מגלגל...

במקום לעזור, צה”ל מפליל נפגעת אונס

"הפללת קורבנות אונס על שימוש בקנאביס היא הוספת חטא על פשע," אומר עו"ד דקל עוזר בטור בעקבות מעצרה של החיילת ענבל ביבי. לאחר פשיטה על ביתה מצאו שוטרים של מצ"ח כמות קטנה של קנאביס, הפלילו אותה ודאגו גם לפרסם את זה היטב בתקשורת - כל זה למרות שבדמה לא נמצאו שרידים לעישון.

מאת: עו”ד דקל עוזר

המאבק למתן קנאביס רפואי לנפגעות תקיפה מינית עלה לכותרות כבר בשנת 2012 עת נעשה ניסיון לאשר קנאביס רפואי באופן גורף לנפגעות פגיעה מינית. בתשובה לפנייה בנושא של חברת הכנסת לשעבר עינת וילף, משרד הבריאות השיב בשלילה בטענה כי “טיפול בקנאביס בפוסט טראומה טרם הוכח כיעיל”.

זה היה כאמור בשנת 2012 אבל מאז הטיפול בקנאביס לנפגעי פוסט טראומה כבר הוכר. ניתן היה לחשוב שהדרך לאישור קנאביס לנפגעות תקיפות מיניות נסללה – אבל באופן מפתיע, שלא לומר מרתיח, גם בשנת 2016 משרד הבריאות ובעיקר צה”ל, מתנגדים לשימוש בקנאביס על ידי נפגעות תקיפה מינית.

לפני פחות מחודש ימים התכנסה ועדת המעקב לעניין סמים ואלכוהול בראשות ח”כ תמר זנדברג לדיון בנושא מתן קנאביס רפואי לנפגעות תקיפה מינית ואונס. בדיון עלתה שוב הדרישה לאשר את הטיפול לנפגעות תקיפה מינית והפעם מטעם איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית – אך לשווא. משרד הבריאות שוב נתפס לטיעונים מופרכים של “מקצועיות וסבלנות” שבינם לבין טובת החולה אין דבר וחצי דבר.

אכיפת האיסור לשימוש עצמי בצה”ל

צה”ל באמצעות מצ”ח רואה בעבירת השימוש העצמי בסמים עבירה קשה מאוד והוא משקיע משאבים אדירים באכיפתה. למעשה 60 עד 65 אחוזים מהתיקים והמשאבים של מצ”ח מופנים לרדיפה באמצעים שלא ייאמנו כנגד חיילים שכל פשעם הוא שימוש בקנאביס, לעיתים בצורה רנדומלית.

חשוב להבהיר: אם מדובר בלוחמים בזמן השירות ולא בחופשה, או אנשים שיש בידם מידע רגיש – לגיטימי שהצבא ידרוש מהם שלא לעשן, וגם לא לשתות אלכוהול. אבל כשמדובר בפקידות או מקצועות שניתן למצוא אותם בצבא בלבד בשל עודף כח אדם, אי אפשר להצדיק את האיסור על שימוש בקנאביס בזמן חופשה ובוודאי שלא את אכיפתו תוך השקעת משאבי ענק ושימוש בסדרי דין ומשפט שונים לחלוטין מההליך הפלילי האזרחי.

כתבי אישום על עבירות סמים בצה"ל
עיקר מאמציהם של צה”ל והמשטרה הצבאית: עבירות שימוש עצמי בקנאביס

העונשים על צרכני קנאביס בצה”ל, גם אם מדובר על הרשעות על בסיס עדויות שמועה או הודאות שהושגו אחרי חקירות קשות מעצרים אלימים ופולשניים בשעות בוקר מוקדמות בבתי החיילים ואמצעים שאין שום סיכוי שיופעלו על ידי משטרת ישראל, חמורים מאוד! מדובר בחודשי מאסר רבים ורישום פלילי מלא שנגרר לאזרחות כאילו אותו אדם הורשע על ידי בית משפט רגיל.

חטא על פשע

ענבל ביבי הינה שחקנית וזמרת צעירה שהשתתפה בתכנית “אקס פקטור” ומככבת בסדרות ילדים ונוער. לאחרונה ענבל הראתה בגרות ואומץ לב נדירים כאשר חשפה את העובדה שנאנסה על ידי גורם בכיר בתעשיית הבידור ועוררה השראה רבה. במקביל, כך נדמה, החלה להשתמש בקנאביס.

השימוש בקנאביס על ידי נפגעים אינו בהכרח נתפס על ידם כ”טיפול עצמי”, ברם הוא כזה. המשיכה והשימוש החוזר בקנאביס מביא לנפגעים את השקט הנפשי והשכחה שהם צריכים על מנת להתמודד עם המציאות והזכרונות הרעים. שימוש כאמור הוא לא יותר משימוש בתרופה ללא הליך ביורוקרטי שאין בו שום פסול. לא שיש פסול בשימוש “סתם בשביל הכיף” בעיני, אבל כשמדובר בטיפול עצמי קל וחומר.

איזה קנאביס אתה?

אני רואה בהליכים כנגד ענבל ביבי מעשה נבלה והוספת חטא על פשע. ענבל ביבי אינה לוחמת, אין שום סיבה להגביל אותה באופן שונה מבעלת תפקיד זהה באזרחות, אשר מתחזקת את הקריירה האומנותית שלה במקביל לשירותה הצבאי. מדובר בנפגעת תקיפה מינית ואונס שאין לבקר אותה על האופן שבו היא בוחרת לטפל בעצמה, קל וחומר נוכח העובדה שהמערכת לא מספקת לה אפילו עזרה מינימלית שכזו.

לאחרונה דווח גם שביבי איבדה בעקבות הפרשה את תפקידה בסדרה חדשה, ולאור זאת אסיים בשאלה: אם למנוע תרופה מאדם זה דבר נבזי, איך צריך לכנות את מי שמגדיל לעשות ולא רק מונע אלא גם מכניס לכלא אדם שצורך את התרופה שלו?

ראו גם:
הפצ”ר היוצא: “לא להפליל חיילים על קנאביס”
30% מחקירות מצ”ח – בגלל שימוש עצמי בסמים
אני לא חייל טוב כשאני מעשן מריחואנה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר