מגלגל...

מחסור קרוב בניירות גלגול? תביעה ייצוגית נגד דובק, AM:PM ויבואניות אביזרי העישון

בקשה לאישור תביעה ייצוגית הוגשה נגד רשת AM:PM, חברת דובק ויבואניות ומשווקות נוספות של אביזרי עישון, בדרישה להסרה ממדפי חנויות בכל הארץ את ניירות הגלגול הנפוצים, המשמשים להכנת סיגריות וג'וינטים: "לוגואים מופיעים בתוך האריזות בניגוד לחוק"

בדרישה להסרת ניירות הגלגול ממדפי החנויות לאלתר, הגיש השבוע עו”ד ראובן מילמן לבית המשפט המחוזי בקשה לאישור תביעה ייצוגית על סך 8.3 מיליון שקלים נגד יצרנית הטבק הוותיקה דובק יבואנית OCB ויבואניות ומפיצות של אביזרי עישון אחרות, בהן דור אלון בע”מ בעלת רשת AM:PM, שר המשקאות בע”מ, ריליף הרבס בע”מ, ארבע ועשרים בע”מ ועוד.

בבקשה לאישור התובענה כייצוגית נטען בין היתר כי ניירות הגלגול הנפוצים, המוגדרים בחוק הישראלי ‘מוצר עישון’, מפרים את החוק להגבלת שיווק מוצרי עישון הקובע כי חל איסור על הצגת לוגואים של מותגים על אריזות מוצרי עישון – גם כאשר הדבר נעשה בצורה אגבית או סמויה. לתביעה מצורפים צילומים שנאספו על ידי חוקר פרטי, בהם נראה כי האריזות לא מציגות את הלוגואים על גבי האריזה החיצונית, אך כן בחלק הפנימי.

לצד פיצוי כספי כאמור, דורש עו”ד מילמן לקבוע שהחברות הנתבעות הפרו את החוק ולפסוק כי יש לאסוף את ניירות הגלגול מכל המדפים ולחדול מלשווק או למכור אותם. בין ניירות הגלגול המוזכרים בתביעה מופיעים המותגים OCB, גיזה, קומבי, ריליף, RAW ועוד. “מדובר בהפרות מכוונות שמטרתן היא הנבת רווחים ועידוד שימוש במוצרי עישון,” טוען עוה”ד.

ניירות גלגול OCB
צילומי חלק מניירות גלגול שנרכשו על ידי חוקר פרטי לצורך הכנת התביעה, בהם נראים הלוגואים בחלק הפנימי של האריזות (מתוך כתב הבקשה לאישור התביעה הייצוגית)

“הנתבעות מייבאות ומפיצות את מוצרי העישון כאשר הם ארוזים באריזה ‘כפולה’, כלומר, האריזה המקורית של המוצר מוכנסת לתוך אריזה ייעודית שלכאורה תואמת את הוראות החוק, ומודבקת, באמצעות דבק פנימי לתוך החלל הפנימי של האריזה החיצונית, כך שלא ניתן להוציא את האריזה הפנימית מתוך האריזה החיצונית מבלי להשחית אותה,” הוסיף.

התובע שבשמו הוגשה הבקשה הוא ישראל חסון, תושב באר שבע, אותו מתאר עו”ד מילמן כ”אדם צעיר, נשוי טרי, לא עישן מעולם וסולד עד מאד מהרגלי העישון המגונים אשר אין חולק כי הם מחלה ממארת של האנושות כולה, שהתוודע לעוולות המתוארות בתביעה ונראה כי ההחלטה שלו ‘להיקרא אל הדגל’ ולהגיש את התביעה היא מעשה אצילי למיגור העישון”.

כתבי הגנה טרם הוגשו בתיק.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר