מגלגל...

שקית קנאביס תישלח בטיסה הבאה של SpaceX לחלל

באביב 2020 ישוגר אל תחנת החלל הבינלאומית גם קנאביס, בעזרת חללית המשא של אילון מאסק וחברת SpaceX. המטרה: לבחון כיצד תשפיע השהייה בחלל על הגנטיקה של הצמח.

בשבוע שעבר (8.12) עגנה ‘הדרקון’, חללית המשא הייחודית של אילון מאסק וחברת SpaceX, בתחנת החלל הבינלאומית של נאס”א. עליה ציוד מחקרי ואספקת מחייה במשקל של 2.6 טון.

זאת הייתה הפעם ה-19 שחברת SpaceX הצליחה לשגר מטען גדול אל תחנת החלל הבינלאומית, בה נערכים שלל ניסויים במטרה לבדוק את ההשפעה של השהות בחלל על אורגניזמים שונים.

המשלוח הבא של חברת SpaceX לתחנת החלל הבינלאומית ישוגר במרץ 2020, והפעם יכלול בפעם הראשונה גם דגימות של קנאביס – או ליתר דיוק של קנאביס המפ, שהפך לחוקי בארה”ב בסוף 2018.

מאחורי משלוח הקנאביס הראשון לתחנת החלל עומדת חברת ביוטכנולוגיה מקולורדו בשם Front Range Biosciences, שעוסקת בהשבחת גנטיקה ויצירת זנים חדשים של קנאביס וקפה.

המשלוח יכלול בסך הכל 480 תרביות תאים צמחיות של קנאביס ושל קפה, אשר יאוחסנו במשך 30 יום באינקובטור מיוחד בחלל.

חוקרים באוניברסיטת קולורדו יעקבו מרחוק אחר הניסוי וישלטו בזמן אמת על התנאים הסביבתיים באינקובטור.

לאחר כחודש, התרביות יוחזרו לכדור הארץ, שם חוקרים יבחנו אותן וינתחו את ה-RNA שלהן כדי להבין כיצד השהייה בתנאים של כוח משיכה נמוך וחשיפה לקרינת חלל השפיעה על ביטוי הגנים שלהם.

מנכ”ל החברה ג’ונתן ווט אמר כי “ישנם ממצאים התומכים בתאוריה לפיה צמחים חווים מוטציות כאשר בחלל וזו הזדמנות לבחון האם המוטציות הללו משפיעות על הצמח גם כאשר הוא חוזר אל כדור הארץ והאם יש לכך השלכות מסחריות כלשהן”.

בסופו של דבר, תוצאות המחקר עשויות לעזור למגדלים ומדענים לגלות ביטויים כימיים חדשים בצמח וזנים חדשים שיהיו עמידים יותר לתנאים סביבתיים קשים כמו קור ובצורת. “בעקבות שינויי אקלים והעלייה בטמפרטורות, בהרבה אזורים בכדור הארץ כבר לא ניתן לגדל יבולים שפעם שגשגו בהם. אם נלמד כיצד צמחים מגיבים לסביבה חדשה לחלוטין, כמו זאת שקיימת בחלל, נוכל ליצור יבולים עמידים שיצליחו לצמוח היכן שנכשלו בעבר”, נכתב בהודעת החברה לעיתונות.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר