טוען...

התהפכו היוצרות: לאחר הלגליזציה – קנאביס מוברח מארה”ב למקסיקו

אחרי עשרות שנים במהלכן הוברחו לארה"ב אינספור טונות של קנאביס ממקסיקו, בשנים האחרונות בעקבות הלגליזציה בארה"ב החלו הברחות בכיוון ההפוך - מארה"ב למקסיקו

אם צפיתם בחלק מאינספור הסרטים ההוליוודיים העוסקים בקנאביס (וגם בסמים אחרים, למשל קוקאין), ודאי שמתם לב שהחל משנות ה-50 וה-60 של המאה הקודמת ועד העשור האחרון לערך, נקודת המוצא במסלול שעבר החומר ששואף הצרכן האמריקני הממוצע היתה במדינות דרום אמריקה, במיוחד קולומביה ומקסיקו. 

במשך כמעט מאה שנה הוציאה ארה”ב מיליארדי דולרים במאבק בסחר הסמים המקסיקני ש”זלג” אל מעבר לגבול, כאשר הקנאביס עמד במרכזו של המאמץ הזה. העשב שנכנס לארה”ב ממקסיקו באותם ימים הגיע במטוסים קלים ומהירים, בסירות מנוע מהירות, דרך מנהרות ואפילו על בתוך צוללות ועל גבי פרדות וסוסים שחצו את נהר הריו גראנדה.

למעשה יש שיאמרו שהשימוש של תושבי דרום ארה”ב יוצאי מקסיקו בקנאביס, שנקרא אז מריחואנה, היה אחד הסיבות המרכזיות להוצאתו מהחוק אך כעת, עם מהפכת הלגליזציה בארה”ב, המסלול הזה התהפך ב-180 מעלות.

כיום, כך מדווח, קנאביס אמריקני איכותי ויקר עושה את המסלול ההפוך – לתוך מקסיקו – שבה צריכת קנאביס היא כמובן עדיין בלתי חוקית אם כי לאחרונה פסק הבג”ץ במדינה שהאיסור החוקי על שימוש בקנאביס מנוגד לחופש הפרט ופסל אותו.

גבול ארה”ב-מקסיקו הוא הגבול העשירי באורכו בין שתי מדינות בעולם, והוא משתרע על פני 3,145 ק”מ יבשתיים בין האוקיינוס השקט במערב למפרץ מקסיקו במזרח. מדינות ארה”ב השוכנות לאורך הגבול (ממערב למזרח) הן קליפורניה, אריזונה, ניו מקסיקו וטקסס.

הגבול, שבחלקו קיימת חומה אימתנית (למשל בטקסס) אך בחלקו יש בקושי גדר תיל, חוצה מגוון של צורות נוף, החל מאזורים עירוניים ועד למדבריות. מבחינת תעבורה, מדובר בגבול הנחצה ביותר בעולם, עם כ-350 מיליון חציות מתועדות מדי שנה.

הקנאביס האמריקני החוצה את הגבול למקסיקו הוא בעיקר קנאביס שנמכר באופן חוקי בקליפורניה ומגיע לידיהם של הסוחרים המקסיקניים. הללו, מצידם, יודעים כי הם מחזיקים בסחורה המבוקשת ביותר במדינה ומתהדרים בקנאביס שאותו הם מוכרים ללקוחות נבחרים תחת המותג “IMPORTADO”, מיובא. 

מסלול הקנאביס החדש מתחיל כאמור בחנויות בקליפורניה שאליהן מגיעים סוחרים ממקסיקו או שליחיהם, או אצל מגדלים לא-מורשים באזור משולש האמרלד – מוקד גידולי הקנאביס המפורסם של קליפורניה. הקנאביס הקליפורני מועמס אחר כבוד למזוודותיהם של הקניינים, והם קופצים על מטוסים למקסיקו או עוברים באחד ממעברי הגבול היבשתיים המיועדים לכלי רכב ולהולכי רגל, כמו למשל מעבר הגבול בין הערים סן דייגו לטיחואנה. 

באתר “וושינגטון פוסט”, שפרסם בסוף השבוע האחרון כתבה נרחבת על התופעה, דווח כי הסוחרים המקסיקניים לא רוכשים רק תפרחות קנאביס, אלא את כל המוצרים האפשריים הקיימים. כך, למשל, מכונית שבה 5,600 צנצנות של מסטיקים המכילים THC נתפסה לאחרונה במעבר הגבול לטיחואנה, אולם בוושינגטון פוסט מדגישים כי רוב הסחורה העוברת את הגבול דווקא לא נתפסת – והיא אף משלשת את ערכה ברגע שהיא מגיעה למקסיקו. 

“הדרישה לקנאביס אמריקני במקסיקו פשוט התפוצצה”, מספר אחד הסוחרים במקסיקו סיטי, שהעריך כי לפחות 60 אחוזים מהקנאביס שהוא מוכר מגיע כעת מקליפורניה. לדבריו, “לעשן קנאביס אמריקני זו השאיפה של רבים מהלקוחות שלי, תרתי משמע. הם רוצים שיראו אותם מעשנים את הדברים הטובים ביותר, אלה שהראפרים מארה”ב מתפארים שהם מעשנים.

“בהתאם, גם המחיר במקסיקו עולה לשמיים וזנים יוקרתיים של קנאביס שמגיע מארה”ב יכולים לעלות 500 דולר לאונקיה (כ-28 גרם) במקסיקו, כשהמחיר בסן דייגו הוא 150 דולר בלבד”.

עבודתו של אותו סוחר נהייתה בשנים האחרונות קלה יחסית, שכן זני הקנאביס האיכותיים והמפורסמים בעולם, המגיעים בצורות רבות, זמינים עבורו בחנויות בארה”ב הנמצאות במרחק הליכה מהגבול.

אחד המקומות שמרגישים היטב את העלייה בביקוש לקנאביס אמריקני במקסיקו הוא “אורבן ליף” (Urban Leaf), חנות קנאביס בשכונת סן איסידרו שבסן דייגו, כמה מאות מטרים מהגבול ממעבר הגבול לטיחואנה. 

בעל בית המרקחת, ג’וש בובק, מעריך כי 55 אחוזים מלקוחותיו הם אזרחים מקסיקנים. לדבריו, עובדיו מזהירים אותם כי העברת קנאביס למקסיקו היא עבירה על החוק המקסיקני, אולם לא נמנעים מלמכור להם את המוצר החוקי במדינת קליפורניה. 

“המקסיקנים רוצים לנסות את מה שהם רואים בקליפים ובסרטים, וזה בדרך כלל קנאביס אמריקני”, מספר סוחר אחר במקסיקו סיטי, שמוסיף כי “אין מה לעשות, הקנאביס האמריקני הרבה יותר איכותי ממה שמגודל כאן”.

מי שמנסים להילחם בהברחות הקנאביס לתוך מקסיקו הם כמובן אנשי המכס המקומיים, אולם הם לא זוכים להצלחה גדולה מדי. בתחילת החודש דיווחו הסוכנים על החרמה של שלושה ק”ג של קנאביס בלבד, בהם תפיסה של 619 מכלי שמן קנאביס, בשווי 30 אלף דולר. 

עם זאת, ראש המכס במדינה, הורסיו דוארטה אוליברס, הודיע בתחילת החודש שאנשיו מתכוונים להדק את האכיפה בנושא והדגיש כי הוסיף כי “הסוחרים הולכים להיתקל בקיר ולהרגיש את ידו האיתנה של המכס”.

לאור המצב, בסוף חודש יוני ביטל כאמור בית המשפט העליון של מקסיקו את החוק שאסר על שימוש עצמי בקנאביס, אולם המחוקקים במדינה מתמהמהים ולמרות הלחץ מצד האזרחים ומצד מערכת המשפט, עדיין לא העבירו חקיקה שתקדם לגליזציה בשוק הקנאביס המקומי. המצב הנוכחי במקסיקו הוא שקניית או מכירת קנאביס אינם חוקיים ואיכות החומר הנמכרת בשוק השחור אינה קבועה ולעתים נמוכה מאוד.

נוסף על כך, מכיוון שקל יותר להגיע לקנאביס רפואי מארה”ב, ייצור וגידול הקנאביס הלא-חוקי במקסיקו ירד באופן דרמטי. “מה יקרה לאזורים שבהם ניטעו מריחואנה ופרג?”, נשאל לאחרונה נשיא מקסיקו, אנדרס מנואל לופז אוברדור, כשביקר בסינלואה, מדינת מולדתו של מלך הקרטל הכלוא חואקין “אל צ’אפו” גוזמן. “ממה אנשים הולכים להתפרנס?”

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר