בחירות 2013 – למה אצביע לעינת וילף ומפלגת העצמאות / דעה

המאבק ללגליזציה הוא בדיוק כמו המאבק נגד כפיה דתית. זהו מאבק למען חופש הבחירה, למען עצמאות הפרט, למען זכות האדם להחליט בעבור עצמו, ללא התערבות חיצונית.

מאת: אליפז התימני

יש אנשים שמאמינים שמותר לעשן בימים מסויימים ואסור באחרים, ושמותר לאכול עוגיות שוקולד, אבל לא עוגיות סרטן (crab cake). האנשים האלו לא מסתפקים בהמנעות מעישון בשבת ומאכילת עוגיות סרטן . הם רוצים לאכוף את האיסור גם על מי שאינו מאמין בשטות הזו. יש אנשים שמאמינים שמותר לעשן צמחים מסויימים, ואסור לעשן אחרים, שמותר לאכול עוגיות שוקולד, ולא עוגיות שעשויות מחומר חום אחר. ובדיוק כמו אבירי האכיפה הדתית, הם לא מסתפקים באמונה הזו. הם ממש ממש חייבים לאכוף אותה על אחרים.

הגיון משטרתי
הגיון משטרתי

המאבק ללגליזציה הוא בדיוק כמו המאבק נגד כפיה דתית. זהו מאבק למען חופש הבחירה, למען עצמאות הפרט, למען זכות האדם להחליט בעבור עצמו, ללא התערבות חיצונית.

אנחנו יוצאים למלחמה הזו, בידיים קשורות. הניסיונות להקים גופים שיתמכו ברעיון, לא הצליח, וכנראה לא יצליח. עלה ירוק מעולם לא עברה את אחוז החסימה. המקסימום שהצליחה המפלגה לקבל היה בבחירות לכנסת ה-17. קצת יותר מארבעים אלף קולות, והרבה פחות מאחוז החסימה שעומד כעת על 2%. למעשה, כעת נדרשים כ-80,000 קולות כדי לעבור את אחוז החסימה.

ראו עוד: גיל קופטש הודיע על התפטרותו מראשות עלה ירוק
ראו עוד: מהפייסבוק לכנסת: ליאורה גלבר ברשימת עלה ירוק לבחירות 2013

וגם בשיא הזה, צחקו עלינו ולגלגו עלינו. הפכו אותנו לבדיחה. זכרו את הדחקות שהורידו על קופאטש. מי שיבדוק את האתר של מפלגת עלה ירוק, שלא עודכן יותר משנה, יבין מיד שאין שום סיכוי להקים כעת, ברגע האחרון, מפלגה שעיקר מצעה הוא לגליזציה.

הסיכוי היחידי שלנו לזכות לתמיכה ציבורית, הוא דווקא מתוך הממסד. אנו צריכים לחפש אנשים שמכריזים על עצמם שאינם משתמשים, ולא ישתמשו לעולם, אבל ילחמו על זכותנו לחופש. אנשים שהם בדיוק כמו וולטייר שאמר: “איני מסכים לדעתך, אבל אאבק עד מוות על זכותך לומר אותה”.

ח"כ עינת וילף
ח”כ עינת וילף

היום ישנם בדיוק שניים כאלו בסיכויים ריאליים: ח”כ ד”ר עינת וילף, שהעלתה את הנושא על שולחן הכנסת ומשה פייגלין, שכתב באומץ על כך גם ב-Ynet וגם ב-NRG. ואפילו התכוון להשתתף בעצרת למען לגליזציה, אלמלא נעצר באותו בוקר בהר הבית.

לזכותו של פייגלין יאמר, שהוא גם נגד הכפיה הדתית, למרות שהוא חובש כיפה. יש רק שתי בעיות: ראשית, מי שמצביע בעבור הליכוד ביתנו (בהנחה הסבירה שפייגלין יזכה בפריימריס), מצביע לא רק עבור פייגלין, אלא גם עבור עשרות מתנגדים ללגליזיצה. הבעיה השניה היא, שעבור רבים, אפילו אלו ששייכים לימין, הדעות המדיניות של פייגלין הן קיצוניות מדי.

מהצד השני נמצאים אילן גילאון וניצן הורוביץ ממרצ. ראשית, קשה להניח שהם מהסוג של פייגלין, כלומר, מי שלא השתמשו מעולם. לו הייתי צריך לנחש, הייתי מנחש שלפחות אילן גילאון משתמש גם היום, ונדמה לי שהוא גם הודה בכך בחצי פה. בתור חשוד כמשתמש, יש סכנה שהוא יחשב לבדיחה. אבל, הדבר הכי גרוע הוא שהוא שייך למרצ, מפלגה שלא היססה להודיע שתתמוך בלגליזציה, רק כדי לגנוב מצביעים לעלה ירוק, ואחר כך לא עשתה כלום למען העניין.

ניצן הורוביץ תומך בלגליזציה:

ובאמצע, ממש בלב המרכז הפוליטי, נמצאת ח”כ ד”ר עינת וילף שלא רק שאיש לא יחשוד בה כמסטולית, ולא רק שהיא מדברת בעד לגליזציה היא פעלה ממש בכנסת למען הלגליזציה, ולא רק פעם אחת.

יש כמובן סכנה שמפלגת עצמאות לא תעבור את אחוז החסימה, אבל הסיכויים של עצמאות הרבה יותר טובים מאלו של עלה ירוק בשיאה. כרגע עצמאות מתנדנדת על גבול אחוז החסימה. די בטוח שעינת וילף, שתהיה במקום שלישי, תיכנס אם רק אחד מכל שני מצביעי עלה ירוק יצביעו עבורה.

אחרי מי שכן, צריך להזכיר את מי שלא: לא ליאיר לפיד המתקרנף, שלמרות שכולם מנחשים שהוא משתמש, הוא הודיע שהוא נגד. לא לקדימה הרופסת, שאף אחד מחברי הכנסת שלה לא דיבר בזכותנו, וכמובן לא למפלגות הדתיות והצבועות. לא למרצ, שרימתה אותנו פעם אחת, ולא גדול ומוחלט לשלי יחימוביץ’ שאפילו לא טרחה להשיב לשאלה מפורשת שהפנינו אליה.

ראו עוד: כנסת ירוקה: מי מהח”כים בישראל מעשן קנאביס?

שלי יחימוביץ

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר