מגלגל...

ביהמ”ש: היכרות עם משתמש סמים אינה עילה לחיפוש

שופט בית המשפט לתעבורה בחדרה פסק כי היכרות של שוטר עם אזרח שידוע לו כי הוא משתמש סמים, אינה מהווה חשד סביר לביצוע חיפוש אחר סמים. בעקבות הקביעה השופט זיכה את תושב העיר מאישום החזקת קוקאין ונסיעה תחת השפעת קנאביס.

מאת: עו”ד ירון בוכובזה, אתר פסקדין

בית המשפט לתעבורה בחדרה זיכה לאחרונה עבריין סמים מנהיגה תחת השפעת קוקאין וקנאביס, חרף ממצאי בדיקת שתן שעבר, וזאת משום שהשוטרים שעצרו אותו ביצעו עליו חיפוש ללא סמכות. השופט אלכס אחטר קבע כי הראיות שהושגו אינן קבילות.

החיפוש בוצע בדצמבר 2017 כשהחשוד נהג ברכבו בעיר בעת שבלשים שעסקו בפעילות שגרתית זיהו את הרכב שהכירו היטב והחליטו לבדוק אותו.

אחד השוטרים זיהה כי אגרופו של הנהג קפוץ ועלה חשד שהוא מסתיר משהו. משסירב לפתוח את ידו עשה זאת השוטר בכוח – וגילה שקית ובה חומר החשוד כקוקאין.

בכך התעורר “החשד הסביר” שהיה נחוץ לשוטרים כדי לדרוש מהנהג להיבדק. הוא הובא לתחנה, שם התבקש על ידי שוטרת שלא השתתפה בפעילות לעבור “בדיקת מאפיינים” שמטרתה לתת אינדיקציה על השפעת הסם בפועל, וכן למסור דגימת שתן.

בדיקת המאפיינים לא העלתה סימנים לשימוש בסמים. לעומת זאת, בדיקת השתן העלתה כי בזמן הנהיגה היו בגופו של הנהג שרידי קנאביס וקוקאין.

הימצאות שרידי סם משמעותה ברוב המקרים הרשעה בנהיגה בשכרות, ובהתאם לכך הוגש נגדו כתב אישום, כשהתביעה טענה בבית המשפט כי בדיקת השתן מוכיחה חד-משמעית שהנאשם ביצע את עבירת השכרות: הוא נהג כשבגופו שרידי סמים.

על אף הראיות החזקות נגדו, הנאשם כפר בביצוע העבירה. הוא טען באמצעות סנגורו כי הבדיקה שנערכה לו הייתה לא חוקית משום שלפני שנעצר ונערך על גופו חיפוש לא היה לשוטרים חשד ממשי שהוא משתמש בסמים בעת הנהיגה.

הסנגור הוסיף שהשוטרת שערכה את הבדיקה לא השתתפה בפעילות שבה נמצא הסם, ומאחר שבדיקת המאפיינים לא העידה על השפעת סמים, אסור היה לה לדרוש מהנאשם לבצע בדיקת שתן. לפיכך ביקש הסנגור לפסול את כל הראיות – ובכללן תוצאות בדיקת השתן – שנולדו מחיפוש לא חוקי.

התביעה השיבה שהשוטרים עצרו את הרכב לאחר שזיהו את הנאשם שמוכר להם כמשתמש בסמים, וחשדו שהוא נושא סמים ברכב. לכן לדבריהם הייתה הצדקה גם לחיפוש בידו, שאינו הליך פולשני ולא מצריך על פי חוק את הסכמתו. בנוסף, נטען, גילוי החומר החשוד כסם בידו בזמן נהיגה הצדיק את החיוב למסור בדיקת שתן, ובכל מקרה הנאשם הסכים לה.

אבל השופט אלכס אחטר קבע כי מלבד מיגור הפשיעה, מחויבים השוטרים גם לשמור על זכותם של חשודים להליך הוגן. הוא הוסיף כי היכרות מוקדמת של שוטר עם אזרח לא מקימה סמכות חיפוש בכל מפגש אקראי ביניהם על סמך תחושה בלבד.

בהכרעת הדין הוסיף השופט כי הוא ער לתוצאות הבדיקות המוכיחות לכאורה שהנאשם צרך סמים ונהג. עם זאת, הוא שוכנע שאם לא היו מוצאים את השקית באופן לא חוקי, הוא לא היה נדרש לבדיקת שכרות ולא היה מוגש נגדו כתב אישום. לפיכך הוחלט לפסול את הראיות שהציגה התביעה ולזכות את הנאשם.

הכותב, עו”ד ירון בוכובזה העוסק בתעבורה, לא ייצג בתיק

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר