בן-גוריון: תואר כבוד הוענק לפרופ’ רפאל משולם מגלה ה-THC

פרופ’ רפאל משולם קיבל תואר כבוד מאוניברסיטת בן גוריון בנגב

פרופ’ רפאל משולם, הכימאי הישראלי שגילה לפני 50 שנה את ה-THC, החומר הפעיל בקנאביס, זכה לקבל תואר כבוד מאוניברסיטת בן גוריון בנגב על פרוייקט חייו לחקר הקנבינואידים.

רפאל משולם
רפאל משולם

“לאות הוקרה עמוקה למדען מזהיר בתחומי הכימיה של חומרים מן הצומח ופעילותם הרפואית, מגלה החומר הפעיל בצמח הקנאביס, טטרה-הידרו-קנבינול, וקנבינואידים אנדוגניים במוח האדם, שבמחקריו פורצי הדרך הניח את היסודות לחקר הקנבינואידים בעולם; לחוקר רב-אנפין שעבודתו מקיפה מחקר בסיסי ויישומי כאחד, מאנליזה כימית של חומרים טבעיים לפעילותם הפסיכו-פיזיולוגית בגוף האדם, מזיהוי קולטנים וגילוי חומרים במוח האנושי לפיתוח תרופות לטיפול במחלות קשות ולהקלה על סבלם של החולים בהן; בהערכה רבה לאיש אקדמיה שהקים דור שלם של חוקרים ממשיכי דרך, ביניהם מייסד בית הספר לרוקחות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב וחברי הסגל שלו, ואשר מילא תפקידי מפתח באקדמיה, לרבות רקטור האוניברסיטה העברית, נשיא האגודה הבינלאומית לחקר הקנבינואידים ויו”ר החטיבה למדעי הטבע באקדמיה הלאומית הישראלית למדעים; לחוקר עטור פרסים חשובים, לרבות פרס ישראל בחקר הכימיה לשנת תש”ס, שתרומתו המדעית היא דמות לרבים”.

“פרופ’ משולם ידוע כמייסד מחקר הקנבינואידים וכבר זכה בפרסים יוקרתיים רבים על עבודתו, כולל פרס ישראל לכימיה.” ציינה וועדת הפרס.

צח קליין
צח קליין

צח קליין, הבמאי וחוקר הקנאביס הישראלי, צילם את האירוע במסגרת סרט דוקומנטרי – “המדען” – שעליו הוא שוקד בימים אלו. הסרט יעקוב אחר עבודתו של משולם לאורך חייו.

לאחר שהפך לאדם הראשון שביצע סינתוז של החומר הפעיל העיקרי של המריחואנה עוד בשנת 1964, הקדיש משולם את הקריירה שלו ללימוד הצמח ומגוון סגולותיו הרפואיות.

בשנת 1982 צוטט משולם כמי שאמר שאם קנאביס היה חוקי, הוא היה מחליף באופן מיידי 10% עד 20% אחוזים מכלל התרופות הנמצאות היום בשימוש. מעבדתו של משולם עשתה היסטוריה נוספת כאשר בשנת 1992 אחד מעמיתיו לעבודה הפך לראשון בעולם שגילה את הכמיקל במוח אשר פועל בדומה ל-THC ונקרא ‘אננדמיד’ (“אושר עילאי” בשפת סנסקריט).

על אף הקשיים הפוליטיים שליוו את עבודתו של משולם, אפילו הרשות האמריקנית למלחמה בסמים (NIDA) העניקה לו פרס הוקרה בשנת 2011 על עבודתו הייחודית.

לראיון שנערך עם פרופ’ משולם בשנה שעברה לחצו כאן.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר