מגלגל...

בתכנית: העברת יחידת הקנאביס הרפואי למשרד הכלכלה

פעילות היחידה לקנאביס רפואי (יק"ר) עשויה לעבור ממשרד הבריאות לידי משרד הכלכלה, זאת במטרה להפחית מהעומס על משרד הבריאות ועל מנת להטיל על היק"ר גם את ניהול ענף הקנאביס החוקי לאחר הלגליזציה. בכל מקרה, גם אם היק"ר לא תעבור למשרד הכלכלה, המשרד צפוי להיות זה שאחראי על שוק הפנאי

פרסום ראשון: בממשלה נרקמת תכנית להעברת היחידה לקנאביס רפואי (יק”ר), האחראית על ניהול ענף הקנאביס הרפואי, מסמכות משרד הבריאות כיום, לסמכות משרד ממשלתי אחר, ככל הנראה למשרד הכלכלה בראשו עומדת כיום השרה אורנה ברביבאי ממפלגת יש עתיד.

מטרת הוצאת היק”ר ממשרד הבריאות למשרד אחר, כך נודע למגזין קנאביס, נובעת משתי סיבות עיקריות: הראשונה – עומס כללי בו מצוי משרד הבריאות ו”חוסר קשב” לנושא הקנאביס, דבר שמונע התפתחות תקינה של רפורמות בענף, והשנייה – הכוונה להטיל על היק”ר בנוסף גם את האחריות על ניהול שוק הפנאי לאחר אישור לגליזציה.

מקורות מסרו למגזין קנאביס כי לדעתם הצעד הנכון, וככל הנראה זה שגם אליו מכוונים, יהיה להעביר את היק”ר למשרד הכלכלה ולא למשרד בט”פ כפי שמעריכים אחרים. בכל מקרה, בכירים בבט”פ אומרים למגזין קנאביס השבוע כי הם אינם מכירים תכנית כזאת ולכן סביר להניח שהכוונה היא אכן למשרד הכלכלה.

אורנה ברביבאי (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
תהיה אחראית על תחום הקנאביס למטרות פנאי לאחר הלגליזציה? שרת הכלכלה אורנה ברביבאי (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)

שאלה מתבקשת היא כמובן האם מנהל היחידה לקנאביס רפואי יובל לנדשפט, שספג ביקורות קשות על התנהלותו לאורך 8 השנים בהן הוא משמש בתפקידו, יחזיק גם בסמכויות הניהול של ענף הקנאביס החוקי לאחר לגליזציה.

על פי המידע שהגיע למגזין קנאביס, תחום הפנאי יהיה כנראה בכל מקרה תחת משרד הכלכלה, בעוד שתחום הקנאביס הרפואי יתכן ויעבור גם כן לכלכלה כאמור וינוהל תחת אותה יחידה, או שישאר במשרד הבריאות.

אם כל תחום הקנאביס, גם הרפואי וגם הפנאי, אכן יעבור כולו לסמכות משרד הכלכלה, אזי הניהול של המערך לא צפוי להישאר בידי לנדשפט, אבל, אם תישאר הפרדה בין שני השווקים, כנראה שלנדשפט יוכל להמשיך לנהל את היק”ר, כך על פי ההערכות.

כזכור, בשלב זה לפחות על פי הצהרות הממשלה הכוונה היא לאמץ את המלצות ועדת מררי מהממשלה הקודמת וליישם בישראל את מודל הלגליזציה של קנדה – שימוש חוקי בקנאביס לגילאי 21 ומעלה ושיווק הקנאביס בחנויות יעודיות בלבד.

משרדי הממשלה לא הגיבו עד כה לידיעה באופן רשמי.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר