בכירי עורכי הדין בחיפה: “תפסיקו לרדוף את מעשני הקנאביס”

מידי שנה נפתחים אלפי תיקים בחיפה והצפון לכאלו שנתפסו עם קנאביס, מרביתם בגין החזקה לשימוש עצמי ● במשטרת חוף כשני שליש מהתיקים ממילא נסגרים ובכל זאת אלפי אזרחים נורמטיבים מוצאים עצמם נאבקים כדי להימנע מהרשעה או העמדה לדין ● בכירי עורכי הדין בחיפה מצטרפים למצדדים בטיעון שיש לחדול את הרדיפה ההזויה נגד צרכני הקנאביס.

מאת: ליאור פרי

מידי שנה נפתחים אלפי תיקים בחיפה והצפון לכאלו שנתפסו עם קנאביס. מרבית התיקים הנם בגין החזקה לשימוש עצמי. על פי המידע שפרסמה המשטרה, בשנת 2013 נפתחו 22,895 תיקים בכל הארץ בגין החזקת סמים לצריכה עצמית. נשמע מרשים, אבל רק 5,254 כתבי אישום הוגשו לבתי המשפט, כלומר במרבית המקרים המאמץ הרב והמשאבים הרבים שהמדינה משקיעה בלתפוס כאלו שרחמנא ליצלן מעשנים קצת גראס, ממילא לא מביא להגשת כתב אישום. לכל היותר הדבר מביא לעומס עצום אצל היועץ המשפטי, שזוכה לקבל המוני פניות של סנגורים שמבקשים (ופעמים רבות מקבלים) סעד של עיכוב הליכים.

ליאור פרי
עו”ד ליאור פרי

אם נעבור לחיפה, המצב בקרב אלו שנתפסו בחיפה עם סמים הוא טוב למדי. במשטרת חוף כשני שליש מהתיקים שנפתחים בגין עבירות סמים ממילא נסגרים, ולא בכדי. במרבית המקרים מדובר באזרחים נורמטיבים, שאין להם דפוסי התנהגות עבריינית. מה שעצוב זה שאלפי אזרחים נורמטיבים מוצאים עצמם נאבקים כדי להימנע מהרשעה או העמדה לדין. לא ברור מדוע בכלל מוגשים כתבי אישום כנגד מי שנתפס עם קצת גראס. כבר בשנות התשעים ניתנה הנחייה של היועץ המשפטי, לפיה אם אדם בוגר נתפס וברשותו כמות קטנה של סם מסוג קנאביס (חשיש או מריחואנה) והוא לוקח אחריות, מודה, מתנצל ומבטיח שהדבר לא יקרה שוב, אזי ההמלצה היא שלא להגיש נגדו כתב אישום. בפועל, פעמים רבות המדיניות הזו לא מיושמת.

לפעמים מוגשים כתבי אישום בגין כמויות איזוטריות, לפעמים המשטרה מתעקשת שלא לסגור תיק שכלל לא מובן מדוע הוא הוגש. בעבר, כאשר שופט המשתייך למחוז חיפה סגר תיק של מהנדס מחשבים בן 42 אשר נתפס בפסטיבל ‘שנטיפי’ עם כמות גראס של פחות מגרם, וזאת בטענה של זוטי דברים, מיהרה המדינה באמצעות הפרקליטות לערער על ההחלטה. המדינה אז הוטרדה מכך שהשופט, שבינתיים פרש מכס השיפוט, כתב בהחלטתו במפורש שהוא מבקש מהמשטרה להפסיק להביא לו כתבי אישום שכאלו. שלושה שופטים בבית המשפט המחוזי נדרשו לדון בתיק בן גרם בודד במסגרת ערעור המדינה ובסוף אף החזירו את התיק לבית משפט, כדי ששופטת אחרת תתעסק בתיק, קצינת מבחן תכין תסקיר, והמערכת כולה תצא מגדרה לכבוד או בגלל אותו מהנדס.

לאחרונה ניתנו בבית משפט השלום בחיפה החלטות דומות, שוב נסגרו תיקי גרם ומטה בסגירה מחמת זוטי דברים, אולם הדבר לא מונע מהמשטרה להגיש עוד ועוד כתבי אישום מיותרים לחלוטין. כך לפחות קובלים עורכי דין פליליים שלא מבינים את המשאבים העצומים המופנים כלפי רדיפת ציבור נורמטיבי, חסר דפוסי התנהגות עבריינית, ציבור שכולל את כלל האוכלוסיה בארץ.

בין צרכני הקנאביס בחיפה והסביבה תוכלו למצוא לא רק סטודנטים פריקים ואמנים בוהמיאנים. עורכי דין, רופאים, רואי חשבון, מהנדסים, אקדמאים משכילים, פסיכולוגים, פסיכיאטרים, כולם מעשנים. המיתוס שצריכת קנאביס היא עניין לבוהמיינים משולי החברה כבר עשרות בשנים אינו נכון. אם בעבר המאבק נגד ההליכים הפליליים שננקטו נגד צרכני הקנאביס היה שייך למפלגה זעירה מהשוליים של הפוליטיקה (עלה ירוק) הרי שכיום המאבק נגד ההפללה הופך לסוג של קונצנזוס, כאשר חברי כנסת מכל קצוות הקשת הפוליטית תומכים במאבק נגד הפללה. אם נשיא ארה”ב ברק אובמה מודה כי עישן כמה וכמה פעמים קנאביס, מי אנחנו שנרדוף אנשים איכותיים, שלא עשו רע לאיש, על כי העזו לעשן ג’וינט קטן בסוף השבוע?

עורכי הדין בחיפה: “להפסיק להפליל את צרכני הקנאביס”

לאחר שבתקופה האחרונה כל המאבק על רדיפת צרכני הקנאביס עלה לראש סדר היום הציבורי, פנה ‘ידיעות חיפה’ לבכירי עורכי הדין בחיפה וגילה כי קיים קונצנזוס חד משמעי וכי כל בכירי הסנגורים הפליליים בחיפה מצטרפים למצדדים בטיעון שיש לחדול את הרדיפה ההזויה נגד צרכני הקנאביס.

טומי נדשי
עו”ד טומי נדשי (צילום: יואב אתיאל, מגזין המושבות)

עו”ד טומי נדשי, הנחשב לבכיר עורכי הדין הפליליים בעיר ואחד מהוותיקים שבענף, לא מבין את פשר הרדיפה: “סתם יוצרים עומס על בתי המשפט. לוקחים אנשים איכותיים, שלא עשו רע לאף אחד, ומנהלים סביבם מרדף מטורף. מערכת המשפט עמוסה ממילא, ואין שום הגיון להעמיס עליה עוד אלפי תיקים של נאשמים שאינם עבריינים. אם תשאל אותי, האלכוהול מזיק הרבה יותר מהקנאביס, ועדיין הוא חוקי. אני מניח שהמשטרה רודפת את צרכני הקנאביס כדי להגיע דרכם לסוחרי הסמים, אבל זה מאבק שנדון לכישלון. צרכני הקנאביס מפחדים מהסוחרים הרבה יותר משהם מפחדים מהמשטרה, לכן כמעט בכל התיקים המשתמש הקטן מועמד לדין ואילו הסוחר לא נתפס. אם המשטרה תפסיק את הרדיפה חסרת ההגיון נגד צרכני הקנאביס,יהיה הרבה יותר משאבים להאבק בפשיעה האמיתית”.

תמי אולמן
עו”ד תמי אולמן

עו”ד תמי אולמן, מהנשים הדומיננטיות ביותר בעולם המשפט בחיפה ובעלת משרד פלילי ותיק בעיר, טוענת שמי שסובל ממדיניות המשטרה הוא בעיקר היועץ המשפטי, שהוא הגוף המוסמך לדון בבקשות לעיכוב הליכים. “מדיניות המשטרה גורמת לעומס עצום ומיותר על היועץ המשפטי. בכל פעם שמגיע אליי אדם הנאשם בהחזקת קנאביס לשימוש עצמי, אני פונה ליועץ המשפטי ומבקשת עיכוב הליכים. בדרך כלל הבקשות נעתרות בחיוב. הבעיה שכמוני יש עוד עורכי דין רבים שמגישים בקשות רבות והיועץ המשפטי מוצא עצמו מוצף בבקשות לעיכוב הליכים. גם כאשר אין עיכוב הליכים, הנאשם בדרך כלל מופנה לשירות מבחן, ואז קציני המבחן, במקום לשקם עבריינים אמיתיים, מבזבזים זמן רב על הכנת תסקיר, דיונים בבתי משפט נדחים, העומס רב, והמערכת כולה סובלת”.

אבי תגר
עו”ד אבי תגר

עו”ד אבי תגר, שכבר 35 שנה מחזיק משרד עורכי דין פלילי בחיפה חושף: “גם קציני משטרה ועורכי דין בכירים מעשנים קצת גראס מידי פעם. כולם מעשנים גראס, ומי שיספר לך שהוא לא מכיר אף אחד שמעשן, משקר לך. ביננו, אין שום פסול בכך שאדם יעשן איזה ג’וינט קטן אחרי העבודה, זה בטח פחות מזיק ופחות מפריע מאלכוהול. המאבק ההזוי בצרכני הקנאביס בארץ מזכיר את תקופת היובש בארה”ב. אז הממשל הפדרלי בארה”ב הקדיש את כל כולו להיאבק ביצרני ומבריחי האלכוהול, ומי הרוויח מכך? המאפיה. כך גם היום בארץ, מי שמרוויח מאי חוקיות הקנאביס זה בעיקר העבריינים, סוחרי הסמים, ראשי הפשע. עדיף להפסיק את הרדיפה נגד הצרכנים, ולמסד את כל הנושא.”

טל אבריאל
עו”ד טל אבריאל

יו”ר ועדת האתיקה בלשכת עורכי הדין בחיפה, עו”ד טל אבריאל: “תיקי הסמים הקלים לשימוש עצמי מוגשים ע”י משטרת ישראל לבית המשפט לצערי ללא הפעלת שיקול דעת נכון. זו לא דיעה פרטית שלי. לאחרונה אף הפרקליטות התבטאה כך. הנחיית היועץ המשפטי לממשלה להפעיל שיקול דעת בתפיסות קטנות וראשונות מיושמת חלקית ומפה הסיקו במשטרה אוטומטית שכאשר מדובר בתפיסה שנייה חובה עליהם להגיש כתב אישום. זה ממש לא צריך להיות כך. אלו זוטי דברים. אין אינטרס ציבורי להרשעה בשימוש עצמי כה מזערי של אנשים נורמטיביים לחלוטין ולצערי הגשות תיקים אלו מעמיסות מאד על בתי המשפט, הרבה מעבר לנדרש וללא כל פרופורציה לטיב העבירה ומקשות על בתי המשפט לדון בתיקים הראוים באמת”.

שלומי סנדק
שלומי סנדק

יו”ר הקליניקה לקנאביס רפואי, שלומי סנדק, אשר פועל לקידום השימוש בקנאביס באופן חוקי: “בעשור האחרון חלה מהפכה עצומה ביחס של החברה לקנאביס. חבל שהמהפכה לא הגיעה גם למשטרה. לפני 15 שנה היו במדינת ישראל בערך חמישה חולים עם אישור לקנאביס רפואי, היום יש 12,000 וגם המספר הזה הוא מזערי ולא מוצדק. לדעתי כל אדם בן 24 ומעלה שמחליט להשתמש בקנאביס, עושה זאת לצרכי רפואה, כאשר גם התמודדות עם דיכאון, כאב, צער, אכזבה או מצוקה, מבחינתי זה רפואה. אני מאוכזב מאד הן מהמשטרה שלא מפנימה שמעמדו של הקנאביס השתנה, והן ממשרד הבריאות שלא מבין שהקנאביס הוא תרופה לעשרות ואולי אף מאות אלפי אזרחים במדינה. לא יעלה על הדעת שמידי שנה יפתחו מעל 22 אלף תיקים לאנשים שכל פשעם הוא שהם השתמשו בתרופה שלהם בלי שיהיה להם אישור.”

ניסינו לברר במשטרת חוף אודות התמונה המדויקת של פתיחת תיקים של שימוש עצמי של קנאביס באזור חיפה. קיבלנו תשובת מתחמקות. כך למשל שמספר התיקים שנפתח אינו רלוונטי, למרות שלדעתנו הוא כן רלוונטי. ביקשנו לדעת כמה כתבי אישום במדויק הוגשו במחוז חיפה, והפנו אותנו לפרקליטות, למרות שכמעט כל כתבי האישום בתיקי הקנאביס מוגשים ע”י לשכת התביעות המשטרתית ולא ע”י הפרקליטות. דו”ח המשטרה השנתי לשנת 2012 מתמקד בעיקר במישור הארצי, ומה שכן הצלחנו ללמוד על אכיפת הסמים באזור חיפה, זה שרק ב-33% אחוז מהמקרים בהם נתפסו חשודים בעבירות סמים, הוגש נגדם כתב אישום, מה שנותן תחושה שכל הרדיפה הזו מיותרת לחלוטין, במיוחד אם נגלה את מה שדי ברור מאליו, שאחוז גבוה מתיקי השימוש העצמי שהוגשו מסתיימים בסופו של יום ללא הרשעה, אז למה מלחתחילה לנהל את המרדף הזה אחרי צרכני הקנאביס?

הכתבה תפורסם מחר (7.2) ב”ידיעות חיפה” – המקומון שהבין שהמאבק בצרכני הקנאביס הזוי ומיותר.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר