תאילנד תאשר לאזרחים לגדל קנאביס כדי למכור אותו למדינה

לאחר שהפכה לראשונה במזרח-אסיה שמקימה ענף קנאביס רפואי, מתכננת תאילנד להתיר לאזרחים לגדל עד 6 צמחי קנאביס לצורך מכירת התוצרת לממשלה לשימושים רפואיים. שר הבריאות מאמין שבשלב הבא תאושר לגליזציה מלאה.

ממשלת תאילנד מקדמת חוק חדש שיאפשר לאזרחים לגדל עד 6 צמחי קנאביס בבית ולמכור את התוצרת למדינה לצורך אריזה ושיווק למטופלי קנאביס רפואי, כך אומר שר הבריאות החדש אנוטין צ’רנוויראקול (Anutin Charnvirakul).

כזכור בשנה שעברה אישר הפרלמנט בתאילנד הקמת ענף קנאביס רפואי. כעת מסתמן צעד משמעותי זה, שמטרתו לזרז את אספקת התוצרת לשוק ולמנוע מקרים של מחסור כפי שקורה כיום בישראל.

קנאביס בתאילנד
עציץ קנאביס שהוצג במהלך סיור לעיתונות שאורגן על ידי מחלקת יחסי הציבור הממשלתית של תאילנד באוניברסיטת רנגסיט בפאתום תאני ב-2 באוגוסט, 2019.

“אנחנו בתהליך של שינוי החוק על מנת לאפשר שימוש רפואי בקנאביס באופן חופשי,” הודיע בשבוע שעבר (ד’) השר בנאום בבנגקוק. “אנחנו בטוחים שקנאביס יהיה אחד התוצרים החקלאיים הבולטים במשק התאילנדי.”

“אנחנו מאיצים את הליכי שינוי החוק, אבל יש תהליך שצריך להתנהל,” הוסיף, וחזר על דברים שאמר לפני כחודשיים, אז ציין כי “בעתיד הקרוב משפחות יוכלו לשתול עצי קנאביס בחצר בדיוק כמו כל צמח אחר”.

במהלך קמפיין הבחירות הבטיח שר הבריאות כי בעבור כל עציץ קנאביס שיימכר לממשלה יקבל האזרח סכום של 2,225 דולר, כך שכל משפחה תוכל להרוויח 13,350 דולר בשנה ממכירת 6 צמחים.

עם זאת, לא בטוח שהממשלה אכן תרכוש כל חומר גלם שייוצר באופן פרטי. על פי הדיווח מומחים מדגישים כי מגדלים חובבנים לא יצליחו כנראה להביא לתוצר איכותי מספיק שיעמוד בסטנדרט הנדרש על ידי הממשלה.

בשלב הבא, לאחר הקמת ענף קנאביס רפואי, מאמין שר הבריאות כי הממשלה תקדם לגליזציה מלאה של קנאביס לשימוש פנאי. במקרה כזה הוא מעריך שהאזרחים יוכלו להרוויח אף יותר ממכירת קנאביס לממשלה.

לדבריו “לגליזציה מלאה תהפוך את הקנאביס לגידול משמעותי ונפוץ יותר מאורז, קנה סוכר, טפיוקה, גומי ומוצרים נוספים המובילים בטבלת חומרי הגלם הנפוצים ביותר בכלכלה התאילנדית”. לבסוף הוא מאמין שהקנאביס התאילנדי ישווק לכל העולם לאחר אישור ייצוא לחו”ל ויתחרה במגדלים מדרום אמריקה, אפריה ואסיה.

לצד היתר מתוכנן לגידול עצמי מקימה בימים אלה ממשלת תאילנד במחוז צ’אנג מאי את מה שהיא מתארת כמתקן ייצור הקנאביס הרפואי הגדול ביותר במזרח אסיה. לפני כ-7 שבועות נשתלו בו 12,000 צמחי קנאביס שאמורים להפוך למוצרים למטופלים.

על פי ארגון התרופות הממשלתי של תאילנד (GPO) הצמחים ישמשו לייצור חומר גלם שיספיק לכמיליון בקבוקי שמן קנאביס שיכילו 5 מ”ל כל אחד. הארגון מאמין שהייצור יושלם עד חודש פברואר 2020, כך על פי הדיווח.

אוניברסיטת מאייו (Maejo) התאילנדית מפתחת בימים אלה זן קנאביס בשם “ישארה” (Issara) שמשמעות שמו בתאית הוא “עצמאות”. הזן הוא זן מאוזן המכיל אחוזים זהים (1:1) של THC ו-CBD – שני הרכיבים הפעילים (קנבינואידים) הבולטים בצמח.

בישראל זכו בעבר כמה עשרות מטופלים לגדל קנאביס בעצמם בין השנים 2006 ל-2015, אז אושרה רפורמת הקנאביס הרפואי ובוטלו כל הרישיונות לגידול עצמי. בימים אלו מנסים המטופלים לקדם מודל זה שוב אך משרד הבריאות מתנגד בטענה כי אין בכך ערך רפואי.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט