טוען...

גן עדן: מהיום בתאילנד מותר לצרוך ולגדל קנאביס

תאילנד הפכה היום למדינה הראשונה באסיה שמתירה שימוש חופשי בקנאביס ואפילו גידול שלו - כל עוד זה נעשה בשטח פרטי וללא הפרעה לציבור

תאילנד מחזקת היום את הגדרתה כ”גן עדן עלי אדמות” והופכת למדינה הראשונה באסיה שמתירה שימוש וגידול קנאביס באופן חוקי, זאת לאחר שנים בהן היתה ידועה, כמו מדינות אחרות במזרח, במדיניות הסמים הקשוחה שלה.

כפי שהבטיחו ראשי הממשלה התאית עוד בתחילת השנה (ינואר 2022), החל מהיום (9.6) אזרחי תאילנד חופשיים להחזיק, לצרוך ואף לגדל קנאביס לשימוש עצמי ללא חשש מאכיפה משטרתית כלשהי – לא הפללה וגם לא קנסות כספיים.

יחד עם זאת הממשל התאי הגדיר כי מיצויי קנאביס (שמן, חשיש וכד’) לא יוכלו להכיל יותר מ-0.2% THC, כלומר – השימוש יתאפשר באופן חוקי רק על בסיס פרחי הקנאביס עצמם ולא על בסיס מוצרים המופקים מהם.

הודעת ממשלת תאילנד על קנאביס חוקי
משמאל: המזכיר הקבוע של מחלקת בריאות הציבור, ד”ר קיאטיפום וונגרג’יט, היועץ הראשי של שר הבריאות ד”ר סומצ’אי צ’קראבהאנד, ודובר ועדת הקנאביס הממשלתית, פנתפ פואפונגפאן, עונים על שאלות לקראת הסרת הקנאביס היום מרשימת הסמים בקטגוריה 5. (צילום: בנגקוק פוסט)

על פי החוק החדש, אזרחים תאילנדים שרוצים לגדל קנאביס בבית לשימושם האישי נדרשים רק ליידע את מינהל המזון התרופות של תאילנד, ה-FDA, בנוגע למספר צמחי הקנאביס שהם מגדלים, ואת זה הם יוכלו לעשות זאת באמצעות אפליקציה ייעודית שתושק בקרוב במדינה בשם Pluke Gan שמשמעות שמה הוא “גידול גאנג’ה”.

למעשה החוק החדש מתיר ייצור, יבוא, יצוא, הפצה, שימוש והחזקת קנאביס, אך יש לזכור כי כל הנ”ל כולל השימוש בקנאביס יתאפשרו רק בשטחים פרטיים ולא בשטחים ציבוריים כך שלא כדאי עדיין להדליק ג’וינט באמצע הרחוב בתאילנד. עם זאת חל איסור על התאילנדים למכור קנאביס לבני ובנות פחות מ-20 ולנשים בהריון.

פול-גן-רוי אינגקפאירוטה, סגן מפכ”ל המשטרה הלאומית של תאילנד האחראי מתוקף תפקידו גם על מחלקת אכיפת הסמים (NSB), התייחס לנושא השימוש בקנאביס מחוץ לבתים פרטיים והזהיר כי המשטרה לא תעצור מי שיעשן קנאביס בבית אבל מי שיעשן במקום ציבורי ויפריע לציבור עלול לעמוד בפני אכיפה.

מפרט החוקים החדש בתאילנד (מקור: בנגקוק פוסט)
מפרט חוקי הקנאביס החדשים בתאילנד (מקור: משטרת תאילנד, בנגקוק פוסט)

על פי הדיווח בבנגקוק-פוסט, יותר מ-4,200 אסירים שנאסרו בגין עבירות הקשורות לקנאביס, ישוחררו מהכלא. לדברי סגן המפכ”ל אינגקפאירוטה, גם חקירות שמתנהלות בגין עבירות הקשורות לקנאביס וצווים שהונפקו לשם כך – יבוטלו.

סגן מזכ”ל ה-FDA התאילנדי, ד”ר וויטיהיט סריטדצ’האיקול, התייחס להנחיית משרד בריאות הציבור של המדינה, שהורה כחלק מהחוק החדש להסיר את הקנאביס מקטגוריה 5 של רשימת הסמים, כך שהוא לא ייחשב עוד כסמים מסוכנים.

עם זאת, סגן המזכ”ל הדגיש גם כי אנשים שרוצים לייבא זרעים או חלקים אחרים של קנאביס יצטרכו לבקש אישור, בהתאם להוראות “חוק זני הצמח” של תאילנד.

פנתפ פואפונגפאן , דובר ועדת הקנאביס הממשלתית שתהיה אחראית על הסברה בנוגע לשימוש בקנאביס לציבור הרחב, אמר שהסיכון בהתמכרות לקנאביס הוא נמוך, בערך 8% לעומת סיגריות ומשקאות אלכוהוליים. עוד הוא ציין כי “אכילת מזון מועשר בקנאביס מזיקה יותר מעישון קנאביס”.

“לאכילת קנאביס בכמויות גבוהות מדי יש תופעות לוואי כגון התקפי פאניקה, דפיקות לב מוגברות ולחץ דם גבוה,” אמר. “אבל אני בטוח שאף מסעדה לא תשתמש בזה בצורה לא נכונה מכיוון שהלקוחות לא יחזרו אליה אם יסבלו מתופעות לוואי. הועדה תחנך את הציבור איך להשתמש בקנאביס באופן נכון”.

ממשלת תאילנד הבהירה בתקופה האחרונה כי המטרה העיקרית של החוק החדש הינה לעודד את מי שחפץ בכך להשתמש בקנאביס מגידול ביתי כדי להקל על בעיות בריאותיות ולשפר את בריאות הציבור.

הצעד הזה של תאילנד אל עבר לגליזציה מגיע כארבע שנים לאחר שבסוף 2018 אישרה הממשלה התאית הקמת ענף קנאביס רפואי והיתה למדינה השנייה במזרח אסיה שעושה זאת, ארבעה שבועות אחרי דרום קוריאה.

המהלך, שהוגדר אז על ידי חברי הפרלמנט כ”מתנה לשנה החדשה” (2019), קרם עור וגידים בתחילת 2020, עם הקמתה של קליניקת הקנאביס הרפואי הממשלתית הראשונה בבנגקוק, שאגב הוצפה במטופלים כבר בימים הראשונים לפתיחתה, ואף חילקה קנאביס רפואי בחינם בשבועיים הראשונים, במסגרת פיילוט הפתיחה.

מעט מוקדם יותר, בנובמבר 2019, דווח על הצעת חוק שלפיה ממשלת תאילנד מקדמת חוק חדש שיאפשר לאזרחים לגדל עד 6 צמחי קנאביס בבית ולמכור את התוצרת למדינה לצורך אריזה ושיווק למטופלי קנאביס רפואי. אותה הצעת חוק לא קודמה, אולם כעת החוק החדש הוא המשך של הצעד הזה.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר