מגלגל...

טוגדר הפסידה 7 מיליון שקל ברבעון, עם מלאי עודף של עשרות מיליונים

למרות הייבוא שפגע ברבות מהחברות בענף, חברת טוגדר הצליחה להציג ברבעון 3 צמיחה של 35% בהכנסות לעומת הרבעון הקודם. עם זאת, בשורה התחתונה היא הפסידה 7 מיליון ש"ח והבעיה הגדולה ביותר - מלאי עודף עצום בשווי של עשרות מיליוני שקלים שעתיד לפוג תוקף ופירעון אג"ח של 40 מיליון ש"ח שמחכה מעבר לפינה

חברת טוגדר (Together) שבהובלת היו”ר המפכ”ל לשעבר יוחנן דנינו והמנכ”ל נסים ברכה, הציגה ברבעון השלישי של 2021 הכנסות של כ-3.8 מיליון, שהן גידול של כ-35.2% בהשוואה להכנסות של כ-2.81 מיליון שקל בלבד ברבעון המקביל אשתקד וגידול דומה בהשוואה להכנסות של כ-2.8 מיליון שקל ברבעון הקודם השנה.

החברה מנהלת חוות גידול מקומית וחווה נוספת באוגנדה והצליחה להציג צמיחה למרות הייבוא המסיבי שהגיע ברבעון הזה על ידי חברות אחרות – דבר שבחברות מקומיות אחרות כמו פארמוקן ויוניבו דווקא פגע קשות.

הסיבה לצמיחה נעוצה ככל הנראה בעובדה שהחברה אימצה כנראה את המודל של השותף שלה לעתיד בהקמת בתי מרקחת לקנאביס, רמי לוי, והלכה על מתכונת של “כמות על פני איכות”, כלומר הורידה בחדות את המחירים של חלק מהזנים, למשל הזן מאי שנמכר ב-95 שקל והזן חן שנמכר ב-140 שקל, הרבה פחות מהממוצע וברף התחתון ביותר של טווח המחירים בשוק.

טוגדר, כחברה שלא מייבאת, כנראה הבינה בחכמה שהייבוא שביצעו החברות הרווחיות BOL ואינטרקיור פגע בסופו של יום בזנים המקומיים שייעודם הוא להיות כמה שיותר איכותיים ולכן גם מתומחרים ברמות הגבוהות אל מול זני הייבוא, ולא בזנים הזולים. בכך עשתה טוגדר צעד חכם אולי, כאשר כיוונה את מוצריה לשוק שאין לו תחרות מול מוצרים מחו”ל.

יוחנן דנינו (צילום: מרים אלסטר, פלאש90)
יו”ר חברת טוגדר, מפכ”ל המשטרה בדימ’ יוחנן דנינו (צילום: מרים אלסטר, פלאש90)

למרות ההכנסות, זה לא כל כך פשוט לנצח איכות בעזרת כמות, בטח כאשר מדובר בשוק מוגבל בו גם יש ערך “רפואי” או “בריאותי” למוצר, ובשורה התחתונה הציגה טוגדר הפסד מייצג של כ-7.125 מיליון שקל (בנטרול שינויים בנכס ביולוגי ובנטרול תגמול מבוסס מניות והכנסות והוצאות שאינן מייצגות לטווח הארוך). ההפסד כולל הפסד של כ-3.3 מיליון שקל שמקורו במחיקת מלאי.

מדובר בגידול משמעותי בהפסד בהשוואה להפסד מייצג של כ-2.81 מיליון שקל ברבעון הקודם. השוואה לרבעון המקביל אשתקד קשה לעשות מכיוון החברה לא דיווחה אז באופן רבעוני, אלא רק את דוח המחצית, אך בנרמול של תוצאות המחצית ל-2 רבעונים מתקבל הפסד מייצג של כ-2.1 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד, כלומר גם בהשוואה אליו נרשם ברבעון הזה גידול משמעותי בהפסד.

מנהלי חברת טוגדר: ניר סוסינסקי, נסים ברכה, גיא עטיה (צילום: יחצ)
מנהלי חברת טוגדר: ניר סוסינסקי, נסים ברכה, גיא עטיה (צילום: יחצ)

מעבר למחיקת המלאי, סיבה נוספת לגידול בהפסדים של טוגדר היא שהמפעל של החברה, אותו פתחה בסמוך לחווה שלה, במרכז הקניות גלובוס סנטר אשקלון, נפתח במהלך הרבעון והוסיף כ-1.4 מיליון שקל להוצאות החברה. אמנם המפעל היה הפסדי גם לפני הרבעון, שכן הוא היה בבנייה, אך החברה לא רשמה בדוחות הכספיים הוצאה בגינו, על ידי שימוש בפרקטיקה הנהוגה בחשבונאות בעיקר אצל חברות נדל”ן ונקראת “היוון הוצאות לנכס”, במסגרתה ההוצאות שמוציאה החברה על נכס שבבנייה לא נרשמות כהפסד עד שבנייתו הושלמה. לאחר סיום בנייתו של הנכס ההוצאות נרשמות לאט לאט בדוחות, לאורך שנים.

ואם כבר עוסקים במחיקות של מלאי, החלק המשמעותי בדוחות – משמעותי לרעה – הוא שטוגדר רשמה בדוחות תוצרת של קנאביס (מלאי + נכסים ביולוגים) בהיקף של לא פחות מ-54 מיליון שקל! הנתון הזה הוא כמובן לאחר המחיקה של ה-3.3 מיליון שקלים שביצעה החברה ברבעון. בסקירות השבועיות כאן במגזין קנאביס התרענו מספר פעמים, ונמשיך להתריע על כך שאמינות השווי של מלאים מסוג זה נמצאת בספק. אין שום ודאות שהחברה אכן תצליח למכור מלאי כזה עצום בהתחשב בהיקף ההכנסות שלה ובעובדה שבסופו של יום יש לתוצרת תאריך תפוגה מוגדר.

מרג’ין אוף סייפטי: המרג’ין אוף סייפטי של החברה, כולל ההתחייבויות של החברה לבעלים בהיקף של כ-34 מיליון שקל, שנוצרו בעת הכניסה שלה לבורסה הוא שלילי ועומד על 36%-, הנתון הנמוך ביותר מבין כל חברות הסקטור.

הסכמים ושת”פים: החברה זכתה לאחרונה במכרז להסכם עם שב”ס לאספקה של כ-60% מכמות שמני הקנאביס ששב”ס יספק לאסירים (כלומר כ-1,500 בקבוקוני שמן בשנה), אם כי לא ידוע בשלב זה מה ההיקף השנתי הכספי הצפוי של ההסכם שכן החברה לא חשפה את הנתונים בדיווחיה לבורסה.

לטוגדר יש הסכם שיתוף פעולה עם חברת הקנאביס הגרמנית קאנטורג’ (Cantourage) במסגרתו טוגדר מספקת לו תוצרת קנאביס שגדלה בחווה שלה באוגנדה והוא בתורו מפיץ אותה לבתי מרקחת בגרמניה. החברה ביצעה לאחרונה ייצוא ראשון של כ-440 קילוגרם קנאביס מהחווה באוגנדה של זנים המשווקים בארץ תחת השמות אור וחן. מתוך הייצוא כ-110 קילוגרם עברו בדיקות מעבדה ואמורים להיות משווקים בקרוב.

טוגדר גם חתמה על הסכם עם הקבלן העשיר ביותר בישראל, יגאל דמרי, במסגרתו צפוי דמרי להזרים לחברה כ-25 מיליון שקל בהלוואה הנושאת ריבית של 6% בצמוד למדד המחירים לצרכן, כאשר כ-15 מיליון מיליון שקל מתוך ההלוואה ניתנים להמרה למניות החברה. ההלוואה אמורה לצאת לפועל בשבוע הבא (6.12).

מה הלאה? החברה צריכה לפרוע את האג”ח שלה בהיקף כולל של כ-40 מיליון שקל ב-31 לינואר 2022. יתכן שבשילוב עם הזרמת הכסף של דמרי היא תצליח לשלם את ההלוואה, אך גם אם כן – היא תצא מפירעון האג”ח חבולה וחלשה פיננסית, כאשר גם אז היא תצטרך להתמודד עם ההפסדיות שלה, מלאי עצום שכאמור כלל שלא בטוח שימכר וכמובן שבסופו של יום גם את תשלום ההלוואה (או חלק מההלוואה, אם הוא ימיר חלק למניות) שנתן דמרי. לאחר מכן האתגר שלה יהיה לנסות לצמצם את ההפסד ואת הדימום – כי לא נשאר לה עוד הרבה דם. בענף לא יופתעו אם זה לא ילך.

לסיכום: ההכנסות של טוגדר אומנם לא נפגעו מהייבוא המסיבי שהגיע לכאן על ידי חברות אחרות במהלך הרבעון בגלל שחלק מהזנים שלה מתחרים לא על קטגוריית האיכות אלא על קטגוריית המחירים הנמוכים ביותר, אך היא עדיין הציגה הפסד לא קטן בכלל של כ-7.125 מיליון שקל ברבעון. החברה חלשה מאוד פיננסית והעיניים נשואות ביראה אל עבר פירעון אג”ח של 40 מיליון שקל, פירעון שאמור להתבצע בעוד כחודשיים בלבד.

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר