גרינמד נגד קנדוק: “הפרה הסכם”; קנדוק: “קנאביס שלא ראוי לצריכה”

גרינמד טוענת כי קנדוק לא שילמה עבור שירותי גידול שסופקו לה ודורשת יותר מ-2 מיליון ש"ח פיצויים. קנדוק טוענת כי הסחורה הגיעה באיכות נמוכה עם פחת של עד 80% וכי גרינמד קידמה במקביל מותג פרטי משלה על בסיס ידע שצברה ממנה. מחר הצדדים יפגשו בביהמ"ש

שוק הקנאביס הרפואי בישראל, שגדל מאוד מאז החלת הרפורמה והאסדרה החדשה, כולל בתוכו גם שיתופי פעולה רבים בין החברות השונות, שלעיתים אינם עולים יפה ומגיעים גם לכותלי בית המשפט.

מקרה כזה מתנהל בשנה האחרונה בין חברת הקנאביס הפרטית החדשה “גרינמד” (Greenmed), הפועלת תחת השם “נטלי בוסקילה”, שתובעת את חברת הקנאביס הותיקה “קנדוק” (Canndoc) השייכת היום לחברה הציבורית “אינטרקיור” (Intercure) בהובלת רה”מ לשעבר אהוד ברק על סך 2,271,310 שקלים. דיון ראשון בתביעה יתקיים בבית המשפט מחר, יום ד’ (10.11).

על פי כתב התביעה, שהוגש בסדר דין מקוצר, גרינמד טוענת כי קנדוק הפרה הסכם לגידול קנאביס רפואי שנחתם בין הצדדים בספטמבר 2019, במסגרתו קנדוק מספקת לגרינמד ייחורים, גרינמד מספקת לקנדוק שירותי גידול בחווה שלה במושב מגדים, וקנדוק רוכשת את התוצרת במחיר של כ-5 ש”ח לגרם תפרחת.

ליתר דיוק, על פי ההסכם נקבע כי המחיר שתשלם קנדוק יהיה 4.5 שקלים (נטו, לאחר ניכוי עלות השתיל ששוויו נקבע על 1 ש”ח לכל גרם תפרחת) לגרם תפרחת יבשה, בצירוף מע”מ, בגין מחזור הגידול הראשון, וסך של 4.8 שקלים (נטו, לאחר ניכוי עלות השתיל) לגרם תפרחת בגין מחזורי הגידול המאוחרים יותר.

“גרינמד תהיה זכאית לתוספת של 0.2 שקלים נוספים (הכל בצירוף מע”מ) לכל גרם תפרחת יבשה, בגין עמידה ביעד גידול בשיעור של של 95% מ-300 ק”ג של שטח ההפרחה הייעודי (קרי 1.5 דונם),” נקבע עוד. לטענת גרינמד היא עמדה בשיעור זה ולכן זכאית למלוא הסכום – 5 ש”ח לגרם פלוס מע”מ – בעוד שלטענת קנדוק לא.

במסגרת כתב התביעה גרינמד טוענת שקנדוק לא שילמה עבור מאות ק”ג של תפרחת, לא אספה אותם ממתקן הגידול במגדים, ובכך הפרה את ההסכם בין הצדדים.  

“גרינמד פעלה בהתאם להסכם וגידלה עבור הנתבעת את התפרחות”, נכתב בכתב התביעה. “בסופם של מספר מחזורים התקבלה תפרחת יבשה של קנאביס רפואי במשקל של 386.5 ק”ג. בהתאם להסכם על קנדוק לשלם סך של 4.8 שקלים לגרם תפרחת יבשה בתוספת מע”מ, תוספת של 0.2 שקל לכל גרם תפרחת יבשה בתוספת מע”מ בגין עמידה ביעד הגידול בשיעור של 95 אחוזים מ-300 ק”ג, ובסך הכל לשלם סך של 5 שקלים עבור כל גרם תפרחת יבשה, כל זאת בצירוף מע”מ, קרי סך של 1,932,500 שקלים, בצירוף מע”מ, ובסך הכל 2,261,025 שקלים”.

מנגד, חברת קנדוק העלתה טיעונים רבים משלה במכתב הבקשה לרשות להתגונן שהגישה לבית המשפט. לטענת קנדוק גרינמד “התנהלה בחוסר תום לב שבא לידי ביטוי לכל אורך ההתקשרות בהצהרות שקריות, באי עמידה בהתחייבויותיה על פי ההסכם וברצון לסיים את ההתקשרות לפני סופה כדי לקדם מותג פרטי משלה”.

למשל, לטענת קנדוק, גרינמד עשתה לכאורה שימוש בטכניקות ושיטות שלמדה ממנה כדי לקדם את המותג הפרטי שלה. “התגלה לקנדוק כי על בסיס הידע שהועבר לגרינמד החלה גרינמד לשווק במקביל מותג פרטי שדומה בתכונותיו לתוצרת החקלאית של קנדוק,” נטען.

“קנדוק סיפקה לגרינמד זני קנאביס שפותחו וטופחו על ידי החברה ממועד הקמתה בהנחה שהזנים יגודלו ויטופחו בתנאים אשר נקבעו על ידי קנדוק,” טענו עוד. “גרינמד היתה בעלת ניסיון זניח בתחום, ושיתוף הפעולה עם קנדוק היה הגידול בהיקף הראשון במתקן הגידול וההתקשרות עם קנדוק נתנה לגרינמד את הזכות ללמוד ולהכיר איך לגדל ולייצר תוצרת חקלאית ברמה הגבוהה ביותר וזאת תוך למידה מאנשי המקצוע המובילים בתחום.”

לטענת קנדוק, גרינמד לא איפשרה למומחים מטעמה להיכנס לחווה כדי לבחון את אופן הגידול והעמידה בפרוטוקולים שנקבעו לגידול וזאת בניגוד להסכם לכאורה, וכן “הפגינה יהירות וזלזול בידע המקצועי הנרחב ובאנשי המקצוע מטעמה של קנדוק”.

כמו כן קנדוק טוענת כי בבדיקה של התוצרת מחוות גרינמד שהועברה לצורך בדיקות ואריזה במפעל של חברת בזלת פארמה, נמצא כי שיעור הפחת של התוצרת עמד על כ-60%, כלומר שחלק נכבד ביותר מהמשקל נשלח להשמדה ולא התאים למכירה.

“מדובר בשיעור פחת חסר תקדים שקנדוק לא נתקלה בו או בשיעור קרוב לכך בכל השנים הרבות שבהן גידלה את זני הקנאביס הרפואי בעצמה, ואשר עומד בסתירה מוחלטת להצהרותיה והתחייבויותיה של גרינמד,” נטען.

פרחי הקנאביס שנתקבלו לטענת קנדוק מחוות גרינמד
“פחת של עד 80%” – פרחי הקנאביס שנתקבלו לטענת קנדוק מחוות גרינמד

“כחודש לאחר פגישת הצדדים נקלטה בבזלת האצווה הרביעית, וקנדוק שילמה לגרינמד מחיר מלא עבורה,” נכתב עוד. “חרף הבטחות גרינמד כי שיעורי הפחת לא יחזרו, פחת התפרחת באצווה הרביעית עמד על שיעור גבוה יותר מזה של שלוש האצוות הראשונות – שיעור פחת של 80 אחוזים! כלומר מתוך אצווה של 44 ק”ג, 36 ק”ג נפסלו לשימוש על ידי מפעל הייצור.”

לטענת קנדוק מדובר בקנאביס שאינו ראוי לצריכה על ידי בני אדם. “עקב האיכות הירודה של התוצרת, נדרשו שעות עבודה רבות וחריגות של מפעל הייצור (בזלת) לביצוע עבודות טרימינג, כדי להביא את התוצרת לרמת שיווק ומכירה מקובלות בשוק הישראלי,” נכתב.

העלות של עבודת הטרימינג הנוספת היתה 100,000 שקלים (1,600 שעות עבודה כפול 60 ש”ח לשעה) ובסך הכל, כולל אובדן לקוחות, אי אספקת מוצרים ועוד, טוענת קנדוק כי נגרמו לה נזקים בסך 1,473,275 שקלים.

בתשובה לטענות קנדוק, מחברת גרינמד נמסר למגזין קנאביס כי “החווה במגדים (בוסקילה) הינה החווה הראשונה בישראל שקיבלה אישור ותקן לריבוי וגידול קנאביס רפואי באסדרה החדשה. קנדוק, שזיהתה את הפוטנציאל של החווה האיכותית והמתקדמת ושל המגדלים המקצועיים הזמינה מהחווה שירותי גידול לאחד הזנים המרכזיים והמובילים של קנדוק, באותה העת, בקטגוריית T15. החווה נתנה לקנדוק את השירות בצורה מקצועית ומעולה ותוצרת הגידול (תפרחות יבשות) עמדה בכל הבדיקות והמבחנים שנקבעו בהסכם בין קנדוק לבין החווה. יובהר שבגין שני מחזורי הגידול הראשונים שבוצעו עבור קנדוק, שילמה קנדוק את התמורה המוסכמת. כשבאה העת לשלם עבור מחזור הגידול השלישי, התברר לקנדוק שבישראל נמכרים למעלה מ-85% מוצרי T20. באותה עת התחילה קנדוק לייבא לישראל כמויות ענקיות של מוצרים בקטגוריית T20 ועל כן, ורק מטעם זה, סירבה קנדוק לשלם בגין מחזור הגידול השלישי והסבה את מלוא הנזק האדיר לחווה, שנתנה לה שירותי גידול מעולים וסיפקה בדיוק את מה שהוזמן ממנה. כל האמור בכתב ההגנה של קנדוק הוא תירוצים מומצאים על מנת להתחמק מחובת התשלום, החלה עליה על פי התחייבות בכתב.

עוד לטענת גרינמד “התביעה נסמכת, בין השאר, על הסכם בכתב ועל תוצאות מעולות של בדיקות מעבדה. יובהר שאין כל ממש ואפילו לא קצה של ממש בטענת קנדוק. החווה אפשרה לנציגי קנדוק להיכנס, בכפוף לכל אישורי הביטחון. נציגי קנדוק היו בני בית בחווה וקנדוק, שסבלה באותה העת מתחלופת עובדים גבוהה, לא תיאמה מראש מספר קטן של ביקורים. מטעם זה, ומפני שהעובדים שהתחלפו לא היו מוכרים לחווה ולא תיאמו את הגעתם, סורבו עובדים אלה לבקר בחווה. יובהר שמדובר במספר ביקורים מזערי. כך גם לגבי כל שאר הטענות של קנדוק. כאמור, כל התפרחות של קנדוק עמדו בבדיקות מעבדה מחמירות ונמצאו מתאימות לייצור ולשיווק, תואמות את הדין ואת ההסכם בין החווה לבין קנדוק. לצערה של החווה היא נאלצה, חרף שירותי הגידול המעולים שהעניקה לקנדוק, להיגרר להליך משפטי ארוך, מתיש ויקר. למיטב ידיעתנו, חוות נוספות נקלעו עם קנדוק לאותה סיטואציה. אנו בטוחים כי עובדות אלו יתבררו ויוכחו בתהליך המשפטי המתנהל מזה למעלה משנה ומגיע בימים אלו לבית המשפט”.

כעת, כאמור, יגיעו הצדדים מחר לפתחו של בית המשפט, שיקבע האם לדון בנושא בסדר דין מקוצר, כפי שמבקשת גרינמד, או בהליך רגיל, כפי שמבקשת קנדוק. כך או כך קנדוק דורשת שכם אם ייפסוק לבסוף ביהמ”ש לחובתה, שסכום ההפסדים שלה לטענתה, העומד כאמור על כמיליון וחצי ש”ח, יקוזז מסכום התביעה העומד על קצת יותר משני מיליון ש”ח.

עדכון (10.11.21): בתום דיון ראשון נקבע כי התביעה תעבור לסדר דין רגיל. הדיון הבא יערך בפברואר 2022.
עדכון (13.6.23): הצדדים הגיעו להסדר פשרה במסגרתו קנדוק שילמה סכום שלא פורסם לגרינמד והתיק נסגר.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר