרשעה (אי-הרשעה) והוטלו עונשים נלווים דוגמת של”צ (שירות לתועלת הציבור) והתחייבות כספית להימנע מביצוע עבירה העבירה תימחק בחלוף 5 שנים מיום החלטת בית המשפט, ללא תקופת התיישנות.

איך לזרז תהליך מחיקה

קודם כל, זה לא פשוט, אך לנשיא המדינה יש את הסמכות לקצר את משך זמן תקופת ההתיישנות ותקופת המחיקה. אופן ביצוע ההליך הוא באמצעות הגשת בקשת חנינה רשמית לנשיא המדינה.

תיקי חקירה שנסגרו עקב חוסר אשמה לא יופיעו במרשם המשטרתי, אך לעומת זאת תיקי חקירה שנסגרו בעילות של ‘חוסר עניין לציבור’ או ‘חוסר בראיות’ (מרביתם המוחלטת של תיקי הקנאביס הסגורים בישראל) אכן יופיעו ברישום זה.

דרך אחת למחיקת הרישום הוא לפנות בבקשה לשינוי עילת הסגירה של התיק ל’חוסר אשמה’. במידה והבקשה תענה בחיוב, קיומו של התיק הפלילי הסגור יימחק וחסכתם לעצמכם כאב ראש גדול.

דרך נוספת למחיקה מהמרשם המשטרתי היא באמצעות פנייה למדור ‘מידע פלילי’ במטה הארצי של משטרת ישראל. ראש המדור יכול להחליט על מחיקת הרישום מהמאגר המשטרתי לפי מספר קריטריונים, כאשר תנאי הסף הוא הזמן שחלף ממועד האירוע (במידה וישנם תיקים נוספים הרי שהמועד הקובע הוא מועד הרישום האחרון). כמו כן נלקחים בחשבון קיומם של תיקים פלילים נוספים (הרשעות, תיקים פתוחים או סגורים), העבירה הפלילית שבוצעה וחומרתה, נסיבות אישיות של המבקש וכן צרכי המשטרה בשמירת הרישום במאגר.

הנה כמה שאלות ותשובות בסיסיות בנושא זה:

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט